REKLAMA

Wypalanie traw użyźnia ziemię? To nieprawda!

REKLAMA

W miniony poniedziałek, 15 sierpnia, w Sendeniu k. Płocka rozpoczęły się warsztaty ekologiczno-artystyczne, przebiegające pod hasłem „Młodzi dla zrównoważonego rozwoju w rejonie”. Plener, który potrwa do najbliższej soboty, ma uświadomić dzieciom i młodzieży, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne. 

Wypalanie traw i spalanie odpadów w domowych piecach to nadal jedna z głównych przyczyn zanieczyszczenia środowiska. Często nie zdajemy sobie sprawy, jakie mogą być skutki takiego postępowania. Osoby, które najczęściej się go dopuszczają twierdzą, że chcą w tej sposób użyźniać glebę i doprowadzić do szybszego oraz bujniejszego odrostu trawy. Niestety, nic bardziej mylnego. Warsztaty w Sendeniu zostały zorganizowane, aby wyrobić w młodych ludziach świadomość istniejącego problemu i uczyć, w jaki sposób można go ograniczyć.

PowiązaneTematy

Już w pierwszych dniach trwania pleneru uczestnicy dowiedzieli się, jak groźne w skutkach jest wypalanie traw i spalanie odpadów w domowych piecach. Następnie odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których wykonano plakaty oraz ulotki informujące o tym, że takie postępowanie jest nie tylko szkodliwe, ale również karalne. Uczestnicy bardzo zaangażowali się w tworzenie prac, które po zakończeniu warsztatów zostaną wykorzystane w akcji edukacyjnej, dzięki której będą mogły dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców.

Wypalanie traw prowadzi do niekorzystnych i przede wszystkim nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn pożarów, które w swoich skutkach potrafią być tragiczne.

Paląc odpady w piecu natomiast uwalniamy do środowiska wiele szkodliwych substancji. Często nie mamy świadomości, jak bardzo wpływają one na nasze zdrowie. Konsekwencją ich zgromadzenia w naszym organizmie mogą być chociażby choroby nowotworowe, choroby dróg oddechowych, zakażenia, uszkodzenia komórek oraz narządów wewnętrznych. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest wypalanie odpadów produkowanych z tworzyw sztucznych, w tym butelek typu PET, worków foliowych, opakowań po sokach, mleku itp.

Warsztaty „Młodzi dla zrównoważonego rozwoju w regionie” są organizowane przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku w ramach projektu „Spalanie odpadów i wypalanie traw zagraża środowisku i ludziom”. Projekt współfinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Plener w Sendeniu potrwa do soboty, 20 sierpnia.