REKLAMA

Apel płockiej policji – dbajmy o bezpieczną jazdę!

REKLAMA

Miniony weekend na płockich drogach był tragiczny w skutkach. Przypomnijmy – 6 wypadków, ponad 20 kolizji, nietrzeźwi kierowcy i jedna ofiara śmiertelna – 10 letnie dziecko. Tych wszystkich wydarzeń być może udałoby się uniknąć. Niestety, często brawurowa jazda i brak wyobraźni za kierownicą spowodowały, że kolejny raz na naszych drogach zrobiło się niebezpiecznie. Czy można temu jakoś zapobiec?

Płocka policja zwraca się do wszystkich użytkowników dróg, aby podczas każdej jazdy zachowali zdrowy rozsądek oraz stosowali się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. To tak niewiele, a może zmienić wszystko. Pamiętajmy – droga to nie tor wyścigowy, z którego można korzystać, nie patrząc na innych!

Przyczyny ostatnich wypadków to głównie nadmierna prędkość, niedostateczna obserwacja drogi oraz lekceważenie znaków drogowych. Wydaje się, że kierowcy zapomnieli o wszystkich podstawach prowadzenia pojazdu. Zachowują się nieodpowiedzialnie i niestety – czują się pewnie za kierownicą. To najgorszy błąd kierowcy, bo nigdy nie wiadomo, co może nas spotkać na drodze. Pewność swoich umiejętności nie wystarcza…Policja przypomina, że każdy kto wsiada za kierownicę jest odpowiedzialny za to, w jaki sposób samochód się porusza. Ma wpływ na jazdę, bezpieczeństwo oraz często życie drugiej osoby. Aby jeszcze bardziej to uzmysłowić, funkcjonariusze przygotowali kilka podstawowych zasad, którymi powinien kierować się każdy uczestnik ruchu drogowego.

  • prowadzimy pojazd z taką prędkością, która pozwala na panowanie nad nim w sytuacji, która może niespodziewanie powstać na drodze,
  • stosujemy zawsze zasadę ograniczonego zaufania, polegającą na tym, że należy liczyć się z tym, iż inny uczestnik ruchu zachowa się niezgodnie z obowiązującymi przepisami,
  • prowadzimy, nie będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających (narkotyki, dopalacze, niektóre leki działające odurzająco)
  • stosujemy się do znaków i sygnałów drogowych
  • dostatecznie uważnie śledzimy to co dzieje się na drodze i w bezpośrednim jej sąsiedztwie (np. biegające dzieci, zwierzęta, tocząca się piłka itp.)
  • nie staramy się za wszelką cenę pokazać innym kierowcom, że źle prowadzą swój pojazd (np. zajeżdżanie drogi komuś, kto jedzie wolniej)
  • z ulicy nie robimy toru wyścigowego.

Warto również pamiętać o ograniczonym zaufaniu do drugiego kierowcy oraz zwykłej drogowej życzliwości. Dzięki niej możemy ograniczyć niebezpieczne sytuacje. Trzeba pamiętać, że prowadząc pojazd mamy również do czynienia z kierowcami, którzy nie są do końca doświadczeni. Musimy zachować szczególną ostrożność i zadbać, by każdy uczestnik ruchu drogowego był w nim bezpieczny.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU