REKLAMA

REKLAMA

W Rogozinie symbolicznie rozpoczęto rozbudowę szkoły

REKLAMA

Przeczytajrównież

124 lata liczy sobie Szkoła im. Czesława Hińca w Rogozinie. Podczas ślubowania tegorocznych pierwszoklasistów, wmurowano akt erekcyjny pod rozbudowę budynku, w którym się mieści.

W połowie września w Szkole im. Czesława Hińca w Rogozinie odbyła się wyjątkowa, podwójna uroczystość – ślubowanie pierwszoklasistów oraz symboliczne rozpoczęcie rozbudowy szkoły, poprzez wmurowanie Aktu Erekcyjnego. Warto wspomnieć, że szkoła w Rogozinie jest jedną z najstarszych, jeśli nie najstarszą podstawówką w regionie płockim.

Kim był patron tej szkoły? Czesław Hińc (1899 – 1940) był nauczycielem – najpierw jednoklasowej szkoły w Marcjance koło Wyszogrodu, a po jej likwidacji, kierownikiem dwuklasowej szkoły w Ciućkowie. Kolejną jego placówką była Szkoła Powszechna w Wyszogrodzie.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Tam działał aktywnie na rzecz budowy nowego budynku szkolnego, a także aby Wyszogród stał się miastem powiatowym. Za swoją działalność otrzymał medal X-lecia niepodległości, został też kierownikiem szkoły.
W 1932 roku został przeniesiony przez ówczesne władze oświatowe na stanowisko kierownika Szkoły Powszechnej II stopnia w Rogozinie. To właśnie dzięki jego staraniom, szkoła w roku 1937 stała się placówką siedmioklasową i została rozbudowana.




We współpracy z CIWF w Warszawie, dzisiejszą Akademią Wychowania Fizycznego, przygotował plany budowy parku i boiska szkolnego po drugiej stronie ulicy, z których zrealizowano do wybuchu II wojny światowej tylko część parkową. Na terenie szkoły utworzył również bibliotekę, podnosząc poziom czytelnictwa w gminie, a rodziców aktywizował na rzecz dalszego kształcenia dzieci w gimnazjach płockich, organizując zespół nauczycieli do dodatkowego nauczania. Zorganizował też szkolny teatr amatorski oraz chór, który uzyskiwał wyróżnienia na przeglądach w Płocku. Przygotowywał okolicznościowe zawody i pokazy sportowe.

9 kwietnia 1940 r. został aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie został więźniem nr 4286. Tam zmarł 10 lipca 1940 r.

W uroczystości inicjującej rozbudowę szkoły, co jest swoistą kontynuacją dzieła Czesława Hińca, oprócz pierwszoklasistów i ich rodziców, wzięli udział goście, którzy podpisali się pod dokumentem, zwiastującym rozbudowę: Sylwester Ziemkiewicz – Wójt Gminy Radzanowo, Jolanta Sochacka – Przewodnicząca Rady Gminy Radzanowo, ks. dr Janusz Wiśniewski – proboszcz Rogozińskiej Parafii, Waldemar Hinc – syn Patrona Szkoły, Ewa Kukawska – Przewodnicząca Rady Rodziców, Józef i Teresa Krawczykowie – projektanci, Budoplan, Sławomir Trojanowski i Krzysztof Czerwiński – radni Rady Gminy Radzanowo.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Komentarze 2

  1. Lolo says:

    Wielebny skasował zapewne za występ.
    Ważniejsze jest pytanie, czy jest wykonawca rozbudowy, czy aby czasem nie wycofał się z umowy???
    Ale wybory za pasem to i symboliczną szopkę można odstawić.
    KORYTO jest najważniejsze.

  2. Cichi says:

    A co tam ten kiecun robił i reszta czyli radni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU