REKLAMA

Apteczki pierwszej pomocy – o czym trzeba pamiętać przed zakupem?

REKLAMA

Apteczki są wymagane między innymi w miejscach pracy. Coraz więcej państw rekomenduje też posiadanie ich w samochodach lub miejscach użyteczności publicznej. Apteczka doskonale sprawdzi się też na wycieczce rowerowej, a nawet w domu. Jaką apteczkę wybrać? Jakie elementy wyposażenia są kluczowe?

Apteczka pierwszej pomocy w zakładzie pracy – co trzeba wiedzieć?

Podstawą prawną, która narzuciła obowiązkowe apteczki pierwszej pomocy w miejscach pracy, jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku. Ustawodawca wprowadził również punkty udzielania pierwszej pomocy.

Muszą one znajdować się w zakładach klasyfikowanych jako te, gdzie ryzyko wypadku jest duże, a więc na przykład w kopalniach czy dużych, wyspecjalizowanych fabrykach, gdzie pracuje się z wieloma różnymi urządzeniami mechanicznymi.

Ustawodawca wymienia też punkty pierwszej pomocy jako obowiązkowe dla tych działalności, gdzie w toku prac wydziela się na przykład para lub toksyczne opary, których wdychanie mogłoby zaszkodzić pracownikom zatrudnionym w firmie.

Gdzie powinna znajdować się apteczka pierwszej pomocy w firmie? Ustawodawca nie podaje tutaj precyzyjnych wytycznych, jednak praktyka pokazuje, że powinny one znajdować się w zasięgu wzroku pracowników, by zawsze można było szybko do nich dotrzeć.

Dlaczego apteczki pierwszej pomocy są tak ważne? Mimo tego, że ilość wypadków w firmach powoli spada, to wciąż są one dość powszechne. Tylko w 2020 roku zgłoszono ponad 62 tysiące wypadków w miejscu pracy. Najwięcej w województwach dolnośląskim, śląskim i opolskim.

Jakie normy powinna spełniać apteczka pierwszej pomocy?

Zawartość apteczki odgrywa kluczową rolę. Jeśli w grę wchodzi ratowanie ludzkiego życia, to musimy mieć pewność, że mamy do dyspozycji takie narzędzia, które pozwolą nam odpowiednio zatroszczyć się o osobę poszkodowaną.Coraz większą rolę odgrywa zgodność z normą DIN 13157. Jest to niemiecki standard, który reguluje wykonanie oraz wyposażenie apteczek, jednak bardzo dobrze przyjął się on niemal w całej Europie, w tym i w Polsce. Jeśli więc chcemy mieć apteczkę, która będzie odpowiednio wyposażona, warto szukać takich, które są zgodne z tym standardem. Bogaty wybór apteczek ma w swojej ofercie na przykład sklep Centrum Ratownictwa: https://sklep.centrumratownictwa.com/pl/c/APTECZKI/16.

Pamiętajmy też o tym, że – wbrew obiegowej opinii – apteczka pierwszej pomocy wcale nie musi być duża i nieporęczna, utrudniająca przemieszczanie się z nią. Na rynku można kupić tanie, ważące zaledwie kilkaset gramów apteczki, które są wykonane z tworzywa odpornego na pył i wilgoć, dzięki czemu można je na przykład zabrać ze sobą na rower czy na wycieczkę.

Co powinno znaleźć się na wyposażeniu apteczki pierwszej pomocy?

Im więcej rzeczy wspierających nas w ratowaniu życia będzie w apteczce, tym lepiej. Absolutną podstawą są opatrunki w różnych opakowaniach (zwykle G, M, K). Dobrze wyposażona apteczka powinna mieć też na wyposażeniu kilka sztuk bandaży usztywniających, a także chusty opatrunkowe.

Wysoko ceniona przez osoby związane z ratownictwem jest chusta trójkątna oraz chusta z flizeliny, która dobrze sprawdza się w niektórych rodzajach urazów. Jeśli zachodzi ryzyko kontaktu śluzówki oka z substancją potencjalnie szkodliwą, przyda nam się też specjalny kompres do oczu.

Nie należy zapomnieć też o tradycyjnych plastrach. Zacięcia to wciąż jedne z najpopularniejszych urazów. W razie wyziębienia na pewno przyda nam się koc ratunkowy. Jeśli chcemy zadbać też o nasze bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko kontaktu z krwią osoby poszkodowanej, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zestawy rękawiczek jednorazowych oraz na ustniki.

artykuł sponsorowany

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU