REKLAMA

Zieloni walczą o drzewa w Płocku

REKLAMA

Partia Zieloni wysłała do prezydenta Płocka prośbę o zmianę decyzji w sprawie wycięcia ponad stuletniego kasztanowca na Podolszycach. Jednocześnie Zieloni walczą o ustanowienie innych drzew pomnikami przyrody.

21 sierpnia partia Zieloni wysłała do prezydenta Andrzeja Nowakowskiego pismo z prośbą o zmianę decyzji w sprawie wycięcia wiekowego kasztanowca na osiedlu Podolszyce Południe. Drzewo ma przeszło 100 lat i pamięta narodziny niepodległości Polski oraz czasy, gdy Podolszyce jeszcze nie były częścią Płocka.

– Apeluję o wprowadzenie zmian w planowej inwestycji przy ulicy Swojskiej. Ciąg pieszo-jezdny może uchronić to drzewo przed wycięciem. Jeśli obawia się Pan o kondycję tego drzewa po przeprowadzeniu inwestycji, proszę o rozważenie zamontowania przy nim podpór oraz zlecenia opinii chirurgowi drzew – zwraca się do prezydenta Patryk Mieszkowicz, sekretarz płockiego koła Partii Zieloni.

fot. materiały prasowe

Zieloni dodatkowo zwracają uwagę, że kasztanowiec z ulicy Swojskiej jest jednym z najstarszych drzew rosnących dzisiaj na terenie osiedla Podolszyce Południe. Ze względu na swoje rozmiary i wiek, zasługuje na szczególną
ochronę.PowiązaneTematy

W liście do prezydenta sekretarz płockiego koła Zielonych podkreślił, że drzewa odgrywają bardzo ważną rolą w życiu człowieka i w środowisku: „są naszym dziedzictwem po poprzednich pokoleniach i naszym darem dla przyszłych pokoleń, stanowią dobro narodowe i są wspólną wartością społeczeństwa”.

Zieloni walczą również o to, by w Płocku ustanowiono nowe pomniki przyrody. Tego samego dnia wysłali do Andrzeja Nowakowskiego wnioski o nadanie tego miana czterem drzewom:

  • dwóm rosnącym na terenie Ogrodu Jordanowskiego przy ul. 4 Pułku Strzelców Konnych:
    • topoli o obwodzie 493 cm w pierśnicy,
    • lipie o obwodzie 305 cm w pierśnicy.
  • topoli o obwodzie 680 cm w pierśnicy rosnącej na terenie osiedla Radziwie między ulicą Popłacińską a wałem wiślanym,
  • wierzby o obwodzie 394 cm w pierśnicy rosnącej przy ul. Szarych Szeregów 4.

Wszystkie wymienione drzewa mają spełniać kryterium obwodu pnia przewidziane przez Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 4 grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody.