W Małachowiance nagrodzono najwybitniejsze młode umysły ścisłe

REKLAMA

W ostatni piątek w Małachowiance miała miejsce wyjątkowa uroczystość. W jej trakcie rozdano nagrody z dwóch konkursów, w których uczestniczyli najwybitniejsi młodzi matematycy i informatycy.

6 kwietnia br. w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego odbyła się uroczysta gala, podsumowująca rywalizację uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w dwóch konkursach: informatycznym – Malachoviacus Informaticus i matematycznym – Małachowiak.

PowiązaneTematy

fot. Wiktor Pleczyński

Malachoviacus Informaticus

Była to już piąta edycja konkursu Malachoviacus Informaticus, w którym młodzi ludzie z całego obszaru Mazowsza rywalizowali w znajomości tajników informatyki. Konkurs zorganizowali: Mariusz Różycki (absolwent studiów Uniwersytetu Cambridge i dawny uczeń Małachowianki), Cezary Obczyński (nauczyciel matematyki i informatyki w Małachowiance i wykładowca na Politechnice Warszawskiej) i Sebastian Ostrowski (nauczyciel informatyki w Małachowiance).

– Konkurs wymagał od uczestników znajomości zagadnień wymienionych w podstawie programowej nauczania informatyki i matematyki. Szczególnie przydatna okazała się na tym etapie wiedza z umiejętności rozumienia i zapisywania algorytmów w postaci słownej, była to tak zwana część opisowa – opowiadał o finale konkursu Sebastian Ostrowski.

Wyniki:

 1.  Mikołaj Bartosiak, Gimnazjum nr 6 w Płocku,
 2.  Dominik Niewielski, Gimnazjum nr 8 w Płocku,
 3.  Jan Przędziński, Gimnazjum nr 8 w Płocku,
 4.  Jakub Brzeziński, Gimnazjum nr 8 w Płocku,
 5.  Jakub Niklas, Gimnazjum nr 6 w Płocku,
 6.  Kludiusz Mikołajczyk, Gimnazjum nr 1 w Gostyninie.

Pozostali finaliści (kolejność losowa): Olaf Cichosz, Gimnazjum nr 1 w Gostyninie, Tymoteusz Jagła, Gimnazjum nr 6 w Płocku, Natalia Kowalczyk, Gimnazjum nr 6 w Płocku, Maciej Kwiatkowski, Gimnazjum nr 8 w Płocku, Adam Migdalski, Gimnazjum w Lucieniu, Wiktor Oraczewski, Szkoła Podstawowa nr 22 w Płocku, Jakub Kowalczyk, Gimnazjum nr 1 w Gostyninie, Julia Rzepecka, Gimnazjum nr 14 w Płocku, Radosław Witkowski, Gimnazjum nr 1 w Płocku.

Wszyscy uczestnicy konkursu dostali pamiątkowe koszulki i książki o programowaniu, a finałowa szóstka dodatkowo tablety, specjalne ergonomiczne klawiatury do komputerów, aparaty fotograficzne i powerbanki. Organizatorzy wyrazili ogromną wdzięczność sponsorom, dzięki którym uzdolniona młodzież mogła liczyć na wspomniane nagrody.

– To dzięki takim osobom młodzież chętnie garnie się do nauki i bierze udział w rywalizacji podczas konkursów. To dzięki takim osobom rozwija się płocka nauka przedmiotów ścisłych, a my, nauczyciele, możemy wynagradzać uczniom ich naprawdę duży wysiłek intelektualny podczas konkursów i czas wolny poświęcony na zgłębianie tajników trudnej wiedzy matematycznej i informatycznej – przyznawali organizatorzy.

Konkurs sponsorowały: Wydział Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Płocka, Wydział Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Płocku, Rynex Sp. z o.o., Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS Sp. z o.o., REMONDIS Sp. z o.o., Zakład Remontowo-Budowlany Andrzej Gurczyński, pub „Lisia Jama”, Logotypo, Ciałbud Sp. z o.o.

Honorowymi patronami konkursu byli: Marszałek Adam Struzik, Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski i Starosta Płocki Mariusz Bieniek.

PetroNews kolejny raz był patronem medialnym konkursu.

fot. Wiktor Pleczyński

Małachowiak

Konkurs matematyczny Małachowiak ma wyjątkowo długą tradycję – była to już 21. edycja. Od 20 lat Olga Wojgienica, nauczycielka matematyki z Małachowianki, która jest pomysłodawczynią konkursu, wymyśla zadania do niego. Organizacją zajęły się Monika Nycz i Anna Obczyńska. W konkursie brali udział uczniowie z powiatów: płockiego, sierpeckiego i gostynińskiego.

– Miło nam, że Małachowiak cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród uczniów gimnazjów. Udział w tym konkursie to sposób na poszerzanie horyzontów i rozbudzanie motywacji. Jesteśmy przekonani, że udział w nim pozwolił uczniom czerpać radość z odkrywania tajników matematyki i rozbudził ich ciekawość poznawczą – opowiadały organizatorki.

Wyniki:

 1. Artur Mycroft, Gimnazjum nr 8 w Płocku,
 2. Mikołaj Bartosiak – Gimnazjum nr 6 w Płocku,
 3. Jan Kwiecień – Gimnazjum nr 8 w Płocku.

Organizatorzy przyznali również wyróżnienia trójce uczestników:

 • Amelia Nadratowska – Gimnazjum Miejskie w Sierpcu,
 • Karol Zalewski – Gimnazjum nr 8 w Płocku,
 • Sebastian Kościjański – Gimnazjum im. Bp. Leona Wetmańskiego w Sierpcu.

Organizatorzy przyznawali, że wyjątkowo pozytywnie zaskoczył ich poziom wiedzy uczestników, często znacznie wykraczający poza program. Dodatkowo część uczestników pokazała wyjątkową zdolność nieszablonowego myślenia i argumentowania postawionych tez.

fot. Wiktor Pleczyński

Podczas gali podsumowującej konkursy, marszałka Adama Struzika reprezentował dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku. Tomasz Kominek wraz dyrektor Małachowianki, Katarzyną Góralską, wręczali nagrody finalistom.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.