W Płocku będą autobusy elektryczne. Były “zawirowania”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

A jednak Płock weźmie udział w projekcie zakupu autobusów elektrycznych, przygotowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Jak tłumaczy Urząd Miasta Płocka, we wrześniu zaistniały “zawirowania” co do kształtu umowy, ale ostatecznie miasto nadal jest zainteresowane zakupem nieemisyjnych autobusów. 

Przypomnijmy – we wrześniu 2017, po doniesieniach NCBR na temat projektu “Bezemisyjny transport publiczny”, zapytaliśmy płocki urząd miasta, czy będzie starał się o dofinansowanie zakupu autobusów elektrycznych. Wówczas otrzymaliśmy odpowiedź, że programu raczej nie będzie, bo NCBR wycofał się z finansowania programu.

Tymczasem 29 grudnia ubiegłego roku podpisano umowę pomiędzy NCBR i NFOŚiGW, a w komunikacie prasowym tych instytucji pojawił się również Płock, jako miasto zainteresowane uczestnictwem. Jak wygląda więc sytuacja na dzisiaj i dlaczego jeszcze we wrześniu ratusz twierdził, że w projektu nie będzie?

– Informacja taka z września ubiegłego roku pochodzi stąd, że we wspomnianym okresie brakowało porozumienia między nami (miastem Płock) i NCBR – tłumaczy Hubert Woźniak z zespołu współpracy z mediami płockiego ratusza. – Powstały “zawirowania” co do kształtu umowy w zakresie wysokości dofinansowania zakupu autobusów elektrycznych (nieemisyjnych) – dodaje.

Zapewnia jednak, że płoccy urzędnicy cały czas czynnie uczestniczyli w spotkaniach, zmierzających do utworzenia opisu technicznego autobusu elektrycznego.

– Kształt umowy jednak w tym czasie ewoluował, by dojść do treści możliwych do zaakceptowania przez obie strony. Dlatego Płock bierze ostatecznie udział w programie NCBR i jest na liście miast zainteresowanych kupnem takich pojazdów – informuje Hubert Woźniak.

Na ile autobusów elektrycznych możemy liczyć? – Wstępne nasze plany mówiły o 11 takich autobusach, ale liczba ta może jeszcze ulec zmianie – wyjaśnia urzędnik.

A jednak autobusy niskoemisyjne z projektu będą? Podpisano umowę, choć ratusz twierdził inaczej

 

Podziel się:

7 komentarzy

    • To raczej sukces NCBR i NFOŚ, którzy doprowadzili projekt do realizacji.
      Ten komentarz jest tak absurdalny, że naprawdę trudno odnosić się do niego poważnie. Sugeruję poczytać nasze artykuły, w których piszemy GŁÓWNIE o problemach “szarego obywatela”.

      • Pani Agnieszko, sugeruję nie komentować tego typu pozbawionych sensu uwag. Ludzi, których głowy wypełnia głównie ideologia polityczna nie należy traktować poważnie.

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji