Widowisko na stulecie niepodległości. Na scenie aktorzy, dzieci i młodzież

REKLAMA

Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” zaprezentował w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku widowisko z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości „Polonia Restituta”. Oprócz zespołu, wzięli w nim udział aktorzy, dzieci i młodzież.

5 stycznia o godzinie 17 Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” POKiS zaprosił do płockiego teatru na widowisko, które przygotowano z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Polski.

– Myślą przewodnią i treścią widowiska jest pokazanie zjawisk, ludzi i wydarzeń, które zadecydowały o tym, że naród polski przetrwał 123-letnią niewolę. Widowisko ma wartość edukacyjną i artystyczną. Narrator
wspomina polską historię poczynając od Insurekcji kościuszkowskiej aż do 11 listopada roku 1918 – wyjaśniają organizatorzy przedstawienia.

W widowisku wykorzystano poezję Adama Mickiewicza, muzykę Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki czy oryginalne teksty Marszałka Józefa Piłsudskiego. Usłyszeć mogliśmy również pieśni i piosenki związane z
konkretnymi wydarzeniami.

PowiązaneTematy

Charakter widowiska podkreślała częsta zmiana tempa, ale kostiumów czy sposobu narracji. Na scenie zobaczyliśmy zarówno zawodowych aktorów, jak i dzieci czy młodzież. Za scenariusz i reżyserię odpowiadali Piotr Onyszko oraz Adam Gradowski.