REKLAMA

Budżet Obywatelski – jakie projekty zgłoszono?

REKLAMA

Jeszcze do 10 lipca można zgłaszać swoje pomysły w 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka. Dotarliśmy do dwóch projektów, które zostały zgłoszone i będą czekały na ocenę formalną. Później o ich realizacji zadecydują płocczanie.

Szósty raz płocczanie mogą zdecydować o przeznaczeniu pewnej kwoty z budżetu miasta (w tym roku to 5 mln zł) na wybrane przez siebie projekty. Przypomnijmy, że zgłosić projekt może każdy, kto ukończył 16 lat i jest zameldowany w Płocku, zarówno na pobyt stały, jak i czasowy. Kwotę 5 mln złotych podzielono na dwie pule środków: projekty ogólnomiejskie (2 mln zł) i osiedlowe (3 mln zł). Koszt jednego projektu ogólnomiejskiego nie może przekraczać 2 mln zł, a osiedlowego – 500 tys. zł.

Jak co roku, projekty można składać indywidualnie lub grupowo, przez samych mieszkańców, jak i rady mieszkańców osiedli oraz organizacje pozarządowe zarejestrowane i działające na terenie miasta. Zgłaszany pomysł musi poprzeć, poprzez złożenie podpisu, co najmniej 15 osób (przy projekcie osiedlowym) lub minimum 30 osób (przy projekcie ogólnomiejskim).

Projekty można złożyć w systemie obsługi BOP, dostępnym na stronie mojemiasto.plock.eu (trzeba założyć konto i wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz dołączyć uzupełnioną listę poparcia), osobiście – wrzucając do jednej z urn ustawionych w Biurach Obsługi Klienta UMP przy pl. Stary Rynek 1 (wejście od ul. Zduńskiej) oraz przy al. Piłsudskiego 6, a także w Punkcie Obsługi Klienta na ul. Miodowej 8, pocztą – wypełniony formularz zgłaszania projektów wraz z wypełnioną listą poparcia przesłać na adres Urząd Miasta Płocka, pl. Stary Rynek 1, 09-400 Płock w kopercie z dopiskiem „Budżet Obywatelski Płocka” (decyduje data stempla pocztowego).

Wszystkie projekty przejdą najpierw weryfikację formalno-prawną, a dopiero po pozytywnej weryfikacji, będziemy na nie głosować od 19 września do 1 października.

Plac zabaw dla Słodkich

Jeden ze zgłoszonych już projektów przygotowała Rada Osiedla Miodowa, która zaproponowała zagospodarowanie terenu rekreacyjnego z nowoczesnym placem zabaw dla „Słodkich”. Rada wybrała konkretne miejsce, znajdujące się pomiędzy blokiem Gałczyńskiego 20/1 a ul. Jaśminową.

Teren planowany m.in. pod plac zabaw

Co proponuje? Na nowoczesnym terenie rekreacyjnym ma znaleźć się plac zabaw dla dzieci, miejsce wypoczynkowo-relaksacyjne, miejsce piknikowe, tereny zielone, siłownia zewnętrzna, oświetlenie i stojaki na rowery, a także podświetlane na kolorowo fontanny (lub fontanna, w zależności od tego, na ile starczy pieniędzy). – Nowoczesny teren rekreacyjno-wypoczynkowy ma stać się pierwszym elementem nowoczesności na osiedlu Miodowa, gdzie brakuje miejsc rekreacji dla dzieci i młodzieży, a także rodzin z dziećmi – tłumaczy Mariusz Kinalski, przewodniczący Rady Osiedla Miodowa.Mariusz Kinalski

– Zdecydowana większość placów zabaw na naszym osiedlu to pozostałości po dawnych, ubogich placach, z zepsutymi i zardzewiałymi urządzeniami, zaniedbanymi, stwarzającymi wręcz zagrożenie dla dzieci. Nie przez przypadek mieszkańcy korzystają często z odległego placu zabaw przy Orlen Arenie. Przechodzenie na tak daleko położony plac zabaw nie jest jednak ani wygodne, ani bezpieczne dla mam z dziećmi. Dlatego realizacja takiego terenu wypoczynkowego z placem zabaw na terenie osiedla Miodowa jest jak najbardziej uzasadniona – argumentuje Mariusz Kinalski.

Wizualizacja parku na Podolszycach w Płocku – podobny projekt chce zrealizować Rada Osiedla Miodowa

Wieża widokowa w parku na Zdunach

Wieża w Dzikowcu Wielkim, fot. dzięki uprzejmości portalu Nickt.pl

Drugi projekt, do którego dotarliśmy, składa Rada Osiedla Skarpa. – Dzięki współpracy z jednym z samorządów z południa Polski, miałam okazję zobaczyć jak wygląda u nich taras widokowy. Pomysł spodobał mi się na tyle, że postanowiłam przenieść go do Płocka – mówi Monika Marszałek, członek Rady Osiedla Skarpa, która zainicjowała projekt. – Pomógł mi w przygotowaniu Darek Byliński [również członek Rady Osiedla Skarpa – przyp.red.]. Taras widokowy chcemy zlokalizować w Parku na Zdunach, który leży na terenie naszego osiedla – wyjaśnia.

Jak tłumaczy, projekt jest ciekawy nie tylko pod kątem realizacji, ale i dalszej eksploatacji, gdyż nie generuje dużych kosztów.

Monika Marszałek

– Wieża nie wymaga osób do pracy, ani jakichś ogromnych kosztów konserwacyjnych. Będzie to, wzorem wieży z Dzikowca Wielkiego, drewniany obiekt na metalowej podstawie i dość płytkim fundamencie, o wysokości ok. 20 metrów. Zbudowany ma być w formie jakby otwartej klatki schodowej, z kilkoma tarasami widokowymi. Chcielibyśmy również wykonać iluminację świetlną oraz zabezpieczyć pieniądze na wykonanie i podłączenie do monitoringu miejskiego – opisuje projekt Monika Marszałek.

Członkini Rady Osiedla Skarpa zapewnia również, że przy budowie wieży nie zostanie zniszczony teren wokół niej, gdyż do jej montażu wystarczą małe pojazdy budowlane, dzięki czemu ewentualne uszkodzenia na terenie budowy będą minimalne.

– Chcieliśmy, aby projekt ten służył wszystkim i był dostępny bezpłatnie – podkreśla Monika Marszałek.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 7

 1. OB SERWATOR says:

  TAK to jest jak z miasta robi się jarmark cudów. Coraz gorsza wiocha .Czy naprawdę nikt nie widzi jak to miasto wygląda???????????Chociażby Kwiatka,Sienkiewicza -z tymi ŻULAMI leżącymi przy jezni??????GDZIE STRAZ MIEJSKA ,POLICJA ,RADNI BEZRADNI—–GDZIE ONI SĄ ????????????????TAKA HUŚTAWKA OD WYBORÓW DO WYBOROW……………DNO I WODOROSTY

 2. Mariusz says:

  Nie chce bronić projektu Skarpy ale myslę ze chcą tym projektem wprowadzić pewnego typu innowacje, wieża widokowa jest czymś czego nie ma w Płocku a jak się to przyjmie czas pokaże, a odnośnie projektu RMO Miodowa – na Miodowej brak jest placu zabaw z prawdziwego zdarzenia, owszem występują pewne pozostałości dawniejszych zaniedbanych placów zabaw, ale czy to jest wystarczające dla tak dużego osiedla? Projekt Obywatelski w tym roku ukierunkowaliśmy własnie na plac zabaw na terenie należącym do zasobów Urzędu Miasta gdyż tylko taki teren może być brany pod uwagę w Budżecie Obywatelskim, Od kiedy Gałczyńskiego to Słodkie ? z tego co mi wiadomo od zawsze wystarczy sprawdzić na planach w Urzędzie Miasta. Gałczyńskiego 20/1 i 18/1 są to bloki należące do Osiedla Miodowa stąd formalna przynależność do Słodkich.

  • Anka says:

   a na skarpie gdzie jest plac zabaw ??? w rejonie konopnickiej , gałczyńskiego , słowackiego BRAK!!!! na tak wielkim osiedlu jak SKARPA jest totalna nędza jeśli chodzi o cokolwiek dla dzieci!!!!!

 3. adrian says:

  Model PSL stosowany elegancko „na społecznika” i sioooo do mediów :-)

 4. Nsss says:

  Na ch kolejny plac zabaw wszedzie tego nawalone a wierza to juz wogole z dupy pomysl

 5. sumienie says:

  od kiedy Gałczńskiego to słodkie bardziej osiedle skarpa cos was pokreciło a gdzie plac zabaw dla bartniczej 6/7 tylko radni swoich osiedli dbacie o swoje a tych co na was głosowali to macie w dupie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU