REKLAMA

Biskup diecezji płockiej odchodzi na emeryturę

REKLAMA

Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa pomocniczego diecezji płockiej Romana Marcinkowskiego. Po 32 latach, które minęły od przyjęcia sakry biskupiej, przechodzi on na emeryturę.

Bp. Roman Marcinkowski w tym roku skończył 75 lat, co oznacza, iż osiągnął on wiek emerytalny. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, oznacza to, iż powinien on prosić papieża o rezygnację z pełnienia swojej funkcji. Tak się też stało, a 13 kwietnia ogłoszono, że Ojciec Franciszek przyjął jego rezygnację.

Tak się składa, że „trzynastki” to zmiany w moim życiu – mówił bp Marcinkowski. – Święcenia kapłańskie miałem 13 czerwca, a sakrę biskupią 13 kwietnia. Teraz ogłaszam emeryturę – także 13 kwietnia. Nie wiem dlaczego ludzie nie lubią tej liczby – śmiał się.

Biskup podczas ponad 30 lat posługi jako biskup pomocniczy diecezji płockiej, był zaangażowany w wiele przedsięwzięć. Jak podaje płocka Kuria, udzielił on sakramentu bierzmowania dla ponad 210 tys. osób, brał również czynny udział w rekolekcjach dla kapłanów w kilku diecezjach.Biskup Roman Marcinkowski urodził się w Szczutowie koło Sierpca. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku, pracował jako wikariusz w parafiach diecezji płockiej,  był diecezjalnym wizytatorem religii i diecezjalnym duszpasterzem rodzin, a także dyrektorem wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Płocku. W 1985 roku dostał nominację na biskupa pomocniczego z rąk ojca Jana Pawła II.

Po przejściu na emeryturę, bp Marcinkowski zostanie biskupem seniorem. I choć nie posiada on już władzy kanonicznej, to wciąż może wykonywać czynności pontyfikalne, czyli np. udzielać sakramentu bierzmowania lub święceń kapłańskich.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Feliks says:

    następnego przyslą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU