Akcja policji przy szkołach

REKLAMA

Od 4 września br., aż do zakończenia roku szkolnego 2017/2018 droga do i ze szkoły będzie stałym elementem w życiu dziecka. Dlatego też, wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni zadbać, by była bezpieczna. Płoccy policjanci, w trosce o bezpieczeństwo uczniów, uczestniczą w ogólnopolskiej akcji „Bezpieczna droga do szkoły”.

fot. materiały prasowe

Wakacje niestety się skończyły i pierwszy tydzień szkoły już za nami. Czasami dzieci i młodzież, rozluźnieni po wakacjach, w drodze do szkoły zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze. Kierowcy również zapominają, że zwłaszcza w rejonie szkół na przejściach dla pieszych pojawiają się uczniowie, którzy pieszo zmierzają do szkoły.

PowiązaneTematy

Dlatego też płoccy policjanci, zarówno z drogówki, jak i dzielnicowi, czynnie włączyli się w akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. Zadaniem policjantów jest przypominanie pieszym i kierowcom o podstawowych zasadach zachowania bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez jezdnię i przejeżdżania przez przejścia dla pieszych.

fot. materiały prasowe

Dbałość o bezpieczeństwo uczniów będzie skuteczniejsza, jeżeli w działania włączą się również rodzice i opiekunowie, którzy odpowiadają za swoje pociechy. Systematyczne rozmowy z dziećmi na temat zasad poruszania się po drodze, a przede wszystkim poprzez dawanie dobrego przykładu swoim zachowaniem, będą z pewnością miały wpływ na kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań dzieci, jako niechronionych uczestników ruchu drogowego.

– Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7. roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej, nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach z zapiętymi pasami. Dziecko przed szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni – przypomina rzecznik płockiej policji Krzysztof Piasek.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest adresowana zarówno do dzieci, jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców, opiekunów i nauczycieli.

– Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności na drodze, szczególnie w rejonie szkół, przedszkoli, placówek oświatowo-wychowawczych oraz miejsc, gdzie grupują się dzieci i młodzież – dodaje rzecznik.

fot. materiały prasowe

• Mamo, Tato – dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład!

• Nauczycielu – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!

• Kierowco – uważaj w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!

Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!