czwartek, 7 lipiec, 2022
  • Reklama na portalu i w gazecie
  • Kontakt z redakcją
  • Polityka Prywatności
PetroNews
  • Start
  • Płock
    • Bezpieczeństwo
    • Polityka i Politycy
    • Sport
    • Informacje
    • Rozrywka i Wydarzenia
    • Tylko u Nas
  • Powiat
  • Dyskusje
  • Gazety
  • Kontakt
  • Reklama
  • Więcej
    • Ogłoszenia
    • SocialMedia
No Result
View All Result
PetroNews

REKLAMA
Home Informacje Rodzina i Społeczeństwo

Budynek przy ul. 3 Maja zostanie wyłączony z użytkowania. Najemcy: O sprawie dowiedzieliśmy się z mediów

przez Agnieszka Stachurska
26 listopada 2019
762
SHARES
Podziel się na FacebookuUdostępnij na Twitterze
REKLAMA

O konieczności remontu budynku przy ul. 3 Maja 18 mówiło się od co najmniej kilku lat. Przeciekający dach i fatalne warunki wewnątrz powodowały, że najemcy lokali musieli inwestować znaczne środki, aby dało się tam funkcjonować. Ich wysiłek pójdzie jednak na marne. Zgodnie z zarządzeniem prezydenta Płocka, budynek został przeznaczony do wyłączenia z użytkowania.

Budowle typu „Lipsk” – skąd się wzięły?

Biurowce typu „Lipsk” powstawały w latach 70. XX wieku, można je było znaleźć niemal w każdym mieście Polski. Swoją nazwę zawdzięczają drugiemu pod względem wielkości miastu w byłym NRD – Lipsku. Było to jedno z najlepiej zachowanych miast po II wojnie światowej, tak naprawdę nie wiadomo więc, dlaczego podobne do siebie „klocki” budowlane nazwano właśnie w ten sposób.

PowiązaneTematy

Rusza przebudowa ul. Ignacego Łukasiewicza. Wyznaczono objazdy

Płock chce kupić 34 autobusy wodorowe. Skąd weźmie na to pieniądze?

W Płocku powstały trzy nowe hotele. Będą miały wyjątkowo ważnych gości

Roje niebezpiecznych owadów atakują czekających na przystanku. W wiacie urządziły sobie gniazda [ZDJĘCIA]

Nieruchomości, podobne do tych przy ul. 3 Maja 16 i 18, nazywano też obiektami „rozpakuj i złóż”. Były niemal takie same, budowane w całej Polsce na podstawie licencyjnej dokumentacji zakupionej w NRD. Wszystkie mają stalową konstrukcję, układy korytarzowe w środku i charakterystyczne elewacje ze szklanymi panelami z hartowanego barwionego szkła. To właśnie te szklane panele w kolorze niebieskim, bladoturkusowym, ceglanym, rudym czy zielonkawym sprawiały, że w czasach PRL-u budynki wyróżniały się wśród szarej zabudowy ówczesnych miast.

Podkreślmy, że technologia ta nie była zbyt korzystna dla użytkowników. Zimą było w nich bardzo zimno, a latem temperatura sięgała nawet 40 st. Celsjusza, dodatkowo często stosowano przy ich budowie rakotwórczy azbest.

W jeden budynek inwestowano, w drugi nie

W Płocku najbardziej znane budynki typu „Lipsk” to własnie te przy ul. 3 Maja oraz tzw. „pałac cudów” przy ul. Otolińskiej. I, o ile nieruchomość po Petrobudowie (ul. 3 Maja 16) była przekazana miastu w 2007 roku w lepszym stanie, a dodatkowo remontowana etapami, łącznie na kwotę 1,5 mln zł, ze względu na mieszczące się tu urzędy (m.in. Miejski Urząd Pracy, a do niedawna, na czas remontu siedziby przy ul. Kolegialnej również urząd wojewódzki), o tyle budynek obok był kompletnie niedofinansowany.

Stan budynku był tym bardziej bulwersujący, że miasto wynajmowało w nim lokale m.in. dla stowarzyszeń, zajmujących się pomocą osobom niepełnosprawnym, a próżno tu szukać wind, czy nawet pochylni dla osób, które mają problemy z poruszaniem się.

Już kilka lat temu Państwowa Straż Pożarna wydała decyzję o konieczności wyłączenia budynku z użytkowania. Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej, Edward Mysera wyjaśnił nam, że strażacy wydali negatywną decyzję nt. użytkowania budynku ze względu na brak możliwości bezpiecznej ewakuacji osób, które znajdują się w obiekcie. Brak jest również wewnętrznej sieci hydrantowej na całej powierzchni budynku.

Miasto jednak składało wnioski o przedłużenie terminu możliwości korzystania z tej nieruchomości. W końcu jednak, 19 listopada br. ukazało się Zarządzenie Prezydenta Miasta Płocka w sprawie wyłączenia z użytkowania budynku przy ul. 3 Maja 18 z uwagi na jego zły stan techniczny. Zarządzenie weszło w życie z dniem podpisania.

Budowa nieruchomości przy ul. 3 Maja 16 i 18, lata 60-te XX w. Fot. Zenon Dylewski

Stowarzyszenie: Dowiedzieliśmy się o sprawie z mediów

Ta informacja wstrząsnęła najemcami, wśród których jest m.in. Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem „Odzyskać Więzi”.

– W dniu naszych 15. urodzin, podczas pełnego wzruszeń jubileuszu, w lokalnej prasie ukazała się informacja, która nie tylko wprawiła wszystkich w szok, niedowierzanie, złość, oburzenie, smutek i zadumę, wszystko w takiej kolejności, ale też wywróciła nasz spokojny byt do góry nogami – napisało stowarzyszenie na swoim profilu.

Jak tłumaczy w swoim wpisie, od 15 lat wynajmuje od miasta lokale, które po licznych remontach, połączone, mają dzisiaj powierzchnię 400 mkw., kilkanaście gabinetów terapeutycznych wyposażonych w bardzo drogie, specjalistyczne sprzęty do terapii, jak biofeedback, trening słuchowy wg Tomatisa, do tego trzy sale do integracji sensorycznej, gabinety do diagnoz, wyposażone m.in. w lustra weneckie. Każdy gabinet dopasowany jest do potrzeb osób z autyzmem oraz wymagań rzetelnej terapii na najwyższym poziomie.

Dzieci bez dofinansowania. „Kolonie i wyjazdy dla dzieci autystycznych niosą zbyt duże ryzyko”

– Dzięki prasie dowiedzieliśmy się, że miasto podjęło decyzję o „wyrzuceniu” wszystkich najemców, dając im pół roku na wyprowadzkę. 15 lat wynajmowania lokalu, remontowania pomieszczeń w stanie totalnej ruiny bez udziału wsparcia wynajmującego, dostając z rąk prezydenta miasta tytuł „Godni naśladowania”, jako najlepsza organizacja pozarządowa zajmująca się sprawami społecznymi, nie zasłużyliśmy na uczciwą rozmowę, na szacunek. Nikt nie zdobył się na rozmowę z nami. NIKT. Przeczytaliśmy o planach miasta w prasie – podkreśla stowarzyszenie „Odzyskać Więzi”.

Stowarzyszenie informuje również, że zostało zaproszone na spotkanie w tej sprawie z wiceprezydentem Płocka, które ma odbyć się w najbliższą środę.

Budynek przy ul. 3 Maja 18 wewnątrz

Miasto: Będziemy chcieli zaproponować lokale zastępcze

Zgodnie z zarządzeniem prezydenta Płocka, sprawą wyłączenia budynku przy ul. 3 Maja 18 zajmuje się Piotr Dyśkiewicz, wiceprezydent Płocka ds. komunalnych.

– Budynek jest w złym stanie technicznym, wymaga dużych nakładów, a dalsze funkcjonowanie w nim staje się powoli niemożliwe. Na pewno będziemy chcieli zaproponować organizacjom lokale zastępcze, ale musimy sprawdzić, jakie mamy możliwości – tłumaczy Piotr Dyśkiewicz.

Jak zaznacza, miasto nie ma takich zasobów, by wszystkim obecnym najemcom zaproponować inne lokale.

– Będziemy proponować wynajęcie innych lokali, w miarę naszych możliwości – zaznacza Wojciech Petecki, Dyrektor Wydziału Zarządzania Nieruchomościami Urzędu Miasta Płocka. – Postaramy się udzielić takiego wsparcia maksymalnej liczbie podmiotów – dodaje.

W jakim terminie najemcy mogą spodziewać się konieczności wyprowadzki? – Na dziś nie mamy jeszcze odpowiedzi straży pożarnej co do naszego wniosku o przedłużenie terminu na wykonanie zaleceń przeciwpożarowych – mówi Wojciech Petecki, dodając, że Urząd Miasta Płocka złożył pismo do Państwowej Straży Pożarnej w sprawie wydłużenia terminu na opuszczenie budynku przez najemców do 30 czerwca 2020 roku.

Co dalej z nieruchomością? – To jest decyzja na przyszłość, podejmiemy ją po opuszczeniu go przez najemców i po wykonanej ekspertyzie. Można go wyburzyć, sprzedać, można też sprzedać działkę po wyburzeniu budynku. Jeśli nikt nie będzie zainteresowany, można zagospodarować działkę. Są różne koncepcje, ale żadna nie jest obecnie obowiązująca – tłumaczy wiceprezydent Dyśkiewicz.

Obecnie w budynku znajduje się około 20 podmiotów, w tym zarówno organizacje pozarządowe, jak i prowadzące działalność komercyjną.

Dlaczego dotychczas nikt nie rozmawiał z najemcami? – Na ten moment nie są prowadzone bezpośrednie rozmowy – przyznaje Wojciech Petecki. – W stosownym czasie wszyscy otrzymają informacje, jakie są nasze propozycje. Nie chcielibyśmy tego robić wcześniej – tłumaczy.

Oprócz Stowarzyszenia „Odzyskać Więzi”, w budynku znajduje się m.in. Bank Żywności, Krajowe Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Pomoc Dzieciom”, Oddział Terenowy Stowarzyszenia „Wolna Przedsiębiorczość”, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Płock, Stowarzyszenie Płocki Uniwersytet Ludowy im. Wincentego Witosa, Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich „VENI VIDI VICI”, Polskie Stowarzyszenie Międzynarodowych Letnich Wiosek Dla Dzieci CISV Polska, Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Płocku czy Stowarzyszenie „Per Se”.

Jeszcze w sierpniu 2019 r. administrująca budynkiem spółka miejska MZGM ogłosiła przetargi nieograniczone na wynajem 12 lokali w budynku przy ul. 3 Maja 18. Do przetargów nikt się nie zgłosił.

Share380Tweet159
Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Co zrobiono podczas przebudowy ulicy Łukasiewicza? [FILM]
Biznes i Gospodarka

Rusza przebudowa ul. Ignacego Łukasiewicza. Wyznaczono objazdy

4 lipca 2022
Płock chce kupić 34 autobusy wodorowe. Skąd weźmie na to pieniądze?
Biznes i Gospodarka

Płock chce kupić 34 autobusy wodorowe. Skąd weźmie na to pieniądze?

29 czerwca 2022
W Płocku powstały trzy nowe hotele. Będą miały wyjątkowo ważnych gości
Rodzina i Społeczeństwo

W Płocku powstały trzy nowe hotele. Będą miały wyjątkowo ważnych gości

28 czerwca 2022
Roje niebezpiecznych owadów atakują czekających na przystanku. W wiacie urządziły sobie gniazda [ZDJĘCIA]
Bezpieczeństwo

Roje niebezpiecznych owadów atakują czekających na przystanku. W wiacie urządziły sobie gniazda [ZDJĘCIA]

28 czerwca 2022
Pokaż Więcej

Komentarze 5

  1. regionalista says:
    3 lata temu

    Trudno zrozumieć ze mieszkańcy Płocka nie rozumia?
    Nieważne co kto napisze tu czy gdzie indziej….
    Prezydenci miast w Polin zamiast Polski wykonują ślepo Dyrektywy Sorosa plus Izraela nic więcej. !
    Proszę zwrócić uwagę ze np 1
    Śmieci idealnie 300 procent podnoszą w całej Polin.
    A śmieci w Płocku prowadzi IZRAELSKA FIRMA I Z NIENAWISCI DO POLAKÓW
    NISZCZA NAS NA WSZELKIE SPOSOBY.
    RM PŁOCKA TO NIE TYLKO PO.
    CZY PIS ZNIKNĄŁ?
    ——-WYSTARCZY JESZCZE RAZ CZYTAC ANALIZĘ
    Profesora UJ – Andrzeja Nowaka tam są wyjaśnione Tajemnice podłości PODBIJAJĄ POLSKI PRZEZ WROGIE ELEMENTY ŻYDOWSKIE.

    Odpowiedz
  2. noname says:
    3 lata temu

    Radni czy też prezydent może i źle postąpili nie prowadząc dialogu z najemcami, ale ktokolwiek wynajmujący tam lokal chyba widział w jakim stanie jest budynek i raczej podświadomie wiedział na co się pisze, że w końcu albo go rozbiorą albo wyremontują. Stety lub niestety padło na wyłączenie z użytkowania. Co dalej czas pokaże.

    Odpowiedz
    • pytajnik says:
      3 lata temu

      Z Ratusza piszesz?

      Odpowiedz
  3. Oro says:
    3 lata temu

    Per Se radnego Pogonowskiego już od dawna ma ciepły i wygony lokal w siedzibie POKiS i ciekawe ,czy uiszcza opłaty z racji że jest to stowarzyszenie

    Odpowiedz
    • TRV says:
      3 lata temu

      Zapoznaj się z tematem co i jak a na e piszesz debizixmy.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Zderzenie z sarną na małej obwodnicy Płocka. Ciężarówka przewróciła się na pobocze
Bezpieczeństwo

Zderzenie z sarną na małej obwodnicy Płocka. Ciężarówka przewróciła się na pobocze

6 lipca 2022
Senior wymusił pierwszeństwo. Doszło do zderzenia, kierowca drugiego auta w szpitalu [ZDJĘCIA]
Bezpieczeństwo

Senior wymusił pierwszeństwo. Doszło do zderzenia, kierowca drugiego auta w szpitalu [ZDJĘCIA]

6 lipca 2022
Po co powstała aplikacja Krajowego Systemu e-Faktur? I jak z niej korzystać? [SPOTKANIE ONLINE]
Bezpieczeństwo

Policjanci ostrzegają przed oszustami na portalach sprzedażowych

6 lipca 2022
Niedawno zdobył prawo jazdy i już mu je odebrali. Młody kierowca pędził przez teren zabudowany
Bezpieczeństwo

Ponad 1000 mandatów w tydzień. Wśród ukaranych kierująca bmw, pędząca przez Płock 146 km/h

5 lipca 2022
Minister Czarnek potwierdza: Akademia Mazowiecka w Płocku coraz bliżej
Nauka i Edukacja

Jest pozwolenie na jednolite studia magisterskie w Płocku. Szkoleni będą psychologowie

6 lipca 2022
Co zrobiono podczas przebudowy ulicy Łukasiewicza? [FILM]
Biznes i Gospodarka

Rusza przebudowa ul. Ignacego Łukasiewicza. Wyznaczono objazdy

4 lipca 2022
ORLEN sponsorem strategicznym Wisły Płock na dwa lata. Daje też więcej pieniędzy [FILM, ZDJĘCIA]
Piłka Nożna

ORLEN sponsorem strategicznym Wisły Płock na dwa lata. Daje też więcej pieniędzy [FILM, ZDJĘCIA]

6 lipca 2022
Skrajnie wychudzony pies uciekł od właścicieli. Znaleziono go w zaspie [ZDJĘCIA]
Rodzina i Społeczeństwo

Chcesz pomagać zwierzakom? OTOZ Animals Płock szuka wolontariuszy

6 lipca 2022
Pokaż Więcej

Reklama


REKLAMA
  • Start
  • Płock
  • Powiat
  • Dyskusje
  • Gazety
  • Kontakt
  • Reklama
  • Więcej

© 2018 Sentra Media - Nasza Polityka Prywatności.

No Result
View All Result
  • Strona Główna
  • Bezpieczeństwo
  • Polityka i Politycy
  • Rozrywka i Wydarzenia
  • Sport
  • Tylko u Nas
  • Warto przeczytać!
  • Reklama w mediach
  • Kontakt

© 2018 Sentra Media - Nasza Polityka Prywatności.

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU
  • Nasza strona używa plików cookies. Zaakceptuj przez kliknięcie lub przewiń stronę. Akceptuje