Udowadniają, że autyzm da się lubić… Piknik rodzinny w Ogrodzie Jordanowskim już 27 czerwca

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Płocki MOPS wspólnie ze Stowarzyszeniem Społecznym “Razem dla Płocka” organizuje integracyjny piknik rodzinny. Impreza “Autyzm da się lubić” odbędzie się 27 czerwca w Ogrodzie Jordanowskim. 

Joanna Jaworska ze Stowarzyszenia Społecznego “Razem dla Płocka”, Renata Szpilkowska Lorenc, prezes stowarzyszenia działającego na rzecz osób z autyzmem “Odzyskać więzi” wspólnie z dyrektorem płockiego MOPS-u opowiadali dziś o możliwościach terapeutyczno-integracyjnych dla płockich rodzin dotkniętych tym problemem.

– Bardzo cieszy mnie fakt podjęcia współpracy ze stowarzyszeniami. Mamy dużo wspólnych planów. W najbliższym czasie będziemy organizować piknik integracyjny dla rodzin dzieci z autyzmem pn. “Autyzm da się lubić”. Razem z partnerami chcemy przybliżyć problematykę autyzmu – mówił Mirosław Chyba, dyrektor płockiego MOPS-u.

Od 2004 roku działa na terenie Płocka Stowarzyszenie “Odzyskać więzi”.

– W stowarzyszeniu zajmujemy się przede wszystkim diagnozą, terapią dla dzieci i szeroko rozumianą pomocą dla rodziców. Jestem matką dziecka autystycznego i stąd pomysł na to stowarzyszenie – mówiła Renata Szpilkowska Lorenc.

– Autyzm jest przypadłością nierozumianą społecznie. Ludzie dziwią się, że na pozór normalnie wyglądające dzieci przejawiają agresywne zachowania. Pojawiają się opinie, że są niewychowane, nienauczone grzeczności, dobrych manier. To nieprawda, te dzieci patrzą na świat zupełnie inaczej niż my. Ich rodzice potrzebują wsparcia, a nie napiętnowania – dodała.

Celem organizatorów jest także zmiana myślenia o autyzmie. Okazuje się, że osoby dotknięte taką przypadłością mogą być idealnym kandydatem do pracy na niektóre stanowiska.

– Microsoft zatrudnia osoby z autyzmem. One nie przepuszczą żadnego uchybienia, błędu, nie odejdą od stanowiska pracy, zanim wszystko nie będzie się zgadzało. To uzdolnione osoby – niektóre mają niesamowitą pamięć, inne są świetne w matematyce, czy kodowaniu. Dlatego tak ważna jest terapia, autyzmu nie można wyleczyć, ale z dziecka nim dotkniętego, przy odpowiedniej opiece, może wyrosnąć samostanowiący o sobie dorosły – podkreślała prezes stowarzyszenia “Odzyskać więzi”.

Podczas trwania pikniku będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji. Terapeuci odpowiedzą na szereg pytań związanych z autyzmem i wskażą kierunek działań osobom, szukającym pomocy w tym zakresie.

– Chcemy, żeby to była wesoła zabawa z elementami edukacji i integracji. Będą atrakcje dla całej rodziny: ćwiczenia na fantomie, warsztaty pierwszej pomocy, loteria fantowa, będziemy serwować przysmaki z grilla. O dobry humor dzieciaków zadba klaun Pajko – zachęcała Joanna Jaworska ze stowarzyszenia “Razem dla Płocka”.

Wstęp na piknik pn. “Autyzm da się lubić” jest wolny. Impreza odbędzie się na terenie Ogrodu Jordanowskiego 27 czerwca w godzinach 12-17.

Podziel się:

2 komentarze

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji