REKLAMA

Umowa na dokumentację dla S10 podpisana. Dlaczego dopiero teraz?

REKLAMA

Już w czerwcu br. informowaliśmy o wyborze wykonawcy, konsorcjum TPF (lider) i Databout (partner), który ma opracować dokumentację przygotowawczą dla połączenia autostrady A1 od Włocławka do Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (OAW). Okazuje się, że podpisanie umowy mogło nastąpić dopiero teraz.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała w czerwcu br. o wyborze najkorzystniejszej oferty w podzielonym na dwie części przetargu na dokumentację dla odcinka drogi S10.

PowiązaneTematy

– Z prawa do odwołania w Krajowej Izbie Odwoławczej (KIO) skorzystał jeden z uczestników przetargu. W lipcu zapadł wyrok KIO, w wyniku którego podtrzymano ogłoszony wcześniej wybór, dzięki czemu możliwe było podpisanie umów z wykonawcą – wyjaśnia opóźnienie w podpisaniu umowy GDDKiA.

Jak informowaliśmy, zadaniem projektantów będzie opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) wraz uzyskaniem decyzji środowiskowych dla dróg ekspresowych S10 oraz fragmentu S50 (DK50 – S7).

Przetarg i realizację dokumentacji podzielono na dwie części.

 • Pierwsza z nich obejmuje odcinek przyszłej S10 na terenie woj. kujawsko-pomorskiego,
 • Druga – pozostałą część S10 i fragment S50 w granicach woj. mazowieckiego. Dokumentacja obejmie również połączenie S10 z Płockiem poprzez dwujezdniową DK60.

Na obie części trasy wykonawca ma przygotować materiały i wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). GDDKiA złoży je we właściwym organie, aby możliwe było uzyskanie decyzji środowiskowej.

Łącznie na wykonanie przedmiotu umów wykonawca ma 44 miesiące, w tym na złożenie wniosku o DŚU – 29 miesięcy. Rozpoczęcie inwestycji będzie więc możliwe najwcześniej za 4 lata (uwzględniając przetarg na wykonanie prac).

W zależności od ostatecznie wybranego wariantu, będzie to około 100 km nowego ekspresowego połączenia drogowego między dwoma województwami i około 20 km drogi S50.

Wybrano wykonawcę dokumentacji przygotowawczej dla budowy S10 oraz połączenia jej z Płockiem

Jak wyjaśnia GDDKiA, obecnie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego funkcjonują 24 km drogi S10. W czerwcu ub. roku złożony został wniosek o wydanie DŚU dla powstania 40-kilometrowego odcinka drogi S10 Wyrzysk – Bydgoszcz.

– W dalszym ciągu w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy trwa rozpatrywanie wniosku – podkreśla GDDKiA.Rozpoczęła się natomiast realizacja dwóch odcinków S10: Bydgoszcz Południe – Emilianowo wraz z rozbudową drogi krajowej nr 25 oraz Solec – Toruń Zachód, o łącznej długości 30 kilometrów, choć i tutaj nie obyło się bez problemów.

– W sprawie odcinka Emilianowo – Solec, o długości 8,6 km, wskazaliśmy najkorzystniejszą ofertę w przetargu na projekt i budowę. Z możliwości odwołania do KIO skorzystali pozostali wykonawcy biorący udział w przetargu. W maju złożyliśmy skargę na wyrok KIO w tej sprawie do Sądu Okręgowego w Warszawie. 1 sierpnia br. sąd ogłosił wyrok uwzględniający naszą skargę. Wkrótce, po zakończeniu kontroli uprzedniej przetargu oraz dostarczeniu gwarancji przez wykonawcę będziemy mogli podpisać umowę – informuje GDDKiA.

Utrudnienia napotkano też przy realizacji przetargu 12-kilometrowego odcinka Toruń Zachód – Toruń Południe. Choć w czerwcu br. wyłoniono wykonawcę, to do złożenia podpisów jednak nie doszło.

– Prowadzimy rozmowy z następnym w kolejności oferentem uczestniczącym w przetargu. W sumie w przetargu bierze udział siedmiu wykonawców, z czego jedna oferta została odrzucona – wyjaśnia GDDKiA.

Wartość obu kontraktów to ponad 836 mln zł. Wykonawcy obu odcinków rozpoczęli inwentaryzację przyrodniczą i prace projektowe. Decyzją rządu z czerwca 2020 r., S10 Bydgoszcz – Toruń powstanie ze środków Krajowego Funduszu Drogowego. Całą 50-kilometrową drogą ekspresową S10 Bydgoszcz – Toruń mamy pojechać w połowie 2026 roku.

W kierunku Warszawy droga S10 będzie mieć wspólny, 35-kilometrowy przebieg z autostradą A1. GDDKiA planuje tu dobudować trzeci pas ruchu. W styczniu br. Minister Infrastruktury zatwierdził Program Inwestycji dla prac przygotowawczych dla rozbudowy autostrady A1 na odcinku od węzła Toruń Południe do węzła Włocławek Północ. Ogłoszenie przetargu na dokumentację planowane jest jeszcze w tym roku, a zakres prac przygotowawczych obejmuje również opracowanie dokumentacji projektowej, koniecznej do uzyskania decyzji środowiskowej oraz jej uzyskanie.

Łącznie droga S10 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego będzie mieć około 180 km długości. W okolicy Naruszewa połączy się z planowaną Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej. Na początku lipca podpisano umowy na opracowanie dokumentacji STEŚ dla dwóch odcinków zachodniego fragmentu OAW, które połączą S10 z S7 na południe od Warszawy.

Przypomnijmy, że podczas spotkania w Płocku z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem, które odbyło się w lutym br., p.o. dyrektora GDDKiA Tomasz Żuchowski wyjaśniał, iż w ramach dokumentacji S10, będzie poszukiwany nowy przebieg DK60 od węzła z S10 do Płocka. Wstępnie zakładane parametry to klasa GP i przekrój 2×2. Do S10 mamy dojechać zmodernizowaną DK60.

źródło: GDDKiA
źródło: GDDKiA

Nowy wiadukt i szersza wylotówka z Płocka. Rząd zwiększa środki na remont Wyszogrodzkiej

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 3

 1. Monter says:

  Dlaczego trasa s10 w oddaleniu od Płocka ?

  • NN says:

   Bo mają Płock w poważaniu- wiesz jak to czytać. Każde większe miasto ma już ułatwienia drogowe, ale nie Płock. My jesteśmy w czarnej d…e. Dziękujemy wam, politycy. Ale jak są wybory, to drogę znadziecie- Martynowskie, Zgorzelskie i pozostałe posły i senatory z okręgu.
   Nic nie robicie dla Płocka, to i na głosy może nie liczcie…

 2. jąkała says:

  Dlaczego dopiero teraz? Dlaczego dopiero teraz? Dlaczego dopiero teraz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU