W centrum Radziwia stanie 46-metrowy maszt telefoniczny?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kolejny raz płocczanie protestują w sprawie budowy masztu telefonii komórkowej. Tym razem sprawa dotyczy osiedla Radziwie, na którym są plany budowy masztu telefonicznego o wysokości blisko 50 metrów. Okoliczni mieszkańcy nie zgadzają się na budowę.

13 marca wieczorem, w budynku Gimnazjum nr 3 w Płocku odbyło się spotkanie, podczas którego mieszkańcy rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją, blokującą budowę masztu telefonii komórkowej. Konstrukcja ma mieć aż 46 metrów wysokości i znajdować się przy ulicy Kolejowej 30 (praktycznie w samym centrum osiedla).

– Lokalizacja to centrum osiedla, w pobliżu szkoły, przedszkola i przychodni zdrowia. Wykonanie 46-metrowego masztu zdegraduje nasz wspólny krajobraz oraz architekturę. Maszt tego typu, wraz z antenami, będzie emitował silne pole elektromagnetyczne. Pole to jest niebezpieczne dla zdrowia, może powodować choroby, w tym nowotworowe i przyczyniać się do śmierci – argumentują zaniepokojeni mieszkańcy.

Jak tłumaczą w petycji, realizacja masztu nie tylko stanowić będzie duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia mieszkańców Osiedla Radziwie, ale i zniszczy ład przestrzenny osiedla, zaburzy przestrzeń publiczną oraz obniży wartość okolicznych nieruchomości. – Uważamy, że budowa stacji zakłóci korzystanie z nieruchomości ponad przeciętną miarę, zwłaszcza przyległych do działki, na której ma zostać wykonana inwestycja – przekonują mieszkańcy.

Przytaczają też badania naukowe, które wykazują bardzo negatywny, niejednokrotnie posiadający skutki śmiertelne, wpływ fal elektromagnetycznych emitowanych przez stacje bazowe na zdrowie i życie zarówno ludzi jak i zwierząt, a także roślinności. Zwracają uwagę, że stacje po wykonaniu „wymykają” się spod kontroli urzędów.

“Urzędy niewłaściwie bądź w ogóle nie weryfikują, czy stacje komórkowe o zwiększającej się mocy nie wpłyną w niedopuszczalny sposób na sąsiednie tereny, w tym także na możliwość ich przyszłego zagospodarowania. Inwestorzy często podają zaniżone wartości mocy, tak by była ona zgodna z deklarowaną. Tymczasem zwiększenie mocy anten, kumulacja pola elektromagnetycznego pochodzącego od planowanej stacji bazowej z pochodzącymi od innych, sąsiadujących stacji bazowych czy też linii elektroenergetycznych powoduje zwiększenie zasięgu oddziaływania pól elektromagnetycznych na otoczenie” – piszą mieszkańcy Radziwia.

– Dlaczego nasze rodziny, dzieci i nasza przyszłość muszą być wystawione na taką próbę? Teraz, gdy trwa postępowanie w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla ww. zamierzenia, istnieje szansa, by je zablokować – apelują.

W akcję przeciwko tej lokalizacji zaangażował się płocki radny, Tomasz Kominek, który będzie reprezentował mieszkańców w sporze o budowę masztu. W protest zaangażowana jest także radna osiedla Radziwie Teresa Kijek, a swoje wsparcie deklarują mieszkańcy osiedla Wyszogrodzka, którzy walczą z podobnym problemem. Na spotkaniu pojawiła się przewodnicząca rady osiedla Wyszogrodzka Katarzyna Wiśniewska oraz Teresa Świtalska, która rozpoczęła walkę z masztem przy ulicy Południowej 1. Pod petycją podpisało się już 120 osób.

“Chcą nam zafundować nowotwór”. Mieszkańcy przeciwko budowie masztu

Przypomnijmy, że to już kolejna głośna sprawa związana z budową masztu telefonii komórkowej w Płocku. Od 2012 roku trwa walka mieszkańców osiedla Wyszogrodzka z budową masztu przy ulicy Południowej 1. Tam ma powstać maszt o wysokości 30 metrów. Maszt planowany na osiedlu Radziwie będzie o 16 metrów wyższy, co za tym idzie, będzie dorównywać wysokością Wzgórzu Tumskiemu. Czy płocczanie chcą widzieć taką konstrukcję wbitą w środek panoramy rozciągającej się z prawego brzegu Wisły? Jaki może być wpływ na zdrowie sąsiadujących z tym obiektem mieszkańców?

Do sprawy będziemy powracać.

Podziel się:

4 komentarze

  1. Masakra maszt źle, ludzie a skąd internet będziecie mieli? Świat idzie do przodu Radziwie sto lat za murzynami. Powodzenia w uwstecznianiu się

    • Radziwiaku nie oczytany i bez pojęcia o życiu masz już 3 stacje na Radziwiu jak ci zasięgu brakuje to wejdź na mleczarnie i tam siedź może przy okazji cię wywieje

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji