W sobotnią noc wzrost poziomu dwutlenku azotu w Płocku

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Od sobotniej nocy szukamy przyczyny okropnego zapachu, który unosił się szczególnie w okolicach osiedla Skarpa, ale i Wielkiej Płyty. Z relacji czytelników wynikało, że w powietrzu przez chwilę widoczny był siwy dym, a jednocześnie unosił się fetor, przypominający chemikalia czy nieprzetworzoną benzynę. Sprawdziliśmy, co udało się ustalić w tej sprawie.

Jak już informowaliśmy, poszukiwaniem źródła fetoru zajmowała się m.in. Państwowa Straż Pożarna w Płocku i Zakładowa Straż Pożarna PKN Orlen. Ale nie tylko. Również patrole policji i straży miejskiej przeszukiwały Płock, a Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego analizowało odczyty na stacji pomiarowej przy ul. Królowej Jadwigi 4 (Gimnazjum).

– Zapach wyczuwalny był w konkretnym czasie, po godzinie 22 – mówi Alina Boczkowska z zespołu współpracy z mediami płockiego urzędu miasta, na podstawie raportu Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. – Mieszkańcy sugerowali, że czuć było chemią, i faktycznie, MCZK na stacji WIOŚ przy ul. Królowej Jadwigi odczytało kilkudziesięcioprocentowy wzrost dwutlenku azotu. Mimo tego, ogólne odczyty nie przekroczyły normy i odczytywane były jako dobre – wyjaśnia.

Sprawdziliśmy, że w tym czasie nastąpił wzrost nie tylko dwutlenku azotu, ale i tlenku węgla, a także spadek poziomu dwutlenku siarki, który po godzinie znów zaczął rosnąć.

wykres

Źródło: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie

MCZK skontaktował się z dyspozytorem PKN Orlen, który poinformował, że wiatr wieje od strony miasta, więc nie jest możliwe, aby mieszkańcy czuli zapach z koncernu. Wysłał jednak zespół pomiarowy, który stwierdził, że jest odczuwalny zapach, jednak mierniki nie wskazują niczego.

Intensywny odór, unoszący się nad miastem, odczuwany był przez około godzinę. – Pomimo poszukiwań służb miejskich, nie udało się ustalić źródła tego zapachu – potwierdza Alina Boczkowska. Zdecydowanie dementuje jednak pogłoskę o palących się oponach. – Opony podczas palenia wytwarzają ciemny, intensywny dym, który na pewno zostałby zauważony przez pracowników monitoringu miejskiego i służby miejskie – wyjaśnia.

Zagadka pozostaje więc niewyjaśniona…

Niesamowity smród w sobotnią noc. Jaka przyczyna?

Podziel się:

Artykuły sponsorowane w PetroNews.pl


Warto Przeczytać


Ostatnie Informacje