Zmiany na starówce. Czy będą w tym roku?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W październiku 2016 roku przedstawiciele miejskiej spółki ARS, Urzędu Miasta Płocka oraz PSS “Zgoda” ogłosili projekt budowy parkingu, mieszczącego się na starówce. Jego realizację zapowiadano na przełom 2017 i 2018 roku, a projekt powiązany miał być koncepcyjnie z remontem kamienicy przy ul. Królewieckiej 18. Zapowiadano również remont budynku przy ul. Grodzkiej 8. Jak wyglądają te inwestycje na dzisiaj?

O tych projektach przypomniał nam czytelnik, pytając o termin rozpoczęcia remontu kamienicy przy ul. Grodzkiej 8, Królewieckiej 18 oraz budowy parkingu przy ul. Tumskiej 13. W związku z późniejszą, niż się spodziewaliśmy odpowiedzią, postanowiliśmy nieco rozszerzyć ten temat o szczegóły tej ostatniej inwestycji.

Parking przy ul. Tumskiej 13 zaplanowano na terenach dawnych zakładów metalurgicznych, których jednym z właścicieli na początku XX wieku był Morguelius (stąd przyjęto nazwę dla tej inwestycji “Strefa Morgueliusa”). Na początku października 2016 roku, przedstawiciele spółki miejskiej ARS, gminy i spółki PSS “Zgoda” zapowiedzieli, że połączą tereny ograniczone ul. Tumską 13, pasażem Kaczmarskiego i podwórkami od ul. Sienkiewicza, na których w ciągu roku miały powstać 103 miejsca parkingowe.

Jak wyjaśniał prezes ARS-u, Jacek Koziński, w pobliżu znajduje się kamienica pod adresem Królewiecka 18, należąca do miejskiej spółki, a część terenu planowanego parkingu jest własnością Gminy-Miasto Płock, stąd pomysł, aby wspólnie z PSS uporządkować tę strefę. Również prezes PSS “Zgoda” planował rozbudować w tym miejscu parking i przebudować sklep.

Stworzono wizualizację obejmującego 4 tys. m2 terenu, na który składało się pięć alejek z pasami zieleni, z tablicami informacyjnymi i miejscami siedzącymi. Komunikację zaplanowano od strony pasażu Kaczmarskiego, a przejście wychodzić miało na ul. Tumską. Wjazd ograniczony miał być szlabanem, a z parkingu korzystać mieli również mieszkańcy wyremontowanej Królewieckiej 18.

Prace rozbiórkowe miały rozpocząć się wiosną 2017 roku. Planowany termin realizacji określano na przełom 2017 i 2018 r.

– Wszystkie te działania, plany rozbudowy sklepu, plany ARS-u na przebudowę kamienicy na Królewieckiej 18, modernizacja Nowego Rynku, są wstępem do tego, co się będzie działo na ul. Tumskiej za chwilę – tłumaczył wówczas wiceprezydent Jacek Terebus. – Zyskają na tym wszyscy. Do końca roku zrealizujemy projekt Galeria Tumska i przywrócimy tej ulicy dawną świetność. Na skutek rozbudowy parkingu, zwiększy się atrakcyjność miasta pod względem przemysłowym. Mieszkańcy będą mogli skuteczniej parkować w mieście, a potencjalni przedsiębiorcy rozważać lokalizację swojej firmy czy sklepu – dodawał wiceprezydent w październiku 2016 roku.

Nowy parking w centrum. Jakie szczegóły?

Z planów stworzenia Galerii Tumskiej (przynajmniej na razie) niewiele wyszło, a jak wyglądają pozostałe projekty?

“Strefa Marguliesa” ma kosztować łącznie 1,2 mln zł, co – według wyliczeń spółki – ma zwrócić się po 6 latach, gdyż z parkingu będą mogli korzystać wszyscy za opłatą.

– W najbliższym czasie rozpoczną się prace, polegające na rozbiórce budynków zlokalizowanych na terenie przeznaczonym pod lokalizację parkingu. Następnie powinny zostać wykonane prace, polegające na przebudowie podziemnej infrastruktury elektroenergetycznej, pozostające w gestii Energii Operator – czytamy w odpowiedzi, przesłanej przez Agencję Rewitalizacji Starówki.

Następnie mają rozpocząć się roboty budowlane związane z budową parkingu. Ich zakończenie planowane jest do końca 2018 roku. Zmieniła się również liczba planowanych miejsc postojowych – aktualnie dokumentacja zakłada powstanie 95 miejsc.

Jeśli inwestować w całości ma ARS, to kto zostanie właścicielem połączonego terenu PSS, spółki oraz gminy? Jak tłumaczą w ARS-ie, inwestycja, polegająca na budowie parkingu na zapleczu nieruchomości Tumska 13 (wjazd od strony ul. Kaczmarskiego) zlokalizowana jest na następujących nieruchomościach:

  • 499/31 (pow. 0,0602 ha) – własność Gmina Płock
  • 506/1, 506/2, 506/3, 506/4, 506/5 (łączna pow. ok. 0,2258 ha) – własność PSS Zgoda Płock, częściowo na działce 505 (pow. 0,1137 ha)– użytkowanie wieczyste PSS
  • częściowo na 508/2 (pow. 0,1056 ha) – współwłasność ARS Sp. z o.o. i Fundacji Ekonomii Społecznej „Przystań”.

Pomimo wspólnej inwestycji, działki te nie zostaną połączone, a ich właściciele pozostają bez zmian. Jedynie działka nr 499/31 ma zostać aportem przekazana przez Gminę na własność Spółki ARS. W spółce zastrzegają jednak, że własność nieruchomości pozostanie bez zmian, chyba że nastąpi zmiana własności poprzez ich sprzedaż.

W związku z tym, że to ARS ponosi wszystkie koszty powstania parkingu, przychody z udostępniania miejsc parkingowych stanowić będą wyłącznie przychód spółki. Po jej stronie będą też koszty obsługi parkingu po jego wybudowaniu. Parking przy ul. Tumskiej ma być ogólnodostępny i płatny.

Wizualizacja parkingu przy ul. Tumskiej 13

Jak zapowiadano wcześniej, z tego parkingu będą mogli też korzystać mieszkańcy kamienicy przy ul. Królewieckiej 18. Kiedy rozpocznie się jej remont?

– W chwili obecnej nie ma możliwości określenia terminu rozpoczęcia przebudowy kamienicy Królewiecka 18. Uzależniony jest między innymi od terminu uprawomocnienia decyzji pozwolenia na budowę (występują trudności z kontaktem ze stronami postępowania, zamieszkującymi poza terytorium Polski) – tłumaczą w ARS. – Ponadto, realizacja inwestycji powinna czasowo zgrać się z zarówno z remontem Nowego Rynku, jak i z budową parkingu na zapleczu Tumskiej 13 – dodają w spółce.

Wizualizacja kamienicy przy ul. Królewieckiej 18

Nieco lepsze informacje ARS przekazuje na temat kamienicy przy ul. Grodzkiej 8.

– Rozpoczęcie budowy przy ul. Grodzkiej 8 i Małachowskiego 4A zaplanowano na 2018 rok. Konkretny termin jest trudny do ustalenia, ze względu na trudności z uprawomocnieniem się decyzji pozwolenia na budowę – informuje spółka.

Wiadomo już, że w tym budynku od frontu na parterze mają powstać trzy lokale użytkowe, a w podwórku na parterze oficyn zaplanowano garaże. Projekt przewiduje też oddanie do użytku 26 mieszkań – od 28 do 109 m kw. Mieszkania mają być sprzedawane w systemie deweloperskim.

Wizualizacja kamienicy przy ul. Grodzkiej/Małachowskiego

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji