REKLAMA

Uczniowie zaprezentowali niezwykłe i poruszające utwory literackie

REKLAMA

W Zespole Szkół nr 3 w Płocku odbyła się XXIII Biesiada Literacka. Wydarzenie organizowane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Płocku przyciąga największe młode talenty z Płocka i okolic.

19 listopada odbyła się XXIII edycja organizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Płocku konkursu „Biesiada Literacka”. Rywalizacja młodych ludzi ze szkół ponadpodstawowych odbywała się w Zespole Szkół nr 3, który jest współorganizatorem wydarzenia.

W konkursie wzięli udział uczniowie nie tylko ze szkół z Płocka, ale również z Gąbina, Gostynina, Sierpca i Wyszogrodu. Rywalizacja była o tyle wymagająca, że uczestnicy byli oceniani nie tylko za sam napisany przez nich utwór, ale również za jego przedstawienie.

PowiązaneTematy

Młodych ludzi oceniała komisja w składzie: Monika Szpakowska – wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 3, polonistka, Marta Jaroszewska – nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Płocku, Anna Zołoteńko – redaktor Płockiej Telewizji PTV.

Wyniki:

  1. Julia Mustwiłło z Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, której opiekunem była pani Renata Kutyło-Utzig, tekst utworu,
  2. Justyna Żmijewska z Zespołu Szkół nr 3, III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku, której opiekunem była pani Ewa Żmudzin-Sulińska, tekst utworu,
  3. Magdalena Filińska z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie, której opiekunem była pani Arletta Komorowska, tekst utworu.

Oprócz nagród głównych, komisja konkursowa przyznała wyróżnienia, które otrzymali:

  • Zuzanna Cichecka z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku, której opiekunem była pani Ewa Żmudzin-Sulińska, tekst utworu,
  • Kacper Gruza z Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku, którego opiekunem była pani Anna Jeziórska, tekst utworu,
  • Karolina Lisiecka z Liceum Ogólnokształcącego im. mjra. Henryka Sucharskiego w Sierpcu, której opiekunem była Pani Joanna Kloc, tekst utworu.

Laureatka pierwszego miejsca, Julia Mustwiłło przyznała w rozmowie z nami, że pomysł na sprawdzenie się w konkursie literackim miała od dawna, natomiast to jej nauczyciel zaproponował udział właśnie w „Biesiadzie literackiej”.

Co warte zauważenia, Julia uczęszcza do klasy biologiczno-chemiczno-angielskiej w Małachowiance, pokazuje to, że nie tylko typowi humaniści mogą mieć ogromny dar w posługiwaniu się słowem. Uczennica inspirowała się przy tworzeniu zaprezentowanego utworu zarówno własnymi doświadczeniami, jak i innymi wierszami czy książkami.

– Tegoroczna „Biesiada Literacka” okazała się dla jury ogromnym wyzwaniem, młodzi ludzie zaprezentowali bardzo wysoki poziom literacki i artystyczny swoich dzieł. Mamy wrażenie, że z roku na rok podnoszą nam poprzeczkę, co roku jesteśmy czymś zaskakiwane, chociaż wydawało się nam, że już wszystko słyszałyśmy. Myślę, że dla wszystkich to była na prawdę przygoda intelektualna, mogliśmy wysłuchać fantastycznych wierszy, świetnej prozy – komentowała Monika Szpakowska, wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 3.

Agnieszka Olczyk-Twardy, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Płocku, która jest odpowiedzialna za organizację „Biesiady Literackiej”, potwierdziła opinię jury o bardzo wysokim poziomie, jaki reprezentowali tegoroczni uczestnicy konkursu.

Dyrektor zwróciła uwagę, że niektórzy młodzi ludzie już drugi albo nawet trzeci raz stawili się do rywalizacji. Była to już XXIII edycja „Biesiady Literackiej” i Agnieszka Olczyk Twardy z radością przyznała, że niektóre szkoły zawsze uczestniczą w konkursie.

Patronat honorowy nad Biesiadą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Patronem medialnym wydarzenia był PetroNews.