REKLAMA

Bezpiecznie na ferie? Poproś o kontrolę autobusu

REKLAMA

Rozpoczęły się ferie zimowe. Uczniowie będą korzystać z dni wolnych od nauki do 26 lutego. Płoccy policjanci przypominają, że w tym czasie szczególnie należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drogach, ze względu na wzmożony ruch. Również straż miejska rozpoczęła kontrole.

PowiązaneTematy

Do podstawowych zadań policjantów drogówki należy w tym okresie kontrola autokarów. Funkcjonariusze będą sprawdzać ich stan techniczny, wyposażenie i oznakowanie. Skontrolują kierujących pod kątem trzeźwości i wymaganych od nich dokumentów. Sprawdzą też, czy pasażerowie przewożeni są zgodnie z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa.

Policjanci przypominają zwłaszcza o pewnych kwestiach, na które powinni zwrócić uwagę rodzice i opiekunowie. Doradzają, aby:

  • sprawdzić dokładnie przewoźnika — od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii,
  • poprosić policjantów ruchu drogowego lub funkcjonariuszy ITD o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy, ewentualnie o wezwaniu policji, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą wątpliwości.

Na kontrolę autobusów, które będą przewozić dzieci w Płocku, przygotowano dwa miejsca – parking przy ZOO w Płocku i parking przy Orlen Arenie.

W celu sprawdzenia autokaru, należy 1-2 dni przed wyjazdem skontaktować się z Wydziałem Ruchu Drogowego KMP w Płocku tel. 24 266-13-20 i umówić miejsce oraz czas kontroli autokaru.Również straż miejska rozpoczęła akcję pn. „Bezpieczne ferie 2017”. – Kontrolami przez patrole zostaną objęte takie miejsca, jak: baseny miejskie, boiska szkolne, kluby osiedlowe, galerie handlowe, kina, Zalew Sobótka, tereny nad Wisłą, Wzgórze Tumskie, Ogródek Jordanowski, osiedlowe place zabaw oraz inne tereny, gdzie najchętniej przebywają dzieci – wymienia Jolanta Głowacka, rzecznik płockiej straży miejskiej. – Prowadzone będą również kontrole na liniach Komunikacji Miejskiej oraz konwoje linii nocnej N-1, będącej środkiem transportu młodzieży, powracającej z imprez, które odbywają się w centrum miasta – wyjaśnia.

Strażnicy miejscy chcą w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, spędzającym ferie w mieście, jak również tym, przebywającym w Płocku na obozach czy innych formach zimowego wypoczynku.

– Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na osoby nieletnie, pozostające bez opieki dorosłych. Przypominamy, iż zgodnie z art. 89 Kodeksu Wykroczeń, kto mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania dziecka na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego podlega karze – mówi Jolanta Głowacka.

Strażnicy podkreślają, że podczas ferii kontrolowane będą także miejsca sprzedaży alkoholu, w zakresie legalności posiadanych zezwoleń, a także pod kątem dostępu do niech nieletnich.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU