poniedziałek, 25 Styczeń, 2021
  • Reklama na portalu i w gazecie
  • Kontakt z redakcją
  • Polityka Prywatności
PetroNews
  • Start
  • Płock
    • Bezpieczeństwo
    • Polityka i Politycy
    • Sport
    • Informacje
    • Rozrywka i Wydarzenia
    • Tylko u Nas
  • Powiat
  • Dyskusje
  • Gazety
  • Kontakt
  • Reklama
  • Więcej
    • Ogłoszenia
    • SocialMedia
No Result
View All Result
PetroNews
REKLAMA
Home Informacje Polityka i Politycy

W Płocku nie powstanie filia Centrum Onkologii? „Marszałek Struzik woli płacić prywatnej firmie”

przez Agnieszka Stachurska
10 października 2019
878
SHARES
Podziel się na FacebookuUdostępnij na Twitterze
REKLAMA

Po wbudowaniu kamienia węgielnego pod budowę Ośrodka Radioterapii w Płocku, przewodniczący płockiej rady miasta, Artur Jaroszewski pyta publicznie ministra zdrowia m.in. o to, dlaczego w innych miastach, w tym w Siedlcach, ośrodek radioterapii już powstał, a w Płocku dopiero powstaje, i to przy zaangażowaniu prywatnego inwestora. Ministerstwo odpowiada: To pytanie do władz lokalnych.

Artur Jaroszewski: Dlaczego do tej pory nie powstał w Płocku Ośrodek Radioterapii?

Przewodniczący Rady Miasta Płocka, Artur Jaroszewski, przesłał do mediów list otwarty, w którym zawarł wiele pytań skierowanych przede wszystkim do ministra zdrowia. Okazją do ich zadania było wmurowanie 4 października br. na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku kamienia węgielnego pod budowę Ośrodka Radioterapii.

– Tak jak wszyscy płocczanie cieszę się z tego powodu. Prywatny inwestor po kilku latach starań zaczyna budowę. Najprawdopodobniej za półtora roku ośrodek radioterapii zacznie w Płocku funkcjonować – pisze Artur Jaroszewski.

Stwierdza jednak, że nigdzie w Polsce Ośrodków Radioterapii nie budowały miasta czy powiaty. – Wysokospecjalistyczne ośrodki lecznicze, a takim jest wyposażony w akceleratory i PET Ośrodek Radioterapii, powstają ze środków budżetu państwa (konkretnie Ministerstwa Zdrowia) przy zaangażowaniu budżetów sejmików. Inwestycje prywatne, takie jak Nu-Medu, należą do wyjątków – pisze przewodniczący rady miasta.

W Płocku ma powstać ośrodek radioterapii. Wmurowano kamień węgielny

Przypomina też, że Płock należy do miast o najwyższej umieralności na nowotwory wśród miast na prawach powiatu. – Gdy w 2014 roku opublikowałem smutne dla Płocka statystyki nowotworowe, spotkałem się z licznymi zarzutami (w tym instytucji centralnych i wojewódzkich) sugerującymi, że się mylę i niepotrzebnie straszę. Dzisiaj przyznają to jednak nawet specjalistyczne opracowania ekspertów – stwierdza.

W związku z tym, zadaje kilka pytań – jak podkreśla – retorycznych.

  • Dlaczego do tej pory nie powstał w Płocku Ośrodek Radioterapii?
  • Dlaczego uruchomiony rok temu za publiczne pieniądze Ośrodek Radioterapii w Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach powstał szybciej niż w Płocku?
  • Jakimi kryteriami kierowano się uznając, że wysokospecjalistyczne leczenie nowotworów w Siedlcach jest pilniejsze niż w Płocku? Dlaczego pilniejsza była budowa radioterapii za publiczne środki w Legnicy, Zielonej Górze, Gorzowie, Włocławku, Tarnowie czy Nowym Sączu? (W większości są to miasta mniejsze od
    Płocka i we wszystkich radioterapia powstała za publiczne pieniądze w publicznych szpitalach).
  • Dlaczego Minister Zdrowia w trakcie kampanii wyborczej mówi, iż „Płock ma poziom umieralności na nowotwory zbliżony do okolicznych miast”?
  • Czy Minister Zdrowia nie czytał opublikowanych w 2016 roku „Map potrzeb zdrowotnych w dziedzinie onkologii”, opracowanych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia? To tam znajduje się fragment, który zacytuję: „Nowotwory złośliwe ogółem najbardziej zagrażają życiu mieszkańców powiatu miasta Płock”.
  • Czy o ponadprzeciętnym zagrożeniu mieszkańców Płocka nowotworami wiedzieli od lat płoccy lekarze? W tym miejscu pragnę podziękować panu doktorowi Tadeuszowi Garlejowi (pośmiertnie) oraz panu doktorowi Waldemarowi Kujawie za ich samotną walkę.
  • Co robiły z tym problemem przez lata urzędy, instytucje i organizacje, zajmujące się problematyką zdrowia?
  • I czy przy takiej bierności ekspertów można się dziwić, że od przedstawicieli największej firmy przemysłowej w Płocku i największego emitenta zanieczyszczeń słyszeliśmy niejednokrotnie, że to nie oni są winni tylko płockie drukarnie?
  • I na koniec – czy pewna firma, zamiast wydawać grube miliony np. na cykliczne przegrywanie Formuły 1 nie mogła za te same pieniądze wybudować Ośrodka Radioterapii w mieście, w którym zanieczyszcza powietrze od 50 lat?

Pomimo, iż Artur Jaroszewski zaznaczył, że są to pytania retoryczne, czyli nie wymagają odpowiedzi, pokusiliśmy się jednak o zadanie ich ministerstwu zdrowia, do którego w większości są skierowane. 

Ministerstwo Zdrowia: Szpitale wojewódzkie podlegają władzom samorządowym

W odpowiedzi na przesłane przez nas pytania, Ministerstwo Zdrowia prostuje pierwszą informację, jaką zawarł przewodniczący Rady Miasta Płocka w swoim liście.

– Ministerstwu Zdrowia podlegają jedynie szpitale kliniczne i Instytuty, natomiast szpitale wojewódzkie podlegają władzom samorządowym – wyjaśnia Mateusz Godek, zastępca dyrektora Biura Komunikacji w Ministerstwie Zdrowia. – Pytanie, dlaczego do tej pory nie powstał w Płocku Ośrodek Radioterapii przy jednym z płockich szpitali, jest pytaniem do władz lokalnych i samorządowych – podkreśla.

Uściślijmy, że szpitalem miejskim zarządza prezydent Płocka, a wojewódzkim – marszałek województwa.

Mateusz Godek odnosi się także do wybudowanego w Siedlcach ośrodka.

– Przykład uruchomionego w zeszłym roku Ośrodka Radioterapii w Siedlcach, które terytorialnie również przynależą do województwa mazowieckiego (a więc podlegają pod zakres marszałka Adama Struzika – przyp.red.), pokazuje, że można zrealizować projekt do końca i wybudować zaplanowany oddział. Pytanie, dlaczego ośrodek w Siedlcach powstał szybciej, niż w Płocku, jest również pytaniem do władz lokalnych i samorządowych. Przypomnijmy, że Ośrodek Radioterapii w Siedlcach został sfinansowany z kredytu inwestycyjnego przy wsparciu Marszałka Województwa oraz funduszy Unii Europejskiej – tłumaczy Mateusz Godek.

Jak dotychczas wyglądała historia budowy Ośrodka Radioterapii w Płocku? Już w 2013 r. prezydent Płocka Andrzej Nowakowski obiecał mieszkańcom tę inwestycję.

Prezydent zapowiedział powstanie Centrum Onkologii. Co dalej w tym temacie?



Po czterech latach, w lutym 2017 r. Wojewódzki Szpital Zespolony im. Marcina Kacprzaka w Płocku podpisał umowę z firmą Nu-Med. Budowa tego ośrodka miała się zakończyć pod koniec 2019 r.

W sierpniu 2018 r. rzecznik inwestora, Jacek Stepnicki poinformował, że termin prac został przesunięty ze względu na „reformę służby zdrowia i wprowadzenie sieci szpitali”. A jednak w tym samym czasie nie było problemu z kontynuowaniem i dokończeniem budowy ośrodka radioterapii w Siedlcach.

Dopiero po sześciu latach od złożonej obietnicy przez prezydenta Płocka, w październiku br. został wmurowany symboliczny kamień węgielny pod budowę ośrodka. Tym razem, zgodnie z przekazanymi informacjami, pierwsi pacjenci mają być przyjęci w 2021 r.

Warto zaznaczyć, że wniosek IOWISZ (Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia) wpłynął do NFZ w roku 2017. Inwestycja miała ruszyć w maju 2018, zakończyć się w listopadzie 2019. Ponieważ dopiero kilka dni temu wmurowano kamień węgielny, mało wskazuje na to, że inwestycja zakończy się w listopadzie tego roku. Można przyjąć, że z pewnością nie zostały dochowane terminy zadeklarowane we wniosku inwestycyjnym.

Minister zdrowia: Marszałek Struzik woli płacić prywatnej firmie

Do tej sytuacji, dochodzi jeszcze jeden aspekt. Jak się dowiedzieliśmy, Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski, zaniepokojony brakiem działań i konkretnych rezultatów związanych z budową nowego ośrodka radioterapii w Płocku, zwrócił się do dyrektora Centrum Onkologii o przeanalizowanie możliwości utworzenia filii Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie (COI).

Na skutek zleconych prac, we wrześniu br. dyrektor COI wysłał do dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku projekt pn. „Utworzenie w Płocku filii Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie” oraz propozycję nawiązania współpracy przy realizacji tego projektu.

10 października, w porannej rozmowie w RMF FM, minister Łukasz Szumowski nawiązał do tej sytuacji.

– W Płocku zaproponowaliśmy budowę Centrum Onkologii – mówił minister zdrowia. – No to czemu nie ma? – pytał prowadzący rozmowę Robert Mazurek. – Bo pan marszałek Struzik i dyrektor szpitala wolą podpisać umowę z prywatną firmą – odpowiedział prof. Łukasz Szumowski.

– Zaraz, porozmawiajmy o tym. Pan chciał wybudować w Płocku filię Centrum Onkologii, tego z Ursynowa, gdzie ludzie na korytarzach czekają… – usiłował zrozumieć dziennikarz. – Chciałem, żeby nie musieli tam się tłoczyć, tylko mieli filię na miejscu, w Płocku. To wynika z map potrzeb zdrowotnych i zaczęło się na długo wcześniej, niż zostałem kandydatem – wyjaśniał minister zdrowia.

– I marszałek Struzik, w końcu lekarz z zawodu, mówi że on nie chce mieć Centrum Onkologii? – pytał Robert Mazurek. – Że dziękuje bardzo, ale już wmurował kamień węgielny z firmą prywatną – sprecyzował prof. Łukasz Szumowski. – To ja Państwu powiem to do kamery „Rany boskie” – zareagował dziennikarz. – Ja ufam Centrum Onkologii bardziej, niż inwestorowi prywatnemu – dodał Robert Mazurek, którego córka, jak zdradził w programie, chorowała na nowotwór.

– Ja też, dlatego chciałem stworzyć filię Centrum Onkologii, ale na razie bez odzewu, a właściwie z negatywnym odzewem – potwierdził minister zdrowia.

Zadeklarował również, że właśnie w przypadku budowy filii COIK, jako minister zdrowia mógłby przeznaczyć na tę inwestycję finanse, w przypadku budowy przez prywatnego inwestora jest to niemożliwe. Jak dodał, taka inwestycja nie byłaby nowością, bowiem filia COIK funkcjonuje już np. w Krakowie czy na Śląsku.

Dotarliśmy do odpowiedzi, którą otrzymał od dyrektora płockiego szpitala prof. dr hab. n. med. Jan Walewski, dyrektor COIK.

– Mam zaszczyt poinformować, że w dniu dzisiejszym odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Ośrodka Radioterapii. Mimo podjętych działań, jestem żywo zainteresowany dalszą współpracą między naszymi szpitalami, mającą na celu optymalizację leczenia onkologicznego – napisał w odpowiedzi dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, wymieniając wcześniej działania, jakie szpital już podjął w celu leczenia pacjentów onkologicznych.

Share538Tweet142
REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejna inwestycja w szpitalu na Winiarach. Odnowiono przychodnię i poradnię
Polityka i Politycy

Samorządowcy nie chcą restrukturyzacji służby zdrowia. Minister: Zapanował bałagan

18 stycznia 2021
Jest szczepionka na koronawirusa. Ma 90 proc. skuteczności
Zdrowie i uroda

W płockim szpitalu więcej chętnych do szczepień, niż szczepionek

5 stycznia 2021
Kolejna inwestycja w szpitalu na Winiarach. Odnowiono przychodnię i poradnię
Biznes i Gospodarka

Firma wycofała się z realizacji ośrodka radioterapii w Płocku. Co dalej z budową?

28 grudnia 2020
Płock z góry wygląda pięknie. Rozpoznacie wszystkie miejsca? [ZDJĘCIA]
Rodzina i Społeczeństwo

W Płocku rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19

28 grudnia 2020
Pokaż Więcej

Komentarze 6

  1. Łysy says:
    1 rok temu

    A to niech płaci a kogo to interesuje, za wszystko trzeba płacić niestety

    Odpowiedz
  2. Kolar says:
    1 rok temu

    Lewackie szumowiny maja gdzieś onkologię .Wyja za kasa i stołkami ,jak neuman. Wszystkich i wszystko maja w dupie.

    Odpowiedz
    • norman says:
      1 rok temu

      grzecznie to debilu nie można ci odpowiedziec.

      Odpowiedz
  3. Płock mają gdzieś says:
    1 rok temu

    Tylko ludzie z Płocka będą dbać o płockie sprawy w Sejmie i Sejmiku. Onkologia i radioterapia to kolejny (po S10) przykład, jak ludzie z Warszawy (Szumowski, Kierwiński, itp.) dbają o Płock. Ale dlaczego radioterapia powstała szybciej w Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach a nie w Płocku? – chętnie usłyszałabym od Marszałka Struzika.

    Odpowiedz
    • Pati says:
      1 rok temu

      Ludzie z Płocka już pokazali jak dbają. Nie dziękuję.

      Odpowiedz
    • Adamus says:
      1 rok temu

      Kierwiński to w ogóle był kiedyś w Płocku?

      Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Na Podolszycach powstał nietypowy budynek. Do czego służy?
Bezpieczeństwo

Na Podolszycach powstał nietypowy budynek. Do czego służy?

24 stycznia 2021
Zaginął rok temu. „Kochany Tatusiu! Jesteś dla mnie najważniejszy, wróć do mnie…”
Bezpieczeństwo

Zaginął rok temu. „Kochany Tatusiu! Jesteś dla mnie najważniejszy, wróć do mnie…”

24 stycznia 2021
Branża fitness chce się otwierać. Bez względu na decyzje rządu
Biznes i Gospodarka

Branża fitness chce się otwierać. Bez względu na decyzje rządu

23 stycznia 2021
Duży pożar w powiecie płockim. Seniorka straciła dom [ZDJĘCIA]
Bezpieczeństwo

Seniorka w pożarze straciła dom i cały dobytek. Pomożecie?

23 stycznia 2021
Czy kierowcy potrafią zmieniać pas ruchu? [FILM]
Bezpieczeństwo

Czy kierowcy potrafią zmieniać pas ruchu? [FILM]

22 stycznia 2021
Nagroda za informacje o zaginionym mężczyźnie. Trop urywa się na trasie do Płocka
Bezpieczeństwo

Tajemnicze zaginięcie 31-latka w programie Polsatu. Są trzy teorie

7 maja 2020
Duży pożar w powiecie płockim. Seniorka straciła dom [ZDJĘCIA]
Bezpieczeństwo

Duży pożar w powiecie płockim. Seniorka straciła dom [ZDJĘCIA]

22 stycznia 2021
W Płocku otwierają się restauracje, w pobliżu dyskoteka. Czy stracą dofinansowanie?
Biznes i Gospodarka

W Płocku otwierają się restauracje, w pobliżu dyskoteka. Czy stracą dofinansowanie?

20 stycznia 2021
Pokaż Więcej
REKLAMA
  • Start
  • Płock
  • Powiat
  • Dyskusje
  • Gazety
  • Kontakt
  • Reklama
  • Więcej

© 2018 Sentra Media - Nasza Polityka Prywatności.

No Result
View All Result
  • Strona Główna
  • Bezpieczeństwo
  • Polityka i Politycy
  • Rozrywka i Wydarzenia
  • Sport
  • Tylko u Nas
  • Warto przeczytać!
  • Reklama w mediach
  • Kontakt

© 2018 Sentra Media - Nasza Polityka Prywatności.

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU
  • Nasza strona używa plików cookies. Zaakceptuj przez kliknięcie lub przewiń stronę. Akceptuje