REKLAMA

Wyjątkowo udany miesiąc płockich wioślarzy

REKLAMA

Wioślarze z Płocka mogą uznać pierwszy miesiąc nowego sezonu za wyjątkowo udany. Płocczanie zdobyli wiele medali i obronili prawo do reprezentowania kraju na regatach międzynarodowych.

13 kwietnia rozpoczęli sezon wioślarze. Centralne Wiosenne Regaty Długodystansowe na Kanale Żerańskim w Warszawie były pierwszym tegorocznym sprawdzianem przygotowania zawodników do sezonu. Z kolei 27-28 kwietnia, na poznańskiej Malcie, odbyły się Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Seniorów i Juniorów. W regatach startowała cała wioślarska Polska.

Centralne Wiosenne Regaty Długodystansowe

– Specyfika zawodów długodystansowych jest taka, że osady startują pojedynczo, co minutę i muszą rywalizować sami ze sobą, nie dać się dojść osadzie następnej, a najlepiej dojść lub wyprzedzić osadę poprzednią. Bardzo często na mecie okazuje się, że mimo dobrej jazdy w torze i pozytywnych odczuć, zajmuje się dalsze miejsce, niż się samemu spodziewało i odwrotnie, można być mile zaskoczonym efektem końcowym wyścigu – komentował zawody na Kanale Żerańskim trener Jacek Karolak z Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego.

Zawody na dystansie 8 kilometrów miały dać odpowiedź trenerom klubowym i trenerom kadr narodowych odpowiedź na pytanie: jak zawodnicy przepracowali sezon zimowy i jakim potencjałem dysponują na początku sezony startowego.

Wioślarze do startu w tych zawodach przygotowywali się na dwutygodniowym zgrupowaniu w Kruszwicy. Płocczanie przewiosłowali oszałamiające 200 kilometrów, „ładując akumulatory” do sezonu. Tak kolosalny wysiłek nie tylko przygotował wioślarzy do sezonu, ale i przysporzył liczne pęcherze i odciski na dłoniach.

W Warszawie, mimo padającego śniegu, wystartowała cała czołówka wioślarska Polski, od juniorów po seniorów oraz mastersi, mimo morderczego, jak dla nich, dystansu. Nie mogło zabraknąć też osad z Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego i uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

Wyjazd piętnastoosobowej grupy z Płocka na Centralne Wiosenne Regaty Długodystansowe był możliwy dzięki wsparciu Urzędu Miasta Płocka i PKN Orlen.

Najlepszy wynik, spośród płockich osad, zanotował nasz najlepszy skifista, Janek Domeradzki. Zajął on trzecie miejsce, ale był pierwszy w kategorii młodzieżowej U 23. Drugi brązowy medal wywalczyła Wiktoria Dziwota, zaś trzeci dwójka juniorów: Roman Drużyński i Jakub Pszczółkowski.

Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Seniorów i JuniorówPodczas dwudniowej rywalizacji w Poznaniu nie mogło zabraknąć wychowanków Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego i Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy płockiej Siedemdziesiątce.

Zawodnicy, startując na jedynkach i dwójkach bez sternika, walczyli o miejsca w reprezentacjach Polski juniorów i młodzieżowej (U23) na regaty międzynarodowe. Zawody odbywały się jednak w trudnych warunkach pogodowych, przy silnym wietrze, który przeszkadzał w wiosłowaniu, szczególnie młodym i niedoświadczonym zawodnikom.

Wśród płockich seniorów najlepiej radził sobie w tych trudnych warunkach najstarsi z zawodników PTW, Adrian Pawłowski i Kuba Aleksandrowicz – członkowie kadry olimpijskiej, którzy startując w dwójce zajęli 5 miejsce wśród osad seniorskich zaś w rywalizacji czwórek bez sternika 3 miejsce.

Wśród osad młodzieżowych wyjątkowo dobrze popłynął Janek Domeradzki, który w dwóch sobotnich finałach zajmował drugie miejsca w swojej kategorii, a w niedzielnych wyścigach dwukrotnie wygrał w dwójce podwójnej. Inna płocka osada młodzieżowa, dwójki bez sternika: Bartłomiej Donarski i Kamil Krusiewicz zajęła czwarte miejsce.

Drugiego dnia zawodów młodzieżowcy z PTW ścigali się na czwórkach bez sternika. Płocczanom udało się zająć 1 i 2 miejsce w swojej kategorii. W efekcie Adrian Pawłowski i Kuba Aleksandrowicz obronili swoje miejsca w reprezentacyjnej ósemce.

Dobrze zaprezentowali się również juniorzy, a spośród nich najlepiej Romek Drużyński i Kuba Pszczółkowski w dwójce bez sternika. Zajęli oni kolejno 6, 7 i 5 miejsce w kolejnych finałach i byli najlepszą osadą w swoim roczniku.

– W efekcie poznańskich regat możemy pochwalić się sześcioma reprezentantami Polski na regaty międzynarodowe – zwrócił uwagę trener Jacek Karolak z PTW.

Wyjazd na Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Seniorów i Juniorów był możliwy dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Płocka, PKN ORLEN oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki (SMS).

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Popularne Dyskusje

Reklama

Przeczytaj

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU