Baza lotniczego pogotowia w Płocku

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W piątkowy poranek na Lotnisku Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej odbyło się oficjalne przekazanie bazy HEMS. Dzięki niej Lotnicze Pogotowie Ratunkowe będzie mogło się rozwijać. 

HEMS to baza lotniczego pogotowia ratunkowego, w której między innymi dba się o utrzymanie śmigłowca w jak najlepszej kondycji. – Do bazy jest przypisanych dwóch pilotów, trzech ratowników i siedmiu lekarzy – powiedział Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. – W związku z budynkiem, chcemy wdrożyć kolejne inwestycje. W nowej perspektywie unijnej będziemy chcieli wystąpić o środki na rozbudowę zaplecza operacyjnego, chcemy dostawić magazyn części zamiennych oraz magazyn medyczny. Chcemy także przygotować warunki pracy dla mechaników, którzy przyjeżdżają tu z Warszawy do obsługi. Dla mnie będzie priorytetem wybudowanie specjalnej platformy, na której śmigłowiec będzie wyjeżdżał z hangaru i z niej startował – dodał.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymało na własność nieruchomość na terenie lotniska, co pozwala na rozwój. Ile jednak będzie kosztowało utrzymanie? – Na utrzymanie całej firmy w tym roku przewidziane jest 99,7 milionów złotych – wyznaje dyrektor. – Trudno jest mówić o koszcie pracy jednego śmigłowca, bo na to, żeby mógł latać pracuje cała rzesza ludzi. W jednym roku mamy do utrzymania 17 baz stałych, jedną bazę sezonową i jedną całodobową bazę samolotową. Sam koszt utrzymania śmigłowca w 98% jest pokrywany przez Ministerstwo Zdrowia na podstawie umowy. Największym kosztem utrzymania śmigłowca jest jego gotowość. Sam koszt użycia to tylko paliwo – dodaje.

Płocka załoga LPR rocznie odbywa około 350 lotów, w jej skład wchodzi pilot, ratownik medyczny lub pielęgniarz i lekarz. Śmigłowiec, którym latają to Eurocopter EC-135.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji