REKLAMA

Ambulans już stoi. Można oddawać krew dla Marcela

REKLAMA

Spora grupa osób czekała od samego rana przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 22 w Płocku. Wielki, czerwony autobus już podjechał, można więc oddawać krew dla 10-letniego Marcelka, u którego wykryto białaczkę.

Około godziny 8 rano w środę, 10 stycznia, rozpoczęła się akcja oddawania krwi na rzecz małego płocczanina, który walczy ze śmiertelną chorobą. Jest to inicjatywa Oddziału Rejonowego PCK w Płocku przy współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 22 w Płocku, do której uczęszcza chłopiec. Krew można oddawać do godziny 13 przy ul. Czwartaków 6 (koło Pływalni „Podolanka”), pamiętajcie jednak, że zarejestrować się można do godz. 12.30.

Jak podkreśla PCK, potrzebna jest każda grupa krwi, choć najbardziej pożądana jest grupa BRH+.

– Liczymy na pomoc, okażmy wsparcie Marcelowi! Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji. Proszę pamiętać – żeby oddać krew, należy być zdrowym. Dzień przed oddaniem krwi trzeba wypić około 2 litrów płynów (woda niegazowana, soki), warto być również wyspanym w dniu oddania krwi, a rano spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem). Należy ograniczyć palenie papierosów i nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu! – proszą i przypominają przedstawiciele PCK.

O godzinie 18 w Spółdzielczym Domu Kultury rozpocznie się natomiast koncert świąteczno-noworocznym, podczas którego odbędzie się zbiórka funduszy na leczenie Marcela Brzezińskiego. Wydarzenie organizuje Ognisko Muzyczne przy Spółdzielczym Domu Kultury w Płocku.

Pilnie potrzebna krew dla 9-letniego płocczanina. Ma białaczkę…

Procedura oddania krwi w ambulansie:

1. Rejestracja – Po przybyciu do ambulansu wypełniamy kwestionariusz. Konieczny jest dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL, adres zamieszkania.2. Wstępne badania laboratoryjne:

 • Badanie poziomu hemoglobiny/morfologia.
 • Grupa krwi – u pierwszorazowych dawców.

3. Badanie lekarskie:

 • ocena informacji zawartych w wypełnionym kwestionariuszu dla dawców krwi,
 • wywiad lekarski,
 • badanie przedmiotowe uwzględniające wyniki pomocniczych badań diagnostycznych,
 • kwalifikacja do oddania krwi bądź innych składników krwi.

4. Oddanie krwi – donacja:

 • krew pełna – 450 ml krwi w czasie ok. 5-8 min.
 • płytki – 250 ml w czasie ok. 60 min.
 • osocze – 600 ml w czasie ok. 60 min.

Podczas donacji pobierane będą również próbki Twojej krwi do badań pozwalających zdiagnozować, czy nie jesteś nosicielem niektórych chorób zakaźnych. Nie wymaga to dodatkowego nakłuwania żyły, gdyż do badań wykorzystuje się krew pobieraną do worka. Badania te obejmują: test kiłowy, antygen HBs, DNA-HBV, przeciwciała anty-HCV, RNA HCV, przeciwciała anty-HIV oraz RNA HIV.

5. Krótka regeneracja sił
Po oddaniu krwi, dawca przez moment pozostaje na miejscu celem regeneracji sił. Każdy dawca, opuszczając punkt poboru krwi, otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4.500 kcal – 8 tabliczek czekolady.

Na prośbę dawcy wystawiane jest:

 • zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, uczelni, szkole
 • wypłacany jest zwrot kosztów poniesionych na przejazd do najbliższego Punktu Poboru Krwi
 • legitymacja HDK
 • kopia wyników badań (źródło: rckikwarszawa.com.pl).

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU