Apele nie pomogły. Starsza kobieta okradziona metodą „na wnuczka”

REKLAMA

W piątek mieszkanka Płocka została okradziona metodą „na wnuczka”. Kobieta przekazała wszystkie swoje oszczędności mężczyźnie podającemu się za policjanta.

We wtorek informowaliśmy o sześciu próbach oszustwa metodą „na wnuczka”. Dzwoniący podają się za kogoś z rodziny, próbując tym samym wyłudzić pieniądze. Z informacji przekazanych przez osoby, do których dzwonili oszuści, wynika że chcieli oni naciągnąć płocczan na zatrzymanie bliskiego przez policję lub jego wypadek.

PowiązaneTematy

Policjanci apelowali o ostrożność, niestety to nie pomogło. W piątek, 23 sierpnia kobieta w wieku 58 lat, mieszkająca w Płocku odebrała telefon między godz. 12 a 13. Męski głos w słuchawce poinformował ją, że dzwoni Tomek. Kobieta niczego nie podejrzewała, ponieważ w jej rodzinie jest osoba o takim imieniu. Mężczyzna powiedział, że potrącił jakiegoś przechodnia i musi zapłacić pieniądze, bo w przeciwnym razie sprawą zajmie się prokurator, co grozi więzieniem. Na potwierdzenie swoich słów, mężczyzna przekazał słuchawkę komuś, kto podawał się za policjanta. Ten potwierdził słowa poprzednika.

„Tomek” zapytał kobietę ile ma pieniędzy w domu, czy ma jakieś oszczędności na koncie w banku i czy posiada obcą walutę. Na koniec poprosił, żeby przygotowała wszystkie oszczędności, jakie znajdują się w jej mieszkaniu. Po pieniądze zgłosił się mężczyzna, który podawał się za policjanta. 58-latka przekazała je, a kiedy próbowała dodzwonić się na numer, z którego wcześniej była prowadzona rozmowa, ten już nie odpowiadał. Kobieta zorientowała się, że została oszukana i zgłosiła ten fakt policji.

Policjanci ponownie apelują do wszystkich mieszkańców naszego miasta i powiatu, aby każdorazowo sprawdzać informacje o kłopotach najbliższych. Zwłaszcza, jeżeli żądają oni pieniędzy, które mają uchronić ich przed kłopotami. Najlepszą metodą jest oddzwonienie do naszych najbliższych w celu potwierdzenia, czy faktycznie mają jakieś problemy.

Warto także porozmawiać z osobami starszymi na ten temat, poinformować ich o zagrożeniu i poprosić o rozwagę.