REKLAMA

Blisko milion złotych potrzeba na renowację Kaplicy Królewskiej

REKLAMA

Remont płockiej katedry wkracza w decydującą fazę i już niedługo jej wieża będzie jak nowa. Nie oznacza to jednak końca działań, związanych z renowacją tego kościoła. Następna w kolejce do remontu jest zniszczona przez czas Kaplica Królewska, na której odnowę potrzeba około miliona złotych. Część tej kwoty pokryje PERN Przyjaźń S.A.

PowiązaneTematy

W poniedziałek, 5 października, w sali opactwa pobenedyktyńskiego odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: biskup płocki Piotr Libera, prezes PERN „Przyjaźń” Marcin Moskalewicz, proboszcz parafii katedralnej ks. Stefan Cegłowski oraz  konserwator dzieł sztuki Marcin Kozarzewski.

– Kaplica królewska, będąca największą nekropolią Piastów, wymaga generalnego remontu. Dzięki znacznemu wsparciu płockiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, powstała profesjonalna dokumentacja tego miejsca. Szacunkowy koszt renowacji obliczono na blisko milion złotych – powiedział ks. Stefan Cegłowski.

– Dobrze byłoby, aby Kaplica Królewska została  wyremontowana w 940-lecie istnienia płockiej diecezji, z myślą o przyszłości – dodał biskup płocki Piotr Libera.

Do pokrycia części kwoty potrzebnej do wykonania prac związanych z renowacja Kaplicy Królewskiej, znalazł się już jeden darczyńca – firma PERN Przyjaźń S.A.– Mieszkam w Krakowie, gdzie znajdują się groby Jagiellonów, w płockiej katedrze natomiast spoczywają szczątki Piastów. Byłoby wielkim zaniedbaniem z naszej strony, gdybyśmy nie przystąpili do ratowania naszego skarbu narodowego – zapewniał prezes PERN-u, Marcin Moskalewicz.

Z kolei obecny na konferencji konserwator dzieł sztuki, Marcin Kozarzewski, tłumaczył co było przyczyną powstałych w kaplicy zniszczeń. Okazało się, że odpowiedzialny za to był właśnie zły stan wieży, przez którą do kaplicy dostawała się woda opadowa, a co za tym idzie wilgoć, która wydatnie przyczyniła się do pęknięcia ścian oraz zniszczenia malowideł i posadzki.

Renowacja Kaplicy Królewskiej mogłaby rozpocząć się na przełomie 2015 i 2016 roku, a czas jej wykonania wyniósłby około roku. W skład jej prac weszłyby między innymi: naprawa posadzki i pękniętych murów, konserwacja sarkofagu władców polskich, odnowienie kraty wejściowej oraz zmodernizowanie oświetlenia i zainstalowanie monitoringu.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU