Uczennice z Płocka pomagają chorym dzieciom w szpitalu

REKLAMA

Wiele dzieci wyjątkowo źle wspomina szpitale, ze względu na doskwierającą tam samotność. Problemowi temu postanowiły przeciwdziałać uczennice Małachowianki. Tak narodził się projekt „MakeMeSmile”.

Projekt „MakeMeSmile” jest to inicjatywa społeczna realizowana przez uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku: Martynę Stefańską, Aleksandrę Jakubowską, Natalię Górecką i Dominikę Chyczewską. Projekt jest realizowany w ramach Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.

Dziewczyny dowiedziały się o olimpiadzie jeszcze w pierwszej klasie, podczas zajęć z podstaw przedsiębiorczości. Uczennice od razu postanowiły, że warto wziąć udział w tym przedsięwzięciu, jednak zaplanowały, że zajmą się tym dopiero, gdy będą w drugiej klasie. Sam pomysł pomocy dzieciom narodził się, gdy przyszedł czas na przedstawienie projektu.

PowiązaneTematy

– Nasz projekt zwraca uwagę na powszechny problem społeczny, jakim jest przebywanie dzieci w szpitalu. Podopieczni szpitali z oddziałów pediatrycznych często zostają sami, gdyż rodzice mają problem z pozyskaniem zwolnienia z pracy, aby zaopiekować się chorym dzieckiem – tłumaczyły nam organizatorki. – Inicjatywa powstała z chęci pomagania, szerzenia dobra i pozytywnej energii. Wpływ na ten wybór miało również to, że uwielbiamy spędzać czas z dziećmi – dodały uczennice Małachowianki.

Mali pacjenci czują się nieswojo w nowym i obcym otoczeniu. Jest to dla nich duże obciążenie i wpływa na ich samopoczucie, powrót do zdrowia oraz opinie na temat placówek opieki zdrowotnej. Uczennice chcą zaradzić temu problemowi, poprzez odwiedzanie dzieci w szpitalach i spędzanie z nimi miło czasu.

Licealistki podkreślają, że niewiele trzeba, aby małego pacjenta uszczęśliwić. Przekonały się o tym, przychodząc na zajęcia do Szpitala Świętej Trójcy w Płocku.

– Na zawsze w naszej pamięci i sercach pozostanie dziewczynka, z którą lepiłyśmy postaci zwierzątek z plasteliny. Czas razem z nią spędzony był dla nas niesamowity, to, jak mogłyśmy zobaczyć zmianę z zamkniętej i cichej osoby, na chętną towarzyszkę zabaw. Wystarczyło, że poświęciłyśmy jej czas i okazałyśmy zrozumienie. Jej mama również bardzo cieszyła się z naszej wizyty – wspominają organizatorki akcji.

Uczennice, jak same przyznają, spotkały się z wyjątkowo pozytywnym odbiorem inicjatywy ze strony zarówno dzieci, jak i ich rodziców, którzy niejednokrotnie sami potrzebują słów wsparcia w ciężkiej sytuacji, jaką jest choroba dziecka. Wyrazy uznania organizatorki otrzymały również od partnerów akcji, którzy są pod wrażeniem zaangażowania i serca, z jakim dziewczyny podchodzą do tego ważnego projektu.

– Otrzymałyśmy od nich dużo miłych słów, które jeszcze bardziej motywują nas do działania! – przyznają organizatorki akcji „MakeMeSmile”.

Dziewczyny ciepło wspominają chłopca, z którym żartowały i śmiały się przez całą wizytę w szpitalu. Młody człowiek przekazywał wszystkim masę pozytywnej energii. Mały pacjent Szpitala Świętej Trójcy okazał się również skarbnicą wiedzy na temat cytrusów.

Kolejna wizyta licealistek na oddziale pediatrycznym zakończyła się u czterolatka. Razem z nim dziewczyny wykonały flotę łódek i samolotów z papieru. Najlepszym inżynierem lotnictwa okazał się chłopczyk, którego samolot ładnie przeleciał nad łóżkiem. Czterolatek był też zachwycony przyniesionymi w ramach akcji stempelkami, szczególnie zainteresowały go te związane z piłką nożną.

– Z sentymentem wspominamy odwiedziny u dwójki młodych pacjentów. Czytałyśmy im bajki z naszego dzieciństwa i rozmawiałyśmy o ich najskrytszych marzeniach – opowiadają licealistki.

Uczennice Małachowianki, dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pasji, namówiły do współpracy wiele firm i instytucji. Prezydent Płocka objął akcję honorowym patronatem. Pomóc sprowadzić uśmiech na twarze dzieci ze Szpitala Świętej Trójcy zdecydowały się również: Caffé&Bistro Na deptaku, Kawiarnia Charlie, NoveKino Przedwiosnie, Słodko Zakręcone – Manufaktura Słodyczy, Manufaktura czekolady, Wolontariat Płocki, Cameleon Reklama, Biuro Nieruchomości IDEA, Bona – hurtownia zabawek, a także Aeroklub Ziemi Mazowieckiej w Płocku.

– Zawsze możemy liczyć na pomocną dłoń Pani Ewy Rashid, która, mimo że nas już nie uczy, wspiera nas i pomaga w realizacji projektu – dziękują nauczycielce uczennice.

Cały czas można pomóc Martynie Stefańskiej, Aleksandrze Jakubowskiej, Natalii Góreckiej i Dominice Chyczewskiej w ich wyjątkowej misji, wystarczy skontaktować się poprzez profil na Facebooku Make Me Smile. Można tam również na bieżąco śledzić działania dziewczyn.

W akcji „MakeMeSmile” pomagają nie tylko firmy i instytucje, zgłosiły się także pojedyncze osoby i grupy osób, jak na przykład uczniowie ze szkoły Cogito, którzy wykonali piękne laurki dla podopiecznych oddziału pediatrycznego Szpitala Świętej Trójcy w Płocku. Przy okazji odwiedzin w szkole, uczennice Małachowianki nie zapomniały o dobrej zabawie i oprócz rysowania, była też okazja do gry w głuchy telefon i kalambury.