REKLAMA

Autystyczne dziecko to również szczęście

REKLAMA

Ósmy raz będziemy w Polsce obchodzić Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. ONZ ustanowił ten dzień 2 kwietnia, jednak w Płocku obchody zaczną się już dzień wcześniej i potrwają dwa dni. Co zaplanowano?

Autyzm – to słowo, słyszane w diagnozie naszych dzieci, budzi najpierw strach. Potem do głosu dochodzą pytania: Czy to moja wina? Czy coś złego zrobiłam/em? I dalej – jak moje dziecko poradzi sobie w życiu?

Trudności jest sporo, choć kluczem jest prawidłowa diagnoza. Dzieci z autyzmem często nie potrafią prawidłowo posługiwać się językiem, jako narzędziem komunikacji. Może występować u nich opóźniony rozwój mowy, postępujący regresem albo nawet całkowity brak mowy. Jeśli mówią, to bardzo często nie potrafią nadać odpowiedniej intonacji, prawidłowej modulacji głosu.

Najważniejszą przeszkodą, jaką napotykają dzieci ze spectrum autyzmu jest nieumiejętność nawiązywania i utrzymywania kontaktów z innymi ludźmi. Dzieci autystyczne nie potrafią odczytać co myślą i czują inni ludzie, gdyż mają trudności w interpretowaniu języka, nie rozpoznają emocji. – Mój syn od trzech lat spędza przerwy, siedząc samotnie na korytarzu – przyznała jedna z mam, która samotnie wychowuje syna z Zespołem Aspergera, odmianą autyzmu.

Co jeszcze? Maluchy bywają niewrażliwe lub nadwrażliwe na dotyk, dźwięki, smaki, zapachy czy ból. Każda zmiana w ich otoczeniu, nawet przestawienie rzeczy w ich pokoju, burzy poczucie bezpieczeństwa. Dlatego tak ważna jest dla nich powtarzalność codziennych czynności. – Mój syn, jak chyba żadne dziecko, jest przerażony kiedy mają iść na wycieczkę lub gdzieś pojechać – opowiadała nam mama 10-letniego „aspka”. Ale dziecko z autyzmem to również radość. – Na pewno nauczymy się od nich więcej, pozwalają nam inaczej spojrzeć na świat – stwierdził tata 6-latki, który miał na początku problem ze zrozumieniem, co dolega jego córce.

Dzieciom autystycznym pomóc może odpowiednia terapia, w tym sensoryczno-ruchowa. I właśnie takie zabawy sensoryczne, pod nazwą „Wiosna budzi nasze zmysły” odbędą się dla wszystkich chętnych 1 kwietnia  o godzinie 16. Zajęcia pokażą, jak prosto i przyjemnie można wesprzeć dziecko z autyzmem, które zawsze trudniej przetwarza swoimi zmysłami otaczający go świat. W trakcie imprezy, pod okiem specjalistów i wolontariuszy, prowadzone będą zajęcia integracyjne, które służyć będą budowaniu relacji z dziećmi z autyzmem. Tego dnia odbędą się także zawody sportowe o „Błękitną Wstęgę”, które zorganizuje Miejski Uczniowski Klub Sportowy. Rodzice autystycznych dzieci zmierzą się w rywalizacji prowadzonej z przymrużeniem oka z przeciwnikami, których tożsamość pozostaje, póki co, niespodzianką.W czwartek, 2 kwietnia o godz. 17 w NoveKino Przedwiośnie rozpocznie się projekcja filmu „Temple Grandin” o dziewczynce dotkniętej autyzmem. Bezpośrednio przed seansem odbędzie się występ Grupy Teatralnej „OdNova”, a w foyer kina zaprezentowana zostanie wystawa „Autyzm-moje życie”. Elementy, towarzyszące pokazowi filmu zorganizowane zostaną przez Zespół Szkół Ogólnokształcących Specjalnych Nr 7.
O godz. 20 nastąpi zwieńczenie obchodów – iluminacja budynku ratusza zmieni kolor na niebieski, który jest kolorem autyzmu.

Warto wspomnieć, że podświetlanie różnego rodzaju obiektów na niebiesko jest gestem solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem. Inicjatywa „Zaświeć się na niebiesko” (Light it up blue) została wymyślona przez amerykańską organizację Autism Speaks, aby wzbudzić ciekawość i sprowokować odbiorców na całym świecie do rozmowy na temat autyzmu.

Udział we wszystkich wydarzeniach Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie jest bezpłatny. Dodatkowo, Miejskie Przedsiębiorstwo Taksówkowe 919 Sp. z o.o. udzielać będzie specjalnych zniżek dla dzieci z autyzmem i ich opiekunów na przejazdy taksówkami w ciągu dwóch pierwszych dni kwietnia.

Patronat medialny nad wydarzeniami objął PetroNews.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU