Będą gasić pożar rurociągu przy zbiorniku

REKLAMA

Na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku zostaną przeprowadzone wewnętrzne ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze Zakładowej Straży Pożarnej PKN ORLEN. Udział w manewrach wezmą także pracownicy ORLEN Ochrony, Biura i Higieny Pracy, Centrum Medycznego, Zespołu Bezpieczeństwa Procesowego, Działu Spraw Obronnych oraz Wydziałowi Ratownicy Chemiczni.​​

W najbliższą środę, 27 września, służby przewidują w tym dniu użycie syren alarmowych oraz podawanie komunikatów głosowych na Bloku Aromatów, instalacji Ekstrakcja Aromatów, gdzie zostaną prowadzone działania. Ćwiczenia przeprowadzane są cyklicznie i służą doskonaleniu umiejętności oraz sprawdzeniu funkcjonowania systemu ostrzegania i alarmowania.

PowiązaneTematy

Manewry, które rozpoczną się o godz. 9.30, zostaną zrealizowane w oparciu o wybrane potencjalne scenariusze przewidziane w obowiązujących Planach Operacyjno-Ratowniczych dla Zakładu Produkcyjnego w Płocku.

Tym razem założeniem taktycznym do ćwiczeń będzie pożar na rurociągu przy zbiorniku. Jak zwykle przy tego typu ćwiczeniach, służby ratownicze zwracają uwagę, że na terenie całego Zakładu Produkcyjnego oraz w jego okolicach mogą być słyszalne syreny alarmowe, w tym wozów ratunkowych, jak i komunikaty głosowe wydawane w wewnętrznym systemie ostrzegania.

– Przypomnijmy, iż ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze odbywają się na terenie Zakładu Produkcyjnego cyklicznie. Ich przeprowadzanie ma wpływ na usprawnienie działań przygotowawczych zachowania się ratowników na wypadek sytuacji niespodziewanego wydarzenia – informuje PKN ORLEN.

W tym roku podobne manewry zostały przeprowadzone w lutym na instalacji Odzysku Wodoru, w marcu na instalacji Destylacji Rurowo Wieżowej w obszarze Rafinerii, w kwietniu na Krakingu Katalicztycznym, w czerwcu na Wydziałach Butadienu i Eteru, a w sierpniu na Bloku Hydrokrakingu. Każde ćwiczenia mają inny scenariusz, który polega na doskonaleniu działań operacyjnych oraz sprawdzeniu, czy służby ratownicze reagują zgodnie z obowiązującymi procedurami.