REKLAMA

Szpital tymczasowy w Płocku gotowy do końca miesiąca. ORLEN kupił też karetkę [FILM, ZDJĘCIA]

ORLEN Sport i Zdrowie

REKLAMA

PKN ORLEN przygotował już 108 łóżek w szpitalu tymczasowym w Płocku, w tym 20 na potrzeby Oddziału Intensywnej Terapii. Placówka na terenie Centrum Badawczo-Rozwojowego ma być gotowa do końca listopada.

Dobiegają końca prace nad szpitalem tymczasowym w Płocku, który buduje PKN ORLEN na terenie Centrum Badawczo-Rozwojowego. Gotowych na przyjęcie pacjentów jest już 108 łóżek, z czego 20 do intensywnej terapii. Przygotowano również podjazd dla karetek oraz Izbę Przyjęć.

Zakończył się również montaż niezbędnych instalacji medycznych. Zgodnie z zapowiedziami, szpital tymczasowy z ok. 200 łóżkami dla chorych na SARS-CoV-2 będzie gotowy do końca listopada 2020 roku.

– Deklarowaliśmy do 20 listopada oddanie stu łóżek i one dzisiaj są. Kolejnych sto łóżek przekażemy do końca miesiąca i wówczas, 1 grudnia, szpital tymczasowy zostanie przekazany Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Płocku – mówił Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, dziękując wszystkim, którzy zaangażowali się w budowę tej placówki.

Zdradził też, że w wyniku rekrutacji zgłosiło się do pracy w szpitalu około 500 osób, w tym cały personel pomocniczy.

– Naszym obowiązkiem było jak najszybciej wybudować ten szpital. Powstał w ciągu 12 dni – z dumą powiedział Daniel Obajtek. – ORLEN w czasie pandemii jest blisko Polaków. Pokazaliśmy, że jesteśmy firmą, która wypełnia także zadania społeczne. Zakupiliśmy również karetkę, która będzie dowoziła pacjentów, a także samochód do transportu badań i leków. Prace idą pełną parą – zapewnił prezes ORLENU.

Na terenie budowy szpitala tymczasowego w Płocku wykonane zostały już wszystkie niezbędne przyłącza, w tym energetyczne z dwóch niezależnych źródeł oraz dodatkowe zabezpieczenie – dynamiczny UPS (system zasilania awaryjnego).Zabezpieczone zostało również przyłącze wodno-kanalizacyjne z dedykowanym systemem dezynfekcji ścieków medycznych. Kluczową rolę w budowie szpitala odegrały spółki: ORLEN Projekt, który uczestniczył w zaprojektowaniu placówki, ORLEN Budonaft i ORLEN Serwis, a wsparcia udzieliły ORLEN Administracja oraz ORLEN Ochrona. Prezes ORLENU dziękował również żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy pomagają przy budowie szpitala.

Trwa nabór personelu

Uruchomienie i funkcjonowanie szpitala tymczasowego w Płocku wymaga zatrudnienia personelu medycznego i wspierającego, w tym m.in. 52 lekarzy, 152 pielęgniarek i pielęgniarzy, 120 opiekunów medycznych, 34 ratowników medycznych, a także sekretarek i sekretarzy medycznych oraz kierowców. PKN ORLEN wspiera rekrutację i na bieżąco przekazuje kandydatury do pracy do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, który będzie pracodawcą.

Trwa rekrutacja do szpitala tymczasowego w Płocku

Orlen kupił karetkę do obsługi szpitala tymczasowego

Jak wspomniał prezes Daniel Obajtek, na prośbę Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, PKN ORLEN dokonał również zakupu środków transportu, które zapewnią profesjonalną pomoc pacjentom.

 • Karetka pogotowia typu (R) umożliwi przewóz osób wymagających wspomagania funkcji życiowych pomiędzy szpitalem tymczasowym, a Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Płocku.
 • Profesjonalny samochód do transportu badań i leków, również tych wymagających chłodzenia.

Co stanie się ze szpitalem po pandemii?

Po zakończeniu pandemii placówkę będzie można rozłożyć w ciągu kilku dni i zmagazynować, bądź wykorzystać do innych działań specjalnych, np. na potrzeby wojska. Z kolei płyty, piasek bloczki budowlane czy fundamenty czasowe użyte do przygotowania terenu zostaną przeznaczone na potrzeby innych inwestycji realizowanych przez PKN ORLEN w Płocku.

Podobny projekt PKN ORLEN realizuje w Ostrołęce, przy wsparciu spółki Energa z Grupy ORLEN. Drugi szpital tymczasowy powstanie na terenie przyległym do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce. W tym przypadku PKN ORLEN również będzie wspierać rekrutację personelu medycznego.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA
Kolejny Artykuł

Komentarze 9

 1. pytanie says:

  szpital jest ogrodzony drutem kolczastym! dlaczego?

 2. Anonim says:

  Szkoda że nie podziękuje pracownikom stacji benzynowych. Fajnie rozdaje nie swoje pieniądze .A na stacjach dokrecanie śruby i więcej i więcej bo mało, włączyło się ssanie w PiS.

 3. pacjent says:

  A ja dziękuję wszystkim zaangażowanym w budowę szpitala. Na pewno nie było i nie jest to łatwe przedsięwzięcie.

 4. Polityczna zagrywka says:

  Fatalna lokalizacja. Powinno się budować przy szpitalu na wymiarach.

 5. Ratownik says:

  Obajtek ile kupiłeś karetek dla płockiego pogotowia? Odpowiem : zero wię6 nie chrzań.

 6. km says:

  A ile przypada łózek na WC/umywalek/Brodzików. Bo coś na filmie się tym nie chwalą ?

 7. Gostynin Kruk says:

  Na ostatnim zdjęciu – pierwszy pacjent szpitala

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU