REKLAMA

REKLAMA

Z Wikipedii na razie nie skorzystacie. To protest

REKLAMA

Przeczytajrównież

Każdy, kto chciał w środę skorzystać z ogromnych zasobów Wikipedii, przeżył rozczarowanie. Wszystkie jej strony zostały ukryte, a przeczytać można jedynie stanowisko w sprawie dyrektywy o prawach autorskich i pokrewnych.

W czwartek, 5 lipca br., Parlament Europejski  na zadecydować czy propozycję dyrektywy dotyczącej praw autorskich wystarczy procedować przez odpowiednią komisję, czy też głosować nad nią plenarnie.

– Jeżeli nastąpi to pierwsze, a proponowana dyrektywa zostanie przyjęta w brzmieniu zaakceptowanym przez komisję JURI, otwartość Internetu będzie poważnie zagrożona – ostrzegają twórcy Wikipedii.

Jak tłumaczą, aktualna treść dyrektywy nie aktualizuje prawa autorskiego w Europie i nie promuje uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim, a zagraża wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do Sieci, wprowadzając nowe ograniczenia, filtry i restrykcje. – Jeżeli propozycja zostanie przyjęta w obecnej formie, dzielenie się wiedzą encyklopedyczną w sieciach społecznościowych, czy znajdowanie artykułów w wyszukiwarkach może nie być możliwe. Wikipedia także będzie zagrożona – wyjaśniają.




Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Nie jest to jedyny protest przeciwko ACTA 2.0. Zdecydowanie sprzeciwiło się jej ponad 70 programistów, w tym także twórca sieci, Tim Berners-Lee, 169 naukowców i badaczy, 145 organizacji zajmujących się prawami człowieka, wolnością słowa, badaniami naukowymi, a także branża technologiczna, Wikimedia Foundation, organizacja non-profit, która opiekuje się, między innymi, tą darmową encyklopedią.

Polskojęzyczna Wikipedia pozostawi wszystkie strony zaciemnione przez 24 godziny (do godz. 15 w czwartek, 5 lipca br.).

– Chcemy nadal oferować darmową, otwartą, społecznościową encyklopedię opartą na weryfikowalnych źródłach. Wzywamy wszystkich członków i członkinie Parlamentu Europejskiego, aby głosowali przeciwko zawężeniu procedowania dyrektywy do dedykowanej komisji, aby w trakcie dyskusji plenarnej wrócono do rozmów i rozważono liczne propozycje zmian, pochodzących między innymi od organizacji ruchu Wikimedia, aby usunięto artykuły 11 i 13, jak i aby poszerzono wolność panoramy na całą Unię Europejską i poddano domenę publiczną większej ochronie – apelują twórcy Wikipedii.

Wikipedia w dn. 4 lipca 2018

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU