Trzy żywioły: powietrze, woda i… młodzież. Konferencja posła Marka Opioły

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Powietrze, rzeka Wisła i współpraca z młodzieżą były tematami spotkania posła Marka Opioły z dziennikarzami.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości podczas konferencji, na którą zaprosił dziennikarzy 12 grudnia, poinformował, że podjął interwencję w związku z informacją dotyczącą wysokiej zachorowalności, a zwłaszcza śmiertelności płocczan w wyniku raka płuc i oskrzeli. Dotyczy to mieszkańców Płocka, powiatu płockiego i powiatu sierpeckiego.

fot. Magda Grodecka

fot. Magda Grodecka

– Z uwagi na obecność koncernu, opinia publiczna zaczęła postrzegać zakład jako główne źródło zanieczyszczenia powietrza w Płocku – mówił Marek Opioła. Poseł zrelacjonował swoje działania związane z wyjaśnianiem problemu poprzez kontakty z ministrem zdrowia, prezydentem miasta, Instytutem Medycyny Pracy w Łodzi, przewodniczącym Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku.

– Minister zdrowia przyznał, że w Płocku potrzebne są dwa akceleratory liniowe do leczenia i mają one być dostępne do 2025 roku – przekazywał informację poseł PiS. – Przyspieszenie ich zakupu uważam za mój cel w tej kadencji sejmu – podkreśla Opioła. Poinformował także, iż wystąpił do ministra zdrowia o współfinansowanie z budżetu państwa badań, po których miałby powstać specjalny raport, podsumowujący sytuację środowiskową w naszym mieście i jej wpływ na zdrowie płocczan.

Przytoczył wyniki raportu WIOŚ, które wskazują, że większość zanieczyszczenia powietrza w Płocku pochodzi z niskiej emisji (z ogrzewania domów paliwami niskiej jakości) oraz z emisji liniowej (samochody). Zwrócił uwagę na kluczową rolę samorządów w rozwiązywaniu problemów niskiej emisji. Poinformował też o nowym programie REGION, z którego miasta mogą dofinansować działania z tym związane. Ale skierował również zarzut pod adresem ratusza. – Miasto nie jest w stanie policzyć, ile ma kotłów. Kraków mógł – stwierdził poseł.

– Zakład Karny w Płocku jest piątym co do wielkości emitentem pyłów w mieście – mówił poseł Opioła. Dodał, że winę za to ponosi piec z pralni i kuchni więziennej. Poinformował, że pod koniec 2017 roku zostanie dokonana wymiana pieca. Jest to inwestycja za 750 tys. zł.

for. Magda Grodecka

fot. Magda Grodecka

Drugim tematem poruszanym przez posła Marka Opiołę były kwestie związane z gospodarką. – Od czasu powodzi w roku 2010 nieustannie otrzymuję sygnały od mieszkańców Młodziszyna, Iłowa, Słubic i Gąbina, dotyczące możliwego zagrożenia powodziowego – twierdzi Opioła. Poinformował, że wystąpił w tej sprawie do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W efekcie, twierdzi poseł PiS, zaplanowano szczegółowy zakres inwestycji na drodze wodnej rzeki Wisły i Kaskadę Dolnej Wisły. Zdaniem posła, w planach MGW i ŻŚ znajduje się wybudowanie stopnia wodnego w okolicy Płocka, który ma służyć rozwojowi drogi wodnej na Wiśle i zapobiegać zagrożeniom powodziowym. Dodał także, iż dowiadywał się u marszałka województwa o stan wałów. Zwrócił się też do MSWiA o sprawne przekazanie środków na pogłębianie Wisły przed Mostem Solidarności i otrzymał informację o przekazaniu na ten cel 20 mln zł.

Poseł Marek Opioła opowiadał także o swojej współpracy z młodzieżą, która ma na celu uwrażliwianie uczniów na sprawy życia publicznego i podnoszenie świadomości obywatelskiej młodych ludzi. Zapowiedział kontynuację projektów edukacyjnych i konkursów.

Na zakończenie przypomniał, że rok temu obiecywał dofinansowanie klubu Wisła przez Orlen i że tak właśnie się dzieje.

Podziel się:

1 komentarz

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji