V edycja Budżetu Obywatelskiego – wyniki głosowania

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

14 października podczas konferencji prasowej Urzędu Miasta Płocka, zostały przedstawione wyniki głosowania V edycji Budżetu Obywatelskiego. Łącznie zgłoszono 46 projektów. Z 16 projektów ogólnomiejskich, 6 zostało zweryfikowanych pozytywnie, 8 nie spełniło wytyczonych kryteriów. 2 z nich natomiast zostały wycofane w trakcie weryfikacji przez samych pomysłodawców. W przypadku 30 projektów osiedlowych złożonych przez mieszkańców, 16 zostało zweryfikowanych pozytywnie, zaś 14 odrzuconych, ponieważ nie spełniały wytyczonych kryteriów.

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego głosowało 2.982 mieszkańców. Frekwencja wyniosła więc 2,94% Większość głosów (2255) oddano osobiście. Kwota przeznaczona na realizację projektów to 5 mln – 2 mln na projekty ogólnomiejskie i 3 mln na projekty osiedlowe.

Spośród projektów miejskich wygrał projekt nr 20: “Wodny plac zabaw” z liczbą głosów 736. 

Wodny plac zabaw to obiekt o powierzchni 300 mkw., wykonany z miękkiej pianki antypoślizgowej ułożonej w niecce. Kształt niecki nieregularny, wkomponowany w otoczenie, może być zlokalizowany w obrębie ogrodzenia północnego i bramy północnej. Niecka ogrodzona niskim murkiem (40 cm) i przymocowanym do niego ozdobnym płotkiem. Murek z miejscami do siedzenia wykonanymi z desek lub tworzywa. Plac wyposażony w urządzenia wodne w pełni zautomatyzowane, podzielone na trzy grupy tematyczne: strefa dla dzieci najmłodszych, strefa rodzinna, strefa dla nastolatków. Urządzenia w postaci liści, kwiatków, tuneli, kurtyn, grzybków, fontann natryskowych, armatek wodnych, kubełków, z których leci woda podróżnym ciśnieniem. W sąsiedztwie placu trzy przebieralnie, jak na plaży. Koszt inwestycji to 1 800 tys. zł.

Kolejne projekty ogólnomiejskie, które będą realizowane to:

 • Zakup samochodu osobowo-dostawczego dla HZPiT “Dzieci Płocka”
 • Remont drogi
 • Budowa ogrodzenia w miejscu istniejącego (Stoczniowiec)
 • Płock Electric Game Arena
 • Infrastruktura i Bezpieczeństwo.

Z projektów osiedlowych bezkonkurencyjny był projekt pn. Tężnie solankowa na Winiarach (nr 25) – zdobył  27,41% głosów.

Tężnia, według projektu, ma powstać na osiedlu „Winiary”, między ogrodami działkowymi a ul. Macieszy. – Jest to miejsce otoczone drzewami i krzewami, w pobliżu Rodzinnych Ogrodów Działkowych – piszą pomysłodawcy akcji budowy tężni. – Dzięki takiemu położeniu, uda się wokół tężni wytworzyć mikroklimat, a cała instalacja stanie się doskonałym azylem dla spacerujących matek z dziećmi, seniorów i wszystkich, którzy będą chcieli odetchnąć lepszej jakości powietrzem – dodają.  Koszt inwestycji 1 300 tys. zł.

Kolejne projekty osiedlowe, które zostaną zrealizowane to:

 • Remont chodnika wzdłuż Sierpeckiej
 • Budowa Parkingu na osiedlu Dworcowa
 • Budowa parkingu przy Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Płocku
 • Kino Letnie Płock
 • Multimedialne Laboratorium Kształcenia “Od juniora do seniora”
 • Ring Wodny – Bokserski Płock
 • Rozbudowa placu zabaw i rekreacji – osiedle Wyszogrodzka
 • Flow Park w pobliżu Parku Północnego
 • Remont chodnika przy ul. Południowej – osiedle Wyszogrodzka.

Budżet Obywatelski Płocka

– Jestem zwolennikiem tego rodzaju konsultacji społecznych, ponieważ mieszkańcy mogą się wypowiedzieć już na etapie składania projektów, a następnie na etapie głosowania, na temat projektów, które są w Płocku potrzebne – powiedział Andrzej Nowakowski, Prezydent Płocka. – Jest wyższa frekwencja głosowania w stosunku do ubiegłego roku, jest duża różnorodność projektów: od rekreacji, przez tężnie po projekty infrastrukturalne. Mieszkańcy mają możliwość wypowiedzenia się i bardzo dobrze – podsumowuje prezydent.

W 2017 przewidywana kwota środków przeznaczonych na BOP wynosi 5 mln zł. Składać można było dwa rodzaje projektów: ogólnomiejski – dotyczący potrzeb mieszkańców więcej niż jednego osiedla, oraz osiedlowy – dotyczący potrzeb mieszkańców jednego z 21 płockich osiedli lub jego części, np. ulicy. Projekt mógł zgłosić każdy mieszkaniec Płocka, tj. osoba zameldowana na pobyt stały lub czasowy, który najpóźniej w dniu zgłaszania projektu kończy 16 lat. Warunkiem udziału projektu w konsultacjach nad Budżetem Obywatelskim Płocka był prawidłowo złożony i kompletnie wypełniony formularz, spełniający wymogi wynikające z regulaminu, podpisany przez pomysłodawcę.

W głosowaniu mógł wziąć udział każdy mieszkaniec Płocka, zameldowany na pobyt stały lub czasowy na terenie miasta, który najpóźniej do ostatniego dnia głosowania ukończył 16 lat. Głos można było oddać osobiście przez Internet lub wysyłając SMS. Każdy uprawniony do głosowania mieszkaniec mógł zagłosować tylko raz, oddając maksymalnie dwa głosy: na jeden projekt z listy ogólnomiejskiej i na jeden projekt z listy osiedlowej.

Lista pozytywnie i negatywnie zweryfikowanych projektów została podana do publicznej wiadomości 14 października 2016 r.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji