REKLAMA

„Bezpieczna droga do szkoły” wraz z płockimi służbami bezpieczeństwa

REKLAMA

Wakacje dobiegły końca, rozpoczął się nowy rok szkolny. Jak zawsze o tej porze, na płockich ulicach można zaobserwować wzmożony ruch samochodowy oraz pieszy. Policyjne statystyki wyraźnie wskazują, że w tym okresie zagrożenie wypadkami z udziałem dzieci i młodzieży znacznie się zwiększa. Dlatego, podobnie jak w poprzednich latach, płocka straż miejska oraz policja włączają się do akcji „Bezpieczna droga do szkoły”.

Aby ograniczyć do minimum ryzyko takich zdarzeń, funkcjonariusze już od pierwszych dni roku szkolnego pełnią służbę przy szkołach. Sprawdzają, czy przejścia dla pieszych są prawidłowo oznakowane, pomagają najmłodszym przechodzić przez jezdnię oraz uczą ich, jak robić to bezpiecznie. Często też odwiedzają placówki oświatowe, aby spotykać się z uczniami i rozmawiać z nimi o bezpieczeństwie w drodze do szkoły.

PowiązaneTematy

Istotnym elementem jest również kontrola tzw. gimbusów, czyli autobusów, dowożących dzieci do szkoły. Mundurowi sprawdzają ich stan techniczny, wyposażenie oraz uprawnienia kierowców. Uwadze nie umkną też rodzice… Odpowiedni fotelik dziecięcy, podwyższenie, przepisowe parkowanie oraz pasy bezpieczeństwa – to elementy, które będą kontrolowane w sposób szczególny.

Kierowcy, którzy w pierwszych szkolnych dniach popełniać będą wykroczenia, nie mogą liczyć na zrozumienie ze strony policji i straży miejskiej. Jeśli chodzi o dzieci i ich bezpieczeństwo nie ma taryfy ulgowej. Dotyczy to przede wszystkim wyprzedzania na przejściach dla pieszych, omijania pojazdów zatrzymujących się tuż przed nim, nieustępowania pierwszeństwa pieszym. Warto pamiętać, że jako rodzice również stanowimy wzór dla naszych dzieci. Popełniając podobne wykroczenia, dajemy im zły przykład, który może bezpośrednio zagrażać ich bezpieczeństwu, a nawet życiu.Warto też pamiętać, że dziecko, które nie ukończyło jeszcze siódmego roku życia, po drodze publicznej może poruszać się pod opieką osób, które mają co najmniej 10 lat.

Działania doraźne oraz prewencyjne w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” odbędą się w dniach 1-2 września oraz 5-9 września.