REKLAMA

Badanie DNA płockich Piastów? Kuria: Na pewno nie teraz

REKLAMA

Jak informuje Rzeczpospolita, naukowcy chcą wykorzystać remont Kaplicy Królewskiej w płockiej katedrze, planowany na przełom tego roku, i zbadać ciała pochowanych w niej przedstawicieli dynastii piastowskiej. Dr Elżbieta Grzybowska, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej Płockiej, dementuje jednak te informacje.

– Biskup Płocki zdecydował, że w obecnej sytuacji niewskazane jest prowadzenie tego typu badań. Takie stanowisko oparte jest na opinii niezależnych ekspertów świeckich z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie Delegatura w Płocku oraz prof. Henryka Samsonowicza – powiedziała dr Elżbieta Grzybowska.

Specjaliści uznali, że na tym etapie prac prowadzonych w katedrze otwieranie grobów księcia Władysława Hermana i króla Bolesława Krzywoustego jest przedwczesne. Jednak gdyby w przyszłości miało dojść do badań DNA, to jedynie po wykonaniu znacznego remontu wieży północnej i Kaplicy Królewskiej.PowiązaneTematy

Rzeczniczka Kurii tłumaczy, że wówczas nie można byłoby poprzestać na samych badaniach genetycznych, ale trzeba dodatkowo wpisać je w szerszy kontekst, wynikający z konieczności godnego pochówku książąt piastowskich.