REKLAMA

Andrzej Nowakowski: Zmieniamy strategię rozwoju miasta

REKLAMA

– Chcemy zmienić strategię rozwoju miasta i stworzyć wspólnie z mieszkańcami nową, aktualną na kolejne lata – powiedział prezydent Andrzej Nowakowski podczas konferencji prasowej, podczas której rozmawiano o Strategii Rozwoju Miasta do 2030 roku. Jakie założenia będą realizowane?

Wtorkowe spotkanie z dziennikarzami miało bardzo podniosły charakter. Podczas konferencji prezydent miasta, Andrzej Nowakowski, wraz z wiceprezydentem Jackiem Terebusem, rozmawiali o długoletniej strategii na rozwój Płocka.

– Nie chcę rozmawiać o planach inwestycyjnych na ten i kolejny rok – od tego mamy budżet miasta – mówił podczas konferencji Nowakowski. – Dziś chciałbym przedstawić pomysł na kolejne naście lat dla Płocka. Cel jaki mamy, to życie w przyjaznym środowisku. W mieście, które się rozwija – zapewniał podczas rozmowy z dziennikarzami.

Jak zdradził włodarz miasta, dotychczas realizowana strategia ma zostać zmieniona. Zmiany te mają być poczynione przy pomocy mieszkańców. – Będą to działania ukierunkowane na mieszkańców – zapowiadał prezydent. – Chcemy mieć jak najlepsze przedszkola, szkoły podstawowe i średnie. Będą też działania związane z kulturą i rekreacją – przekonywał.

Zdaniem prezydenta, Płock powinien zmieniać się dla mieszkańców. Ci potrzebują – poza rozrywką – także poczucia bezpieczeństwa. To daje m.in. szeroki rynek pracy. Dlatego też miasto ma bardziej aktywnie poszukiwać inwestorów.

– Nowi inwestorzy to nowe miejsca pracy i mniejsze bezrobocie – stwierdził Andrzej Nowakowski. – Te zadania łączą się z tym, co już realizujemy. Mówię tu przede wszystkim o drugim i trzecim odcinku obwodnicy, których wykonanie otworzy nowe drzwi dla potencjalnych przedsiębiorców i inwestorów – stwierdził prezydent Płocka.

Nowa strategia miasta to także nowa oferta turystyczna, na którą ma być położony jeszcze większy nacisk. – Mamy bardzo atrakcyjne położenie geograficzne i równie atrakcyjną historię – mówił Andrzej Nowakowski. – Płock to nie tylko festiwale, ale też zabytki, muzea czy bardzo prężnie rozwijająca się turystyka pielgrzymkowa – wymieniał włodarz miasta.

Płock ma konkurować z innymi miastami ciekawą ofertą turystyczną. Prezydent zapewniał, że w tej kategorii miasto nie ma się czego wstydzić. – Proszę wymienić inne stutysięczne miasto, które może pochwalić się taką różnorodnością pod względem atrakcji i oferty turystycznej. Czy znają państwo miasta, które wyróżniają się czymś w perspektywie rozwoju? – pytał Nowakowski. – Chcemy być miastem, które na mapie Polski będzie się w sposób szczególny wyróżniało – dodał.W nowej strategii miasta znajdą się także projekty społeczne. Ma być więcej inicjatyw dla osób niepełnosprawnych i seniorów. – Już teraz realizujemy dużo takich inwestycji – sami czy też dzięki mieszkańcom w ramach Budżetu Obywatelskiego – wyjaśniał prezydent.

Generalnie Budżet Obywatelski znajdzie w strategicznej przyszłości miasta swoje stałe miejsce. – Nie może być inaczej. Przecież to mieszkańcy powinni wpływać na to, co dzieje się w ich mieście – przekonywał włodarz miasta. – Nie poprzestajemy jednak na tym. Już wkrótce pojawi się ankieta, która będzie miała realny wpływ na przyszłość Płocka – zapowiadał Nowakowski.

– Planując takie przedsięwzięcie, konieczna jest dobra diagnoza – powiedział Jacek Terebus, wiceprezydent Płocka. – Ankieta skierowana do płocczan umożliwi zebranie niezbędnych danych. W ten sposób postaramy się zdiagnozować potrzeby mieszkańców – dodał zastępca prezydenta miasta.

Ankieta ma być dystrybuowana na dwa sposoby – w wersji elektronicznej oraz tradycyjnej – papierowej. W tym drugim przypadku urząd chce wykorzystać m.in. miejskich gońców. Kiedy? Już teraz. Dokument został już przygotowany i już lada moment trafi w ręce płocczan. – Chcemy, by wyniki tej ankiety spłynęły do urzędu do końca wakacji – zapowiadał Terebus. – Nie wiemy oczywiście, czy przeprowadzenie jednej ankiety będzie wystarczające, ale na to pytanie odpowie czas – stwierdził.

Urząd chce dotrzeć do jak największej liczby osób. Ankieta ma sprawdzić opinię co najmniej tysiąca płocczan. – Lecz to tylko jedna z metod dotarcia do mieszkańców – mówił prezydent Nowakowski. – Wrócimy do organizowania spotkań. Będą warsztaty, podczas których omówimy poszczególne elementy życia miasta. Już teraz zapowiadamy ich szereg w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Zaczynamy po wakacjach – zapowiedział Andrzej Nowakowski.

Oczywiście, oprócz mieszańców do współtworzenia nowej strategii miasta zaproszeni będą wszyscy przedsiębiorcy – od małych, lokalnych biznesów, po wielkie koncerny z PKN Orlen na czele. Jak zdradził prezydent, z płocką Petrochemią, a konkretnie z współpracą z rafinerią, strategia miasta jest mocno powiązana.

Dokument ma zostać wprowadzony na początku 2018 roku. O tym, czy wejdzie on w życie, zadecydują radni podczas Sesji Rady Miasta.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 6

 1. Podatnik says:

  My chcemy budowy MP17 to tez strategia rozwoju miasta…chcemy godnej przyszłości edukacyjnej dla Naszych Dzieci….dotrzymanych obietnic…prawdomówności….

 2. Rkm says:

  Jeżeli to miasto będzie Nadal Zasciankiem komunikacyjnym To Nic się Nie zmieni..!.Chodzi o PKP i drogę Ekspresowa.

 3. mirek says:

  Normalny przedwyborczy bełkot. Obudził się i bredzi o rozwoju, by stworzyć złudzenie, że ma jakieś dalekosiężne plany, a w rzeczywistości głównym planem jest pozostanie przy władzy na przyzwoicie wynagradzanym stanowisku.

 4. Mariusz says:

  1. Co z poprzednią strategią było nie tak?
  2. Dlaczego mieszkańcy mają się tym zajmować, skoro wybrali prezydenta któremu płacą?

  • Anonim says:

   mieszkańcy nic nie muszą, tylko później niech nie narzekają że coś się robi co im nie pasuje (np. droga przy górnej)

   • Mariusz says:

    Jest strategia rozwoju miasta. Podoba mi się. A teraz niestety nalezy ją zrealizować co nie wychodzi bo to nie przystanek ani ściezka rowerowa ani jednopasmowa obwodnica więc zaczynają się schody po 1.5 kadencji więc kasujemy strategie i prosimy ludzi aby mówili o sw2oich marzeniach. To zawsze działa. Jak ludzie powiedzą, to wpiszemy to do progarmu wyborczego i mamy 3 kadencje. To przeciez jasne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU