Będzie taniec i śpiew, będzie… międzynarodowo. 17. Piknik Europejski w Płocku

REKLAMA

– Impreza dawniej służyła rozpowszechnianiu idei integracji europejskiej. Dzisiaj jest to święto miast partnerskich. Płock będzie gościł w tych dniach przedstawicieli miast partnerskich nie tylko z Europy, ale także z całego świata – mówił o 17. Pikniku Europejskim prezydent Andrzej Nowakowski podczas konferencji prasowej w ratuszowej auli.

Równo za tydzień zjadą się do Płocka goście z całego świata, aby wspólnie z płocczanami wziąć udział w Pikniku Europejskim. Od samego początku, czyli od pierwszej edycji, dzień imprezy nie jest przypadkowy, gdyż zbiega się z zakończeniem II wojny światowej. Tym razem nie jest inaczej, 17. Piknik Europejski odbędzie się  9 i 10 maja. Będzie mu towarzyszyło mnóstwo imprez kulturalnych o wymiarze integracyjnym. W tym roku prestiżu całemu wydarzeniu nadają trzy jubileusze, które będą obchodzone w tych dniach. Pierwszym z nich jest 25-lecie współpracy partnerskiej Płocka z amerykańskim miastem Fort Wayne, drugim 15-lecie współpracy z  mołdawskim miastem Bielc oraz, ta sama rocznica, współpracy z francuskim Auxerre.

PowiązaneTematy

Będzie to wielkie święto, które mieszkańcom Płocka kojarzy się z tańcem, śpiewem i flagami z różnych stron świata, powiewającymi w paradzie, która towarzyszy Piknikowi od zawsze. Na zaproszenie naszego miasta odpowiedziały pozytywnie wszystkie miasta partnerskie. Płock zatem odwiedzą goście z: Darmstad – Niemcy, Fort Wayne – Stany Zjednoczone, Bielc – Mołdawia, Loznicy – Serbia, Forli – Włochy, Nowopołocka – Białoruś, Możejek – Litwa, Thurrock – Wielka Brytania, Auxerre – Francja, Mytiszczi – Rosja, Plewen – Bułgaria, Żytomierza – Ukraina, Huai’an – Chiny. Piknik zaszczycą także swoją obecnością przedstawiciele miast zaprzyjaźnionych oraz placówek dyplomatycznych akredytowanych w Polsce, i są to Rustawi – Gruzja, Bayanzurkh – Mongolia oraz Bułgaria i Serbia.

Piknik oficjalnie rozpocznie się w sobotę, 9 maja, kolorową paradą ulicami miasta, w której wezmą udział uczniowie płockich szkół. W ubiegłym roku w radosnym pochodzie wzięło udział dwa tysiące dzieci i młodzieży. – Parada jest jednym z elementów konkursu, który jest organizowany dla uczniów płockich szkół. Zwycięzcy konkursu zostali nagrodzeni wycieczką, dwa lata temu w nagrodę pojechali do Darmstad, w ubiegłym roku do Możejek, a w tym roku będą to pieniądze, które szkoła będzie mogła przeznaczyć również na wycieczkę – tłumaczył prezydent. Nagrodą jest czek na 20 tys. złotych. A konkurs będzie się składał z czterech etapów: plenerowa gra europejska, parada europejska, przygotowanie prezentacji na Starym Rynku oraz występy na scenie.

Piknik będzie obfitował w różne atrakcje – śpiew i taniec, a tuż po paradzie na płockiej Starówce odbędą się również koncerty i prezentacje państw europejskich. W finale czeka nas koncert Sylwii Grzeszczak. W ogródku Miejskiego Zespołu Obiektów Sportowych odbędzie się natomiast „Majunia”, rockowy akcent Pikniku.

W niedzielę, 10 maja, organizatorzy zapraszają na „Bieg europejski”, tym razem wokół Parku Północnego. Będzie także uroczyste sadzenie drzewek w Alei Roguckiego, a wieczorem, w ogródku MZOS, Rock Tower. Ale to nie wszystko, bo w związku z jubileuszami, o których już wspomnieliśmy, przygotowana będzie wystawa okolicznościowa na Starym Rynku. W Domu Darmstadt zostanie otwarta wystawa fotograficzna, zatytułowana „Fort Wayne i jego mieszkańcy”. Z kolei w Galerii Sztuki Dzieci i Młodzieży Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, znajdującej się na terenie centrum handlowego Atrium Mosty, będzie można obejrzeć prace plastyczne dzieci ze szkoły artystycznej w Bielcach – Mołdawia.

Organizatorami 17. Pikniku Europejskiego są Miasto Płock, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Młodzieżowy Dom Kultury im. Króla Maciusia I oraz Książnica Płocka.