REKLAMA

Będzie droga rowerowa przez cały Most Solidarności?

REKLAMA

Rowerowa infrastruktura w Płocku ciągle się rozwija, jednak rowerzyści zauważyli dosyć istotny problem, który związany jest z wjazdem na Most Solidarności. Aby się na niego dostać, należy zjechać aż na Grabówkę. Więc ktoś, kto mieszka tuż przy Wyszogrodzkiej, np. przy galerii, nieopodal mostu, musi pokonać całe Podolszyce, zjechać Grabówką i dopiero tam prawidłowo wjechać na most.

Niestety, nie ma zapewnionego swobodnego dojazdu do Mostu Solidarności od strony ronda Wojska Polskiego. Radna Daria Domosławska, na prośbę rowerzystów, złożyła interpelację w tej sprawie. Zwraca uwagę, że obecna sytuacja umożliwia wjazd na most tylko i wyłącznie z ul. Grabówka. Wiele osób jadących rowerem od strony Podolszyc nie ma więc możliwości wjechania na Most Solidarności.

PowiązaneTematy

– Rozwijający się ruch rowerowy na terenie miasta powoduje, że warto jest zadbać o usprawnienie połączenia poprzez doprowadzenie ścieżki rowerowej do mostu Solidarności, a tym samym umożliwienie rowerzystom wyjazdu poza granice Płocka – wyjaśnia Daria Domosławska i prosi o podanie propozycji sposobu rozwiązania problemu oraz terminu realizacji tego rozwiązania.

W odpowiedzi wiceprezydent Jacek Terebus informuje, że została już opracowana „Koncepcja budowy ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Trasy ks. Jerzego Popiełuszki, od ul. Grabówka do ul. Wyszogrodzkiej w Płocku”. Zakłada ona przeprowadzenie ciągu pieszo-rowerowego na odcinku od ulicy Grabówka po zachodniej stronie Trasy ks. Jerzego Popiełuszki, po skarpie wiślanej, do ronda przy wiadukcie, do Centrum Handlowego „Graniczna”.

– Na rondzie po jezdni ronda i wiaduktu, ścieżka przekroczy Trasę ks. Jerzego Popiełuszki i skieruje się na nowo projektowane rondo po stronie Podolszyc. Następnie ciąg pieszo-rowerowy przebiegać będzie po wschodniej stronie Trasy ks. Jerzego Popiełuszki, z wykorzystaniem istniejącej drogi technicznej do ronda Wojska Polskiego, łącząc się z zaprojektowaną ścieżką rowerową R-1, prowadzącą od Podolszyc do centrum miasta – wyjaśnia wiceprezydent.

Jest jeszcze alternatywne rozwiązanie, które zakłada przeprowadzenie ścieżki rowerowej ponad ulicą Grabówka, wzdłuż estakady mostu Solidarności. To rozwiązanie jednak wymaga poszerzenia pomostu technicznego estakady do szerokości, umożliwiającej wykonanie drogi dla rowerów zgodnej z przepisami.

I na tym w sumie dobre wiadomości się kończą. Jak informuje wiceprezydent Terebus: „(…) na dzień dzisiejszy nie przewidziano w budżecie miasta środków finansowych na realizację przedmiotowej ścieżki rowerowej. Jednakże, mając na uwadze ciągle rozwijający się ruch rowerowy w naszym mieście, postaramy się uwzględnić wykonanie przedmiotowego połączenia rowerowego, w miarę dostępności środków finansowych, w budżecie miasta na najbliższe lata – podsumował Jacek Terebus.

Mówiąc prościej – projekt jest, kasy nie ma… A kiedy będzie? No cóż, pewne jest, że nie w najbliższym czasie.