REKLAMA

114 utonięć w lipcu nad polskimi wodami

REKLAMA

Według policyjnych statystyk, od początku lipca aż 114 osób utonęło w polskich wodach, z czego 29 tylko podczas ostatniego weekendu. Kąpiele wodne w upalne dni mogą być równie przyjemne co niebezpieczne, warto więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpiecznego korzystania z ich dobrodziejstw.

Utonięcia zdarzają się wszędzie – nad polskim morzem, w jeziorach czy rzekach. Niestety, w zdecydowanej większości przypadków, wina leży po stronie człowieka. Jakich podstawowych zasad należy przestrzegać, aby do utonięć nie dochodziło? Policja przygotowała ich krótki opis.

Piję – nie pływam
Wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu to jedno z najczęstszych przewinień amatorów pływania. Ile razy słyszeliśmy tłumaczenia: „jednym piwem nie można się przecież upić, czuję się świetnie, jeden browar na odwagę”. Takie słowa świadczą o braku rozsądku. To właśnie jedno wypite piwo może okazać się przyczyną tragedii. Każdy organizm reaguje na alkohol zupełnie inaczej. Nie zależy to jedynie od wieku, płci, masy ciała, czy zmęczenia – zależy również od temperatury powietrza. Gdy na zewnątrz robi się gorąco, znacznie chętniej sięgamy chociażby po zimne piwo. Trzeba jednak pamiętać, że na to jedno piwo, wypite np. podczas 30 stopniowego upału, nasz organizm może zareagować zupełnie nieprzewidywalnie.

Na obszarze wodnym jest zarządzający
Za zapewnienie bezpieczeństwa na obszarze wodnym odpowiada jego zarządca. I tak: na terenie parku narodowego lub krajobrazowego jest nim dyrektor tego parku, a na terenie, na którym prowadzona jest działalność sportowa czy rekreacyjna – osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Na pozostałych obszarach, za zapewnienie bezpieczeństwa odpowiada właściwy miejscowo wójt (burmistrz, prezydent miasta). Zarządzający wyznaczonym obszarem wodnym zobowiązany jest umieścić, w ogólnie dostępnym miejscu, informacje dotyczące zasad korzystania z niego, ograniczeń i sposobu powiadamiania o wypadkach wraz z numerami telefonów. Przebywając na danym obszarze wodnym musimy pamiętać o tym, że jego zarządca oczekuje od nas postępowania zgodnego z regulaminem. Jeśli nasze zachowanie wyraźnie wskazuje, że jesteśmy pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego, nie powinno nas zdziwić, jeśli nie zostaniemy wpuszczeni na teren albo zostaniemy poproszeni o jego opuszczenie. Jeżeli nie zastosujemy się do polecenia, to będzie to równoznaczne z popełnieniem wykroczenia sankcjonowanego karą grzywny. Kara grzywny zostanie również nałożona na tego, kto będąc w stanie po użyciu alkoholu, nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi w ruchu lądowym statek lub inny obiekt pływający, niebędący pojazdem mechanicznym. Wszystkie te kwestie reguluje Ustawa z dnia 28 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. Nr 208, poz. 1240).

Rozwaga przede wszystkim
Niestety, wciąż jest wiele osób, które chcąc schłodzić nagrzane w słońcu ciało, skaczą bezpośrednio do zimnej wody, aby się schłodzić. Taki skok może jednak nie przynieść ukojenia, a doprowadzić do szoku termicznego i zemdlenia. Gdy po opalaniu chcemy wejść do wody, należy robić to powoli, stopniowo schładzając poszczególne części ciała. Do wody nie należy wchodzić też od razu po zjedzeniu posiłku.

Jeśli jesteśmy amatorami skoków do wody pamiętajmy – pod żadnym pozorem nie wolno skakać na główkę i tam, gdzie jesteśmy po raz pierwszy i nie znamy terenu.Dla własnego bezpieczeństwa nie porywajmy się na przepływanie dłuższych odcinków, jeśli nie ma możliwości aby po drodze odpocząć. Asekuracja drugiej osoby, która będzie koło nas płynęła np. łódką jest konieczna – łatwo jest przecenić swoje możliwości. Nie starajmy się za wszelką cenę udowodniać innym, jak bardzo jesteśmy wysportowani. Zwykły skurcz może przyczynić się do tragedii.

Bez względu na to gdzie jesteśmy, nie zapominajmy o tym, że mając pod opieką dzieci, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Również nad wodą najmłodsi muszą znajdować się pod nieustannym nadzorem dorosłych.

Wszyscy, którzy wybierają się nad wodę powinni znać swoje prawa i obowiązki. Aby się z nimi zapoznać warto zajrzeć do Ustawy z dnia 28 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. Nr 208, poz. 1240)

Najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa nad wodą:
– nie wchodzimy do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
– nie kąpiemy się zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
– nie wchodzimy do wody zaraz po opalaniu się na słońcu – może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
– po wejściu do wody najpierw schładzamy okolice serca, karku oraz twarzy;
– nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze musi czuwać ktoś dorosły;
– nie próbujmy przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
– nie skaczemy do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
– dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;
– podczas skurczu mięśni nie wpadajmy w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc. Jeśli w pobliżu nie ma nikogo, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie, wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU