1 listopada płocczanie, pomimo niezbyt przyjaznej pogody, tłumnie odwiedzali groby swoich bliskich. W strugach deszczu, zziębnięci, rozświetlili cmentarze tysiącami światełek. Zobaczcie ten wyjątkowy wieczór na naszych zdjęciach.

Nie tylko groby bliskich odwiedzili mieszkańcy. Znicze zapłonęły również na grobach nieznanego żołnierza, a także starych nagrobkach. Jak co roku, znani płocczanie kwestowali na rzecz odnowienia “Płockich Powązek”. Akcję zorganizowało Stowarzyszenie “Starówka Płocka” oraz płocki oddział Gazety Wyborczej.

Tegoroczna kwesta przeznaczona była na odnowienie nagrobka Stanisława Pyrowicza, urodzonego w 1846 w Płocku polskiego prawnika i publicysty. Odbył studia prawnicze w Szkole Głównej. Początkowo pracował jako adwokat w Płocku, od 1898 w Warszawie. Ogłosił w czasopismach warszawskich liczne studia ekonomiczne i społeczne. Był także jednym z założycieli Stowarzyszenia Spożywczego i Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej “Zgoda”, które powstało w 1870 r. Przez wiele lat pełnił tam funkcję sekretarza. Zmarł w 1916 roku w Warszawie.

Warto przy okazji przypomnieć, że to właśnie w Płocku znajduje się najstarszy polski cmentarz. Przy ul. Kazimierza Wielkiego mieści się cmentarz rzymsko-katolicki, założony 10 lat przed powstaniem warszawskich Powązek i 20 lat przed powstaniem Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

Zgodnie z dostępnymi dokumentami, cmentarz w tym miejscu został założony w 1780 r., wówczas były to peryferie Płocka. Spoczęli tu wybitni obywateli naszego miasta, w tym kupcy, urzędnicy, sędziowie, nauczyciele i lekarze.

Po 1945 roku stopniowo zmniejszano liczbę chowanych tam osób, a w końcu cmentarz zamknięto. Dopiero pod koniec lat 90. XX wieku Stowarzyszenie “Starówka Płocka” rozpoczęło akcję odnowienia “Płockich Powązek”, poprzez organizację kwest. Najstarszy zachowany i odrestaurowany nagrobek należy do zmarłej w 1828 r. Teresy z Krajewskich Rodzickiej – podkomorzyny zakroczymskiej. W pobliżu znajduje się również grób zmarłego w 1841 r. płk Jana Gugenmusa, żołnierza Legionów Dąbrowskiego i armii księcia Józefa Poniatowskiego, odznaczonego Legią Honorową i złotym krzyżem Virtuti Militari, syna nadwornego zegarmistrza ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Stary cmentarz otworzono ponownie na przełomie XX i XXI wieku. To właśnie tam został pochowany Krzysztof Olewnik – uprowadzony w 2001 r. i zamordowany przez porywaczy syn znanego przedsiębiorcy.

Zobaczcie naszą fotorelację z dnia Wszystkich Świętych.

 

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Warto Przeczytać

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji