REKLAMA

Bezpieczeństwo 24. Finału WOŚP

REKLAMA

Już 10 stycznia policjanci po raz kolejny zaangażują się w zapewnienie porządku podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Spokój 24. finału, zależy oczywiście również od stosowania się do zasad bezpieczeństwa przez osoby, które w nim uczestniczą.

PowiązaneTematy

Nad zapewnieniem bezpieczeństwa podczas niedzielnego finału WOŚP w całej Polsce czuwać będzie kilka tysięcy policjantów. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwrócą na to, czy zbiórki prowadzone są przez osoby do tego uprawnione, zadbają także o bezpieczeństwo wolontariuszy, kwestujących dzieci jak również będą prowadzić działania informacyjno-edukacyjne dla seniorów.

Policjanci będą informowali osoby starsze o zagrożeniach, jakie płyną z oszustw metodami na tzw. wnuczka, krewnego, policjanta itp. Mundurowi poinformują seniorów także o tym, jak powinien wyglądać funkcjonariusz WOŚP, aby w trakcie zbiórki nie doszło do oszustw bądź wyłudzeń pieniędzy. Dodatkowo, w trakcie trwania finału, dzięki punktom informacyjnym funkcjonariusze będą przestrzegać seniorów przed zagrożeniami i przekażą im materiały edukacyjne.

Jak co roku, policjanci zadbają o porządek na wszystkich imprezach związanych z WOŚP oraz zapewnią bezpieczną asystę podczas konwojów zebranych pieniędzy.

W związku z niedzielnym wydarzeniem, policja apeluje o zachowanie rozsądku, a w szczególności należy:  • unikać miejsc mało uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy, parki i skwery (zwłaszcza po zapadnięciu zmierzchu),
  • nie chodzić samotnie, najlepiej zbierać datki w towarzystwie innych osób,
  • w razie napadu nie starać się za wszelką cenę ratować zawartości skarbonki, pamiętając, że życie i zdrowie jest wartością nadrzędną; jeżeli już do niego dojdzie, postarajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących później pomóc zidentyfikować sprawcę,
  • jak najszybciej powiadomić policję o popełnionym przestępstwie; jeśli napastnik ucieka — alarmować otoczenie krzykiem,
  • w wypadku podejrzenia zaistnienia niebezpieczeństwa – nie wahać się, natychmiast powiadamiać policję, np. dzwoniąc pod numer 997 lub 112.

Opieką otoczone zostaną również dzieci, które będą zbierały pieniądze do puszek. Najlepiej jednak, aby dzieci kwestowały pod opieką dorosłych.

Jak co roku, funkcjonariusze zadbają również o porządek na wszystkich imprezach związanych z finałem WOŚP oraz o bezpieczną asystę podczas konwojów zebranych pieniędzy.

Prawidłowe oznakowanie wolontariusza WOŚP
Prawidłowe oznakowanie wolontariusza WOŚP

W ramach nadchodzącej akcji WOŚP policjanci będą także przestrzegać, jak nie stać się ofiarą kradzieży tożsamości. Oszustwa dokonywane w ten sposób przybierają najróżniejsze formy i nawet kilka miesięcy po fakcie możemy dowiedzieć się, że ktoś wynajął mieszkanie, wziął kredyt, wyrobił kartę kredytową lub sprzedaje fikcyjne przedmioty na portalach aukcyjnych z użyciem naszych danych. Skradzioną tożsamością posługują się również grupy przestępcze – popełniają na nasze konto wykroczenia i czyny karalne, których skutki potrafią być druzgocące.

Prawidłowe oznakowanie puszki wolontariusza WOŚP
Prawidłowe oznakowanie puszki wolontariusza WOŚP

– Statystyki Komendy Głównej Policji nie pozostawiają złudzeń – złodzieje tożsamości działają na coraz większą skalę. Tylko w 2014 roku stwierdzono 13 316 przypadków posługiwania się dokumentem innej osoby, 30 392 przestępstw związanych z podrabianiem dokumentów oraz 42 880 cyberprzestępstw. Pierwsze dziewięć miesięcy 2015 roku to wzrost aż o 110% liczby zgłoszonych oszustw bankowych (2,5 tys. w 2014 r. vs. 4 tys. w 2015 r.) – mówi Inspektor Anna Kuźnia, Zastępca Dyrektora Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU