Wernisaż i spotkanie z Elżbietą Dzikowską w PGS

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W Płockiej Galerii Sztuki pojawi się Elżbieta Dzikowska, znana podróżniczka, która opowie o swoich podróżach oraz otworzy wernisaż dwóch wystaw fotograficznych „Dzieci świata” i „W Płocku”.

1 czerwca, o godz. 18, Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż dwóch wystaw  fotograficznych autorstwa Elżbiety Dzikowskiej: „Dzieci świata” i „W Płocku”. Spotkanie ze  znaną podróżniczką będzie niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich dzieci, młodszych i  starszych, bo tego dnia Elżbieta Dzikowska opowie gościom Galerii o swoich podróżach i  spotkaniach z bohaterami ekspozycji, często mieszkającymi w odległych zakątkach globu ziemskiego. Nie zabraknie też wrażeń z majowej wizyty w Płocku.

fot. materiały prasowe

Wystawę „Dzieci świata” tworzą portrety dzieci z różnych kontynentów, narodów, plemion i o różnych kolorach skóry. Inaczej ubrane, uczesane, czasem ozdobione malunkami na ciele i biżuterią.

„Wszystko jedno skąd pochodzą – ich owalne, okrągłe czy skośne oczy patrzą z podobną intensywnością na otoczenie codziennie przynoszące im niespodzianki” – pisze o wystawie krytyk sztuki Wiesława Wierzchowska, która również będzie gościem Galerii 1 czerwca. I dodaje, że Dzikowska „w swoich podróżach po całej ziemi dokumentuje świat, który odchodzi, który zachował się już tylko w trudno dostępnych, dalekich miejscach, gdzie jeszcze te ubiory, te ozdoby, te malunki, te fryzury znaczą coś istotnego, określają przynależność człowieka do pewnej wspólnoty”.

– Dziś interesuje mnie świat, który zanika. Globalizacja postępuje: wszędzie buduje się drogi, jest internet i telewizja, nawet w najbardziej oddalonych regionach. Ja staram się jeździć i dokumentować świat, który odchodzi – powiedziała znana podróżniczka w jednym z wywiadów.

Kenia, Nowa Zelandia, Wyspy Wielkanocne, Etopia czy Indie – to tylko nieliczne kraje, z których pochodzą sfotografowane dzieci.

fot. materiały prasowe

Druga wystawa – „Elżbieta Dzikowska. W Płocku” – jest indywidualnym spojrzeniem podróżniczki na nasze miasto, spojrzeniem przez obiektyw aparatu fotograficznego. „Inspiracją mojej płockiej wyprawy była zrazu Wisła: obchodzimy rok tej jakby narodowej rzeki, więc może bym ją zechciała sfotografować, tak po swojemu, zaproponowała mi dyrektorka Płockiej Galerii Sztuki pani Alicja Wasilewska. Jak po swojemu – to OK, zgodziłam się. Moje zdjęcia są bowiem niezupełnie dokumentalne, rzeczywistość sąsiaduje w nich z abstrakcją, która zresztą z natury się wywodzi” – pisze Elżbieta Dzikowska w tekście do katalogu towarzyszącemu wystawie.

– Zatem – zaczęło się od Wisły, ale nie udało się uniknąć przypomnienia w fotografii jednego z najpiękniejszych, leżących nad nią miast: Płocka. Dziękuję Płockiej Galerii Sztuki za inspirację. Traktuję tę wystawę jako wielki zaszczyt – i ogromną przyjemność – mówi Dzikowska.

Wybrane fotografie z tej wystawy będą także prezentowane przez trzy dni Jarmarku Tumskiego na ulicy Grodzkiej (2-4 czerwca). Wystawa powstała przy współpracy z Płockim Okręgowym Związkiem Żeglarskim,
Aeroklubem Ziemi Mazowieckiej w Płocku i Płocką Lokalną Organizacją Turystyczną. Obie wystawy będzie można oglądać do 2 lipca.

 

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji