Alergia pokarmowa u dziecka – objawy i skutki

REKLAMA

Liczba alergików rośnie. Według statystyk, na alergie pokarmowe cierpi coraz więcej dzieci. Kaszel, wysypka, biegunka, wymioty, bóle brzucha – te objawy mogą wskazywać na to, że organizm konkretnego produktu nie toleruje. O alergii pokarmowej i skutkach ją wywołujących opowiada doktor Jarosław Steckiewicz, ordynator oddziału pediatrycznego Szpitala Świętej Trójcy, specjalista w dziedzinie pediatrii i alergologii. 

Panie doktorze czym jest alergia pokarmowa?

PowiązaneTematy

Dr Steckiewicz: Alergia pokarmowa to nieprawidłowa reakcja organizmu dziecka na określone składniki pożywienia, które przez zdrową osobę są tolerowane. Należy szczególną uwagę zwrócić na dzieci, u których
w rodzinie podobne skłonności przejawia jedno lub oboje z rodziców czy starsze rodzeństwo. Reakcje alergiczne pojawiają się najczęściej u małych dzieci, ponieważ mechanizmy obronne hamujące ich występowanie nie są jeszcze w pełni dojrzałe.

Co może wywoływać alergię pokarmową?

Dr Steckiewicz: Alergia pokarmowa jest spowodowana nadwrażliwością organizmu na białko obecne w pokarmie. Większość wszystkich reakcji alergicznych wywoływanych jest przez kilka alergenów, tj. mleko krowie, jajka, orzechy, pszenicę, soję, ryby i owoce morza. W okresie niemowlęcym uczula najczęściej mleko krowie, w którym zawarte jest kilkanaście alergenów.

Jak objawia się alergia pokarmowa i kiedy zgłosić się do lekarza?

Dr Steckiewicz: U małych dzieci alergia na białko mleka manifestuje się zazwyczaj objawami ze strony przewodu pokarmowego, zmianami na skórze lub reakcją ze strony układu oddechowego. Bardzo często występują objawy nie tylko ze strony jednego narządu. Obserwujemy  pokrzywkę, atopowe zapalenie skóry,   biegunkę, nasilone ulewania, czasami zaparcia lub niewielkie krwawienia z przewodu pokarmowego. U około 30 proc. chorych mogą wystąpić również objawy ze strony układu oddechowego w postaci kataru czy okresowego skurczu oskrzeli. W nielicznych przypadkach może wystąpić wstrząs anafilaktyczny stanowiący bezpośrednie zagrożenia dla życia.

Jeśli to rzeczywiście alergia to co dalej?

Dr Steckiewicz: Niestety nie wynaleziono jeszcze leku, który skutecznie walczyłby z alergią pokarmową, ale da się zniwelować jej objawy, aby nie była groźna dla naszego zdrowia. Najważniejsze jednak jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki, aby zidentyfikować szkodzący pokarm oraz mechanizm nietolerancji. Kiedy alergia zostanie stwierdzona leczenie polega przede wszystkim na eliminacji z diety uczulającego pokarmu.

Czyli co mam zrobić, kiedy podejrzewam alergię pokarmową u swojego dziecka w pierwszych dwóch latach życia?

Dr Steckiewicz: Potrzebne będzie skierowanie do Szpitala. Przyjęcie do naszego oddziału zazwyczaj odbywa się w trybie planowym, na umówiony termin. Pobyt zwykle trwa od 3 do 5 dni. W trakcie hospitalizacji ustalamy rozpoznanie potwierdzając lub negując chorobę alergiczną. Czasami zdarza się, że rodzice nadinterpretują objawy, przedwcześnie stwierdzają alergię i na własną rękę niepotrzebnie stosują dietę eliminacyjną. W przypadku potwierdzenia choroby ustalamy dalsze postępowanie, przekazując wskazówki rodzicom i lekarzowi z POZ w karcie informacyjnej. Po odpowiednio długim czasie przeprowadza się prowokację, aby sprawdzić czy wytworzyła się tolerancja na uczulający alergen.

A jaka jest droga postępowania jeśli chodzi o astmę u najmłodszych dzieci?

Dr Steckiewicz: Prowadzimy również diagnostykę astmy wczesnodziecięcej. Badania są wskazane w przypadku nawracających się infekcji dróg oddechowych i/ lub zapaleń oskrzeli.