Zmarł Wojciech Młynarski

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Córka Wojciecha Młynarskiego powiadomiła o śmierci swojego ojca, znanego poety, reżysera i wykonawcy piosenki aktorskiej, a także artysty kabaretowego.

Wojciech Młynarski znany jest przede wszystkim z autorskich recitali. W okresie PRL-u, jego nazwisko znalazło się na specjalnej liście, na której umieszczono autorów pod szczególnym nadzorem peerelowskiej cenzury.

fot. Wikipedia

Tomasz Strzyżewski w swojej książce o cenzurze w PRL opublikował poufną instrukcję cenzorską z 21 lutego 1976 roku Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, na której umieszczono nazwisko satyryka oraz następujące wytyczne: “Wszystkie własne publikacje autorów z poniższej listy zgłaszane przez prasę i wydawnictwa książkowe oraz wszystkie przypadki wymieniania ich nazwisk należy sygnalizować kierownictwu Urzędu, w porozumieniu z którym może jedynie nastąpić zwolnienie tych materiałów. Zapis nie dotyczy radia i TV, których kierownictwo we własnym zakresie zapewnia przestrzeganie tych zasad. Treść niniejszego zapisu przeznaczona jest wyłącznie do wiadomości cenzorów”.

Uznawany był za twórcę nowej formy artystycznej – tzw. felietonów śpiewanych. Teksty autorstwa lub w przekładzie Wojciecha Młynarskiego zostały zamieszczone w książce „Moje ulubione drzewo czyli Młynarski obowiązkowo” wydanej w 2007 przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. W 2013 r. odbyła się I edycja Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego w Sopocie z udziałem artysty.

W styczniu 2017 r. ukazał się zbiór jego wierszy i piosenek „Od oddechu do oddechu”.

Redakcja PetroNews składa najszczersze kondolencje rodzinie i przyjaciołom artysty.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji