REKLAMA

Bezdomni umierają z zimna…

REKLAMA

Okres jesienno-zimowy to najtrudniejszy czas dla bezdomnych, ponieważ niesie dla nich zagrożenie utraty zdrowia, a nawet życia, z powodu wychłodzenia organizmu. Płocka policja rozpoczęła kontrolę miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Mundurowi zwracają się również z prośbą o zgłaszanie każdego faktu przebywania osoby bezdomnej w miejscach, które zagrażają jej życiu. 

Jest już coraz zimniej, szczególnie w nocy, dlatego płoccy policjanci rozpoczęli kontrole miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Funkcjonariusze apelują również do mieszkańców Płocka i powiatu płockiego, aby zgłaszali każdy fakt przebywania osoby bezdomnej w okolicznościach zagrażających jej życiu. Nie bądźmy obojętni na cudzą krzywdę, bo każdy z nas może pomóc.

PowiązaneTematy

Skazany na straty

Każdego roku na terenie kraju odnotowuje się przypadki zgonów osób, szczególnie bezdomnych i samotnych, których przyczyną jest ujemna temperatura powietrza, a w konsekwencji nadmierne wychłodzenie organizmu.

Płoccy policjanci cyklicznie już w okresie jesienno-zimowym podejmują działania, aby pomóc tym, których życie i zdrowie może być zagrożone z powodu wychłodzenia. Policjanci kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, m.in. klatki schodowe, piwnice budynków mieszkalnych, opuszczone budynki, a także ogródki działkowe. Funkcjonariusze współpracują też z instytucjami powołanymi do niesienia pomocy osobom bezdomnym i samotnym. Często bowiem nawet te osoby, które mają dach nad głową, ale mieszkają samotnie, również umierają z powodu wychłodzenia organizmu, ponieważ nie mają siły, aby zorganizować sobie opał na zimę lub samodzielnie nie są w stanie rozpalić ognia w piecu.

Wolę zbierać śmieci w Norwegii, niż być dyrektorem w Polsce

– Apelujemy do wszystkich, żeby nie przechodzili obojętnie wobec osób, które potrzebują pomocy, np. leżących w parkach czy na działkach. Często mylne jest przekonanie, że jedynym powodem takiego zachowania jest ich stan trzeźwości. Widząc osobę narażoną na wychłodzenie, pomóżmy jej i nie bądźmy obojętni – apeluje rzecznik płockiej policji, Krzysztof Piasek.

Czasami tylko jeden telefon może uratować komuś życie. Wystarczy zadzwonić na telefon alarmowy 997 lub 112.

Na terenie Płocka pomoc osobom potrzebującym świadczą:

  • Katolickie Stowarzyszenie Brata Alberta w Płocku (wydawanie posiłków w godz. 7.00 – 9.00 przy ul. Kościuszki 5 tel. 24 364 98 20; 24 364 98 84);
  • Polski Czerwony Krzyż w Płocku:
    · Bezpłatna ciepła odzież w godz. 8.00 – 15.00 przy ul. Misjonarskiej 22 tel. 24 364 76 11;
    · Wsparcie psychologiczne, w każdy wtorek w godz. 15.00 – 17.00 w Ośrodku wsparcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych „PROMYCZEK” ul. Borowicka 3d, tel. 24 264 83 09;
  • Caritas Diecezji Płockiej ul. Sienkiewicza 34 tel. 24 276 82 40;
  •  Ogrzewalnia dla osób bezdomnych ul. Otolińska 23 (czynna od połowy listopada 2017 roku w godzinach 20.00 – 8.00) przyjmowane są również osoby po spożyciu alkoholu, kobiety jak i mężczyźni, głównie z terenu Płocka.
  • Na terenie powiatu płockiego pomocy udzielają Miejskie i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej działające przy Urzędach miast i gmin.

“Po wyjściu z więzienia czułem się jak dziki kot w mieście pełnym ludzi…”