REKLAMA

Budowa dworca w Płocku – kalendarium [ZDJĘCIA, FILM]

REKLAMA

Lada moment remontowany dworzec autobusowo-kolejowy w Płocku otworzy swoje podwoje dla podróżnych i klientów pawilonów handlowych. Zielono-szary budynek już przyciąga wzrok, zarówno w dzień, jak i w nocy. Przypomnijmy, jak to wyglądało w ciągu ostatnich kilku miesięcy…

PowiązaneTematy

2012 rok

Rozpoczęły się przygotowania do prac przy dworcu PKP. Urząd Miasta przekazał go dalej do spółki Rynex. 1/3 kosztów przebudowy dawnego dworca PKP pochodzi ze spółki, reszta (10 mln zł) to nisko oprocentowana pożyczka z Instrumentu Jessica, którą płockiej spółce udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego.

15 marca 2014

Tuż przed rozpoczęciem remontu płockiego dworca, odbyło się uroczyste pożegnanie budynku, który nieodmiennie kojarzył się ze stylistyką PRL-u. Na stoiskach wystawcy prezentowali różnego rodzaju pamiątki, była kawa, herbata, wewnątrz unosił się zapach popcornu. Atrakcją było też obejrzenie dworca z wysokości podnośnika, użyczonego dzięki uprzejmości straży pożarnej PKN Orlen.

27 marca 2014

Spółka Rynex wybrała wykonawcę przebudowy dworca. Najniższą kwotę, ok. 15 milionów złotych, zaproponowała firma Wixbud ze Słupna, specjalizująca się w produkcji betonu, ale i w usługach budowlanych, transportowych i wynajmie sprzętu budowlanego.

1 kwietnia 2014

Rozpoczęły się pierwsze prace przy budowie dworca. Początek to roboty związane z lokalizacją dworca tymczasowego – ten został utworzony na działce przy ul. Chopina.

9 maja 2014

Ze starego budynku niewiele już zostało, właściwie tylko szkielet oraz… napis „Płock” na bocznej ścianie. Na placu budowy praca wrze – maszyny zbierają gruz, burzą ściany, pracowników widać wszędzie – na dachu, w środku dworca i na placu manewrowym.

20 czerwca 2014

Z gruzowiska powoli wyłania się obraz nowej ery płockiej komunikacji. Na pierwszy rzut oka zmieniła się jedna rzecz – powstał nowy budynek, dobudowany do konstrukcji starego.

8 lipca 2014

Kolejny etap budowy dworca został zakończony. – Wylano ostatnie stropy i czas zawiesić wiechę – powiedział Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka w trakcie konferencji prasowej. – Już niebawem ten plac budowy stanie się prawdziwą wizytówką miasta – dodał.

31 lipca 2014

Prace budowlane przy inwestycji są już zakończone. Trwają roboty związane z powstawaniem dachu oraz zmagania przy fasadach nowego budynku. Na budowie pojawiły się już charakterystyczne, zielone elementy zadaszenia wiaty przystankowej.22 sierpnia 2014

Zielone elementy zadaszenia wiaty przystankowej zajmują już znacznie większą powierzchnię, wyznaczając strefę, którą zajmować będą pasażerowie, oczekujący na przyjazd autobusu.

1 września 2014

Najbardziej widocznym elementem jest budowana wiata – ogromne słupy z wyrytymi numerami zyskały zielony stelaż i częściowe zadaszenie z falistej blachy. Wytyczono parking na auta prywatne, układana jest już tam kostka. Prace trwają także we wnętrzu budynku, gdzie ściany zyskują tynki, a podłogi posadzki.

6 października 2014

Oprócz asfaltowania, nowy wygląd zyskują ściany budynku i wnętrza. Zielone zadaszenie wiaty przystankowej przyciąga wzrok, a po ukończeniu inwestycji dodatkowo poczujemy jeszcze smakowite zapachy z baru mlecznego, zobaczymy nowoczesną poczekalnię, zrobimy zakupy w sklepach na parterze, a przejeżdżający przez nasze miasto turyści będą mogli przenocować w hotelu, zlokalizowanym na pierwszym piętrze.

21 października 2014

Spółka Rynex otrzymała wyróżnienie za profesjonalną rewitalizację i termomodernizację Dworca PKP w Płocku, przyznaną przez Agencję Rozwoju Mazowsza SA. – To prestiżowa nagroda i motywuje nas do pracy – przyznaje prezes spółki, Radosław Bednarski.

4 listopada 2014

Elewacja budynku zyskała już wiosenne elementy, zadaszenie części autobusowej jest gotowe, zmienia się pierwszy peron, ten najbliżej budynku. Wnętrze natomiast, to położone podłogi i wykładziny w części hotelowej, a także coraz bardziej przytulny wygląd. Zmiany widoczne są również w części handlowo-usługowej. Mamy też nowy napis „Płock” – zamiast starych, zniszczonych liter, pojawił się nowoczesny, szklany napis, przenoszący podróżnych z czasów głębokiego PRL-u prosto do XXI wieku. – Pozostało nam poustawiać meble, zamontować oświetlenie i posprzątać – zapewniał kilka dni później podczas konferencji prasowej prezes spółki Rynex, Radosław Bednarski.

10 grudnia 2014

Zakończenie inwestycji.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU