Zamieszanie z pojemnikami na odpady w kilku gminach. Dlaczego?

REKLAMA

Segregowanie i przygotowanie śmieci do odbioru, to od kilku lat obowiązek mieszkańców. Obowiązkiem gminy jest natomiast podpisanie umowy z firmą, która zadba o wywiezienie odpadów. W styczniu w gminach Związku Regionu Płockiego doszło do zamieszania w tej sprawie…

Zaczęło się tuż po Nowym Roku, kiedy to 2 stycznia na stronie Związku Gmin Regionu Płockiego pojawiło się ogłoszenie, skierowane go mieszkańców z terenu Gminy Bielsk i Brudzeń Duży, a także Czerwińsk nad Wisłą. Zgodnie z nim, od 2 stycznia firma Remondis Sp. z o. o. Oddział w Płocku, miała zabierać pojemniki przeznaczone do gromadzenia odpadów komunalnych, które były własnością spółki. Mieszkańcy odpady mieli natomiast wystawiać w workach.

18 stycznia pojawił się kolejny komunikat, tym razem informujący o tym, że ZGRP zawarł umowę z firmą Remondis na dzierżawę tych pojemników, w związku z czym spółka ponownie wstawi pojemniki tam, skąd je zabrała.

PowiązaneTematy

Z czego wynika to zamieszanie? Światło na to rzuca treść oświadczenia Arkadiusza Jażdżyka, Dyrektora Oddziału REMONDIS Sp. z o. o. Oddział w Płocku, przesłana do naszej redakcji. Oświadczenie publikujemy poniżej w całości.

OŚWIADCZENIE

W związku z licznymi sygnałami docierającymi od mieszkańców gmin Bielsk, Brudzeń Duży oraz Czerwińsk nad Wisłą odnośnie świadczenia od stycznia 2019 r. usługi odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych na terenie ww. gmin pragniemy przedstawić stanowisko w sprawie.

Oświadczamy, iż byliśmy zainteresowani kontynuacją świadczenia zadania pn. „Odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zlokalizowanych na terenie Związku Gmin Regionu Płockiego”. Świadczy o tym udział w dwóch przetargach nieograniczonych organizowanych przez ZGRP. Z uwagi na unieważnienie obu postępowań, obejmujących teren gmin Bielsk, Brudzeń Duży oraz Czerwińsk nad Wisłą byliśmy przekonani, iż Zamawiający, czyli Związek Gmin Regionu Płockiego, z uwagi na krótki czas, jaki pozostał do rozpoczęcia świadczenia usługi przekaże naszej Spółce zaproszenie do udziału w zamówieniu prowadzonym w trybie z wolnej ręki. Niestety takie zaproszenie nie zostało do nas przekazane. W wyniku tego nie mogliśmy złożyć swojej oferty na świadczenie usługi na terenie gmin Bielsk, Brudzeń Duży oraz Czerwińsk nad Wisłą.

Jednocześnie pragniemy zwrócić uwagę, iż w postępowaniach prowadzonych przez ZGRP w trybie z wolnej ręki zostały zmienione warunki świadczenia usługi. Nowy wykonawca nie musi podjeżdżać do każdej nieruchomości żeby odebrać odpady zielone, ponieważ na tego rodzaju odpady będą rozstawione pojemniki zbiorcze w miejscowościach gminnych.

Zmienił się również sposób odbioru tzw. Odpadów wielkogabarytowych. Te odpady będą odbierane wyłącznie od osób, które złożyły do Biura Związku odpowiedni wniosek. Ulega więc znacznemu zmniejszeniu liczba sprzętu i kilometrów, które musielibyśmy przejechać realizując umowę z przetargu nieograniczonego. Dodatkowo na terenie gmin Czerwińsk nad Wisłą oraz Gąbin wykonawca nie ma obowiązku wyposażania właścicieli nieruchomości w pojemniki przeznaczone do gromadzenia zmieszanych odpadów komunalnych.

Dlatego też stawki w przeliczeniu na 1 osobę uzyskane przez ZGRP w tym postępowaniu są w niektórych przypadkach niższe niż te, które wykonawcy złożyli w trybie prowadzonych przetargów nieograniczonych. Należy jednak zauważyć, iż w gminach Słupno oraz Stara Biała stawki te przekroczyły kwotę 20,00 zł na osobę i wynoszą odpowiednio 22,79 zł oraz 27,98 zł.. Oznacza to, iż mieszkańcy tych gmin, gdzie ta stawka na osobę jest niższa finansują odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gmin Słupno oraz Stara Biała.

Informujemy również, iż ZGRP zwróciło się do naszej Spółki z zapytaniem dotyczącym dzierżawy pojemników na terenie gmin Bielsk, Brudzeń Duży oraz Czerwińsk nad Wisłą w dniu 10 stycznia 2019 r. Z uwagi na dobro mieszkańców oraz nie chcąc wprowadzać dodatkowej dezorganizacji, zdecydowaliśmy się złożyć ofertę na dzierżawę pojemników, w które byli już wyposażeni właściciele nieruchomości. Nasza oferta została wybrana dla gmin Bielsk oraz Brudzeń Duży.

Arkadiusz Jażdżyk
Dyrektor Oddziału
REMONDIS Sp. z o. o. Oddział w Płocku

REKLAMA

Komentarze 39

 1. Anonim says:

  Remondis przywiózł nam powrotem pojemniki na odpady zmieszane ale nie te co mieliśmy w ubiegłym roku poniszczone ,z odlamanymi uchwytami słowem fatalnie to wygląda nie mówiąc już o 100 % podwyżce, bardzo nieładnie ktoś postępuje z klientami podwyżki owszem ale jakość usługi zero

 2. Gostek says:

  Gmina Gostynin. Ok 13 tyś mieszkańców x 15zl to daje co miesiąc prawie 200 tyś zł. Dlaczego oddaliśmy tak łatwo!!!!!!

 3. Mieszkaniec says:

  Do zwiazku nie mozna sie dodzwonić a jak juz się uda to twierdzą że nie są informacją i każą szukać na stronie.

  • Zszokowana says:

   Właśnie jestem po telefonie do związku. Żenada żadnych pewniaków. Kręcą jak szalone. O co ku…. w tym chodzi!!!!

  • Ktos says:

   Bo cały ten ZGRP to jakaś paranoja. Pracują tam sami nieudacznicy, a kto mądrzejszy to się z tamtąd zwalnia.

 4. Zdziwiony says:

  Tylko w Polsce jest możliwe że nie zaprasza się do złożenia oferty firmy która już obsługuje dany teren…wcześniejsze przetargi się unieważnia. Może wreszcie ktoś zajmie się tą sprawą…

 5. Bezrobotna says:

  Szukam pracy. Warto tam składać? Ile.tam się zarabia? Fajna atmosfera?

 6. Cirkawostka says:

  Ale ta kasa wpada do Gminy a tu komu wpada????

 7. Anonim says:

  zgrp to najgorsze co moze byc w tym wszystkim,wójtowie idą na łatwizne jeden problem mają z glowy i od groma mniej papierologii w swoich pokojach za co zgrp bierze za to pieniadze,a ludzie pracujący w firmach ktore te smieci odbierają zarabiają zapewne najnizszą krajową albo nieco powyzej,a podwyzki za smieci jest na niektorych gminach 100procent do gory. nędza w wojtach i dyrektorach i prezesach bo widac ze tabór aut jest naprawde na wysokim poziomie mowie tu o autach bialych. :-)

 8. Patrycja says:

  Czyli nawet nie dali im złożyć oferty …chyba ktoś był nie wygodny ..

  • Olek says:

   Mnie zastanawia dlaczego portal nie opublikował też stanowiska ZGRP? Obiektywne dziennikarstwo wymaga żeby poznać opinie 2 stron, a nie tylko 1. Dziwne postępowanie redakcji.

   • Balo says:

    Będę zgadywał Ludzie mają pytania nie do zgrp a do remondis?

   • Olek says:

    Balo tylko że stroną w tej sprawie jest też ZGRP. I powinno też mieć prawo zabrania głosu. W powyższym artykule powinny znaleźć się 2 stanowiska, żeby czytelnik mógł zapoznać się z oboma i wybrać to, które go przekonywuje. Tak mamy wspaniałomyślny Remondis i zły ZGRP. Na tym polega obiektywne dziennikarstwo?

   • Agnieszka says:

    Ależ stanowisko ZGRP również zostało opublikowane, zaraz na początku artykułu. Pisząc materiał nie spodziewałam się natomiast, że sprawa ma tak szeroki oddźwięk. Dopiero komentarze czytelników pokazały, że to problem, który – jak się wydaje – ma drugie dno. Z tego powodu temat będziemy kontynuować.

   • Ktoś says:

    P. Redaktor @Agnieszko tematem artykułu jest zamieszanie związane z pojemnikami. Jak sądzę wysłaliście zapytanie do Remondisu z pytaniem czemu tak jest. Otrzymaliście odpowiedź. Dlaczego podobne pytanie nie skierowano do ZGRP, tylko bazujecie na komunikatach dla mieszkańców, w których nie ma odpowiedzi za pytanie zadane w Pani artykule?

   • Agnieszka says:

    Nie, Remondis przesłał do nas oświadczenie, a my staraliśmy się wyjaśnić, dlaczego takie oświadczenie przesłano. I owszem, próbowałam skontaktować się telefonicznie, nikt jednak nie odbierał. Nie uznałam tego za temat skomplikowany, biorąc pod uwagę oświadczenia obydwu stron. Dopiero po publikacji okazało się, że sprawa jest bardziej skomplikowana, dlatego będzie kontynuowana. Czy wszystko dokładnie wyjaśniłam?

   • Ktoś says:

    @Agnieszka okej dziękuje Pani za wyjaśnienie. Skoro Remondis sam z siebie przesłał oświadczenie, to moim zdaniem jest to działanie celowe i może nawet zemsta? z racji tego, że przestali obsługiwać 3 gminy ZGRP, a co za tym idzie stracili $$. Dlatego też sądzę, że powinna Pani dokładnie zbadać ten temat i nawet poczekać do poniedziałku z publikacją artykułu na uzyskanie odpowiedzi 2 strony. Nie kliknięcia są najważniejsze. Dobrze, że temat ma być kontynuowany, bo sam jestem ciekaw „o co dokładnie kaman”, jednak kolejne artykuły już nie będą budziły takiego zainteresowania, przekaz już poszedł dobry Remondis, zły ZGRP. A jaka jest prawda? Zapewne gdzieś po środku.

   • Olek says:

    Na bio zgrp jest wszystko…. Co powinno być Hahahahha żarty z ludzi sobie plockierka robi

   • Tomek says:

    Ktoś. – wiesz że takie insynuowanie że Remondis jest nieuczciwy i msciwy moze być powodem, ze dostaniesz wezwanie aby to udowodnić?

   • Ktoś says:

    @Tomek nie pisałem, że Remondis jest mściwy i nieuczciwy. Czytając to jeszcze raz mogę przyznać, że poniosło mnie. Przepraszam.

 9. Kamil says:

  A może biednybpan prezes Remondisu powie jeszcze jakie ceny zaproponowała jego spółka? I jakie byłyby podwyżki dla mieszkańców po wybraniu tej oferty? Co ma do ukrycia?

  • Smieszny says:

   Wydaje mi się że problem ma 44 dna. Jestem ciekawy jak Pani redaktor je rozkmini. Ja gm zaczął od tego po co powstał zgrp.

 10. Jaś says:

  Sanniki też nie oddały

 11. Anonim says:

  Sanniki też nie oddały

 12. Drobinianin says:

  Drobin też już sam