Weekend Mistrzostw Polski w taekwondo olimpijskim w Płocku

REKLAMA

W najbliższy weekend w Płocku odbędą się dwa turnieje Mistrzostw Polski w taekwondo olimpijskim. Będą to pierwsze zawody w tej dyscyplinie w naszym mieście.

25 i 26 maja w Płocku odbędą się Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w taekwondo olimpijskim. Będzie to wyjątkowa chwila, gdyż do tej pory w naszym mieście jeszcze nigdy nie odbywały się zawody w tej dyscyplinie sportu.

– Ta dynamiczna, widowiskowa, olimpijska dyscyplina sportu gromadzi najlepszych zawodników i zawodniczki w swoich kategoriach wiekowych w Polsce. Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodzieżowe Mistrzostwa Polski są najwyższej rangi turniejem krajowym – mówi Piotr Maślanka, prezes i trener klubu LKS „Puncher” Płock, będącego organizatorem turnieju.

Współorganizatorem patronującym zawodom jest Polski Związek Taekwondo Olimpijskiego (PZTO), sankcjonujący wszystkie formalne i legalnie przeprowadzane w Polsce zawody w tej dyscyplinie. Zawody uświetnią swoją obecnością byli wybitni zawodnicy.

PowiązaneTematy

Na turniejach pojawią się m.in.: Michał Łoniewski, olimpijczyk z Londynu 2012 r., Piotr Paziński, olimpijczyk z Rio de Janeiro 2016 r., Marcin Chorzelewski, pierwszy w historii i dotychczas jedyny medalista Mistrzostw Świata Seniorów, Maciej Ruta, dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Europy.

Rywalizacja odbędzie się w hali sportowej Zespołu Szkół Technicznych „Siedemdziesiątka” w Płocku przy al. Kilińskiego 4. Walki będą się toczyć na czterech pełnowymiarowych matach z atestem olimpijskim światowej federacji taekwondo olimpijskiego WT. Maty mają wymiary pola walki 8 na 8 metrów z 1-metrową strefą bezpieczeństwa.

– W przeciwieństwie do innych dyscyplin sportów walki, np. karate, kickboxing, judo, pole walki nie jest w kształcie kwadratu, tylko ośmiokąta, tzw. oktagonu. Sędziowanie podobnie jak na letnich igrzyskach olimpijskich będzie odbywać się w pełnej elektronice hiszpańskiej firmy Dae do drugiej generacji. Ten sposób i system sędziowania eliminuje niedoskonałości sędziowskie spotykane w innych dyscyplinach sportów walki, np. karate, kickboxing, judo w postaci niezauważenia i tym samym niezapunktowania niektórych wykonanych technik – wyjaśnia Piotr Maślanka.

Kierownik zawodów zaznaczył również, że poza nagrywaniem walk i stosowaniem systemu powtórek wideo, każde trafienie techniką nożną będzie rejestrowane systemem elektronicznym. Dzięki temu dyscyplina ta jest bardzo przejrzysta, a wyniki precyzyjne.

Kibice będą mogli zobaczyć i dopingować dwóch zawodników reprezentujących płocki klub LKS „Puncher”. Jest to jedyny klub w naszym mieście, będący oficjalnym członkiem zrzeszonym w Polskim Związku Taekwondo Olimpijskiego. Reprezentować Płock będą: Emil Dłużniewski junior kat. wag. -73kg i Rafał Dobies młodzieżowiec kat. wag. -80kg.

Organizatorzy zapraszają wszystkich do obejrzenia na żywo współzawodnictwa, a także wspierania swoim dopingiem przedstawicieli płockich klubów. Zawody są imprezą otwartą nie biletowaną, dofinansowaną przez Urząd Miasta Płocka oraz objętą patronatem honorowym Prezydenta Miasta Płocka.

Program zawodów:

25 maja (sobota)

  • 8:00 – 13.30 walki eliminacyjne
  • 13.30 – 14.00 przerwa obiadowa
  • 14.00 – 14.30 oficjalne uroczyste otwarcie zawodów
  • 14.30 – 17.00 walki półfinałowe i finałowe MPJ
  • 17.00 – 18.00 dekoracje medalistów

26 maja (niedziela)

  • 8:00 – 15.00 walki eliminacyjne, półfinałowe, finałowe
  • 15.00 – 16.00 dekoracje medalistów, przewidywane zakończenie zawodów

Patronem medialnym wydarzenia jest PetroNews