Zamykają Bibliotekę im. Zielińskich

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Informację o planowanym zamknięciu Biblioteki im. Zielińskich, przesłało dzisiaj do mediów Towarzystwo Naukowe Płockie.

Zarząd podjął decyzję o zamknięciu instytucji 12 grudnia br. „po wyczerpaniu wszelkich sposobów na pozyskanie odpowiednich środków finansowych na funkcjonowanie” – Nie likwidujemy biblioteki, ale nie będzie ona udostępniona publicznie – informuje dr Andrzej Kansy, dyrektor biura zarządu TNP.

Zamknięcie instytucji planowane jest od 1 stycznia 2017. Biblioteka prosi o zwrot wszystkich książek do 15 stycznia przyszłego roku.

Jak czytamy na stronie internetowej TNP, Biblioteka im. Zielińskich została „założona w 1820 r. i jest siódmą z kolei wśród najstarszych bibliotek w Polsce. Posiada status biblioteki naukowej. Zbiory mieszczą się w dwóch gmachach o łącznej powierzchni ok. 4 tys. m2: Dział Zbiorów Specjalnych w zabytkowej oficynie; zbiory nowsze w XIX-wiecznym Domu „Pod Opatrznością”(…). Biblioteka udostępnia swoje zbiory pod nazwą Płocka Biblioteka Cyfrowa na platformie Federacji Bibliotek Cyfrowych”.

Ze względu na wysoką liczbę studiujących w Płocku, Biblioteka im. Zielińskich TNP spełnia funkcję międzyuczelnianej biblioteki studenckiej. Korzysta z niej kadra naukowa płockich uczelni, nauczyciele, a także uczniowie szkół średnich. Biblioteka im. Zielińskich TNP jest naukową biblioteką uniwersalną, gromadzi zbiory z wielu dyscyplin naukowych. Profilem uzupełnia się i ściśle współpracuje z innymi płockimi bibliotekami: Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku, filii Politechniki Warszawskiej, Książnicą Płocką i Biblioteką Pedagogiczną.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji