REKLAMA

Bezpieczne wakacje – również dla dzieci

REKLAMA

Sezon wakacyjny w pełni, część dzieci wyjechała już na kolonie, część spędza letni wypoczynek w mieście. Jak zapewnić maluchom bezpieczeństwo, szczególnie kiedy rodzice pracują w trakcie ich wakacji? Straż miejska przygotowała pakiet porad.

WAKACYJNY apel do rodziców1. Rozmawiajcie z dzieckiem na temat zagrożeń, które mogą je spotkać podczas wakacji, np. zaczepki nieznajomych, obietnica pokazania czegoś szczególnie atrakcyjnego w odległym od domu miejscu, propozycja przejażdżki samochodem, branie od obcych prezentów, itp.
2. Zorientujcie się, z kim dziecko przebywa podczas zabawy poza domem – wypytujcie o koleżanki, kolegów (gdzie mieszkają, co robią i czy mają w domu telefon).
3. Uczulcie swoje dzieci, aby podczas Waszej nieobecności w domu nie otwierały nikomu drzwi. Uprzedzajcie o niebezpieczeństwach jakie mogą je spotkać, gdy postąpią inaczej.
4. Zwracajcie uwagę na sposób bezpiecznego przechowywania kluczy od domu, którymi dysponuje dziecko – najlepiej gdy są przechowywane w szczelnie zamkniętej kieszeni, a nie na szyi czy pod wycieraczką.
5. Zapewnijcie dziecku bezpieczną zabawę: w domu- zadbajcie o odpowiednie zabezpieczenie instalacji gazowej i elektrycznej oraz urządzeń, które są do nich podłączone.
6. Poza domem – wskażcie dzieciom bezpieczne miejsca zabaw. Nauczcie je ostrożności podczas obecności w pobliżu wody, placu budowy, ruchliwych ulic i podobnych niebezpiecznych miejsc, a także jak bezpiecznie poruszać się po drodze pieszo czy rowerem.
7. Okres wakacyjny sprzyja kontaktom seksualnym młodzieży. Przeprowadzajcie rozmowy na temat konsekwencji nieprzemyślanych zachowań, takich jak np. przebywanie w nieodpowiednim towarzystwie, powroty późną porą, wyzywające zachowanie lub ubranie.
8. Wakacje sprzyjają również eksperymentowaniu z używkami. Uświadamiajcie i ostrzegajcie dziecko przed niebezpieczeństwem, jakie niosą za sobą narkotyki, papierosy i alkohol.
9. Nauczcie dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w internecie. Rozmawiajcie z nim o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w sieci. Odkrywajcie internet razem z nim.
10. Przestrzegajcie dziecko przed kontaktami z dzikim zwierzętami i bezpańskimi psami. Uczcie je, że nie wolno podchodzić do zwierzęcia, które przed nim nie ucieka, głaskać lub drażnić w jakikolwiek sposób. W razie kontaktu z psem należy zachować spokój, nie uciekać, nie krzyczeć, nie patrzeć mu w oczy, nie wykonywać szybkich i gwałtownych ruchów.
11. Obok telefonu zawsze pozostawiajcie informację z odnotowanymi numerami telefonów do rodziców lub bliskich członków rodziny (np. dziadków). Warto również wskazać numery do: Straży Miejskiej, Policji, Pogotowia Ratunkowego i Gazowego, Straży Pożarnej; a także jak należy przeprowadzić rozmowę telefoniczną w sytuacji zawiadomienia o niebezpieczeństwie (przedstawienie się, udzielenie informacji o adresie i rodzaju niebezpieczeństwa).

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama


REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU