REKLAMA

Adam Blidzewski: Dziewczęta w piłce nożnej mają inteligencję boiskową

ORLEN Sport i Zdrowie

REKLAMA

Mówiąc o piłce nożnej, myślimy zazwyczaj o panach z umięśnionymi łydkami, biegającymi w mozole za futbolówką, usiłując wcelować ją w bramkę przeciwników. Być może nie każdy wie, że istnieje również żeńska odmiana tej gry, a w Płocku od kilku lat z powodzeniem trenują ją panie z Klubu Sportowego Królewscy Płock.

To, że piłka nożna kobiet jest w Polsce dużo mniej popularna, niż jej męska odmiana, to fakt. Nie oznacza to jednak, że drużyny kobiet nie istnieją – wręcz przeciwnie. Jest ich coraz więcej, a kobiece drużyny klubowe rywalizują w Ekstralidze, oraz ligach I – IV, a także w Pucharze Polski. Obecnie uczestniczy w nich 235 drużyn, zrzeszonych w 211 klubach.

Młode mieszkanki naszego miasta zafascynowane piłką nożną zrzeszone są w Klubie Sportowym Królewscy Płock. O historii drużyny, wspieranej przez PKN ORLEN, opowiedział nam prezes klubu, Adam Blidzewski, który na spotkanie z nami przyjechał z córeczką Anią.

– Klub formalnie istnieje od 2012 roku, ale pierwsze przymiarki do jego założenia były już pod koniec 2011 roku – wspomina pan Adam.

Jak doszło do tego, że nasz rozmówca zajął się tą nietypową dyscypliną sportową?

– To były czasy, kiedy otwierany był pierwszy w Płocku orlik. Pracował tam mój kolega, przychodziły tam również dziewczęta, żeby pograć w piłkę. Uznaliśmy, że fajnie byłoby założyć drużynę kobiecą i spróbować zorganizować dla nich treningi, sformalizować te założenia – tłumaczy Adam Blidzewski.

Jak dodaje, istniało wówczas w Płocku sporo klubów dla chłopców, jak Wisła Płock czy Stoczniowiec, ale nie było żadnej drużyny kobiecej.

Adam Blidzewski z córeczką

Czy dziewczęta potrafią grać w piłkę nożną równie dobrze, jak panowie?

– Myślę, że tak – przekonuje pan Adam. – Specyfika tej dyscypliny trochę różni się w wykonaniu kobiecym, bo jest ona mniej dynamiczna, ale jeżeli chodzi o inteligencję boiskową i o to, jak nasze dziewczyny grają, to jest na dość wysokim poziomie – mówi prezes KS Królewscy Płock.

Utrzymanie klubu sportowego nie jest prostą sprawą. Jak radzi sobie klub z niszową dyscypliną sportową?– Przedłużyliśmy na kolejny rok współpracę z PKN ORLEN, który jest sponsorem naszego klubu w sezonie 2020/2021. Współpracujemy też z Miastem Płock oraz z mniejszymi sponsorami, którzy nas wspierają – wymienia Adam Blidzewski.

Jak zaznacza, współpraca z PKN ORLEN zapewnia im stabilizację finansową.

– Ale też ta współpraca wpływa na wizerunek klubu. To nobilitujące, że KS Królewscy Płock współpracują z tak dużym partnerem – podkreśla nasz rozmówca.

Czy córeczka będzie kolejną zawodniczką w płockiej drużynie kobiet?

– Chciałbym – śmieje się pan Adam. – Naciskać jednak nie będę. Zależy mi, żeby była sprawna, a czy to będzie gra w piłkę nożną, czy pływanie, czy jeszcze coś innego, to już będzie jej wybór – podsumowuje prezes KS Królewscy Płock.

W Polsce panie zaczęły grać w piłkę nożną już na początku XX wieku, choć wówczas były to spotkania wyłącznie towarzyskie i nieoficjalne. Ale we wrześniu 1921 roku utworzono w Poznaniu pierwszy w historii kobiecy zespół piłkarski, który stanowił jedną z sekcji Towarzystwa Sportowego Unja Poznań. Zdjęcia futbolistek zamieszczono wówczas w lokalnej prasie. Choć był to przełom, to pierwszy w historii Polski oficjalny mecz kobiet odbył się dopiero w 1957 roku. Drużyna Kolejarz Katowice zmierzyła się z paniami z drużyny Czarni Szczecin i wygrała go 4:0. Pierwsze nieoficjalne mistrzostwa Polski seniorek, w których triumfowała drużyna Checz Gdynia, odbyły się w 1975 roku.

Płocczanki odniosły ważne zwycięstwo w Warszawie

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA
Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU